ABONE OL

2020 Yılı İÜYÖS Ne Zaman? 2020 Yılı Yabancı Diller Yüksekokulu 'Türkçe Yeterlilik Dil Sınav Tarihi

İstanbul Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (Uluslararası Öğrenci Sınavı) - (İÜYÖS), İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan Üniversitede öğrenim görmek isteyen yurtdışından veya yabancı uyruklu öğrenci adaylarının girecekleri ve sonuçlarını İstanbul Üniversitesi (İÜ) yurtdışından veya yabancı uyruklu öğrenci kontenjanlarına başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır.

İÜ YÖS Kayıt Kılavuzu İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi tarafından yayınlandı. Buna göre; 
Fakülte Kayıt İşlemleri 19-23 Ekim 2020 tarihleri arasında yapıldı. İÜ Yabancı Diller Yüksekokulu ''Türkçe Yeterlilik'' Dil Sınavı 2 Kasım 2020 tarihinde saat 10.00'da yapılacak.

Kayıt yaptırmaya hak kazanan adaylar aşağıdaki adımları takip ederek kayıt işlemlerini gerçekleştirmelidir.

1. ADIM: ONLINE KAYIT İȘLEMİ

https:/aksis.istanbul.edu.tr/ adresinden “Hesap Oluştur” butonunu tıklayınız. Formda gerekli alanları doğru bir şekilde doldurunuz. (“Kullanıcı adı” ve” Kullanıcı Aktifleştirme Bağlantısı” e-posta adresinize gönderileceği için bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olunuz.) E-posta adresinize gönderilen Kullanıcı Aktifleştirme Bağlantısına tıklayarak hesabınızı aktifleştiriniz.

Not: Öğrenci adaylarının iletişim bilgilerini AKSİS otomasyon sistemine 
güncel ve eksiksiz girmesi gerekmektedir. İletişim bilgilerinin eksik ya da hatalı olması sebebiyle oluşan sorunlardan fakültemiz sorumlu değildir.

2. ADIM: REFERANS NUMARASI ÖĞRENME VE ÖDEME İȘLEMİ 

https:/aksis.istanbul.edu.tr/ adresinden kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak temin ettiğiniz referans numarası ile ödemenizi
Halkbank Şube/ATM’lerinden ya da AKSİS sistemi üzerinden online yapabilirsiniz.

NOT: Referans numaranız olmadan Halk Bank Şube/ATM’lerinden ödeme 
yapamazsınız. Halkbank ATM ve şubelerden ödeme yaparken referans numaranızın doğru olduğundan emin olunuz. Kayıtla ilgili ödemelerin zamanında yapılmamasından veya yanlış referans numarasına ödeme yapılmasından doğacak sonuçlardan fakültemiz sorumlu olmayıp sorumluluk öğrenci adayına aittir. Referans numarasını öğrenmek için Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ne tıklayınız. 

Sol menüdeki “Harç Bilgileri” kısmından referans numaranızı ve ödeme miktarınızı görebilirsiniz. Online ödeme işlemini gerçekleştirmek için aynı sayfada yer alan “Ödeme Yap” butonunu tıklayınız. Karşınıza gelecek ekranda ilgili alanları doldurarak ödeme işlemini online yapabilirsiniz. 

NOT: AKSİS SİSTEMİNDEN ÖDEMENİZİ YAPTIKTAN SONRA KARTINIZIN HESAP HAREKETİNİ KONTROL EDİP BİRDEN FAZLA ÖDEME YAPMAMAYA DİKKAT EDİNİZ.

3. ADIM: EVRAK GÖNDERİMİ

Kayıt hakkı kazanan adayların aşağıda belirtilen evrakları COVİD-19 salgını nedeniyle kargo aracılığıyla kayıt tarihleri içerisinde fakültemize ulaştırmalıdır.

1. DENKLİK BELGESİ: Lise diploması denklik belgesinin noter onaylı 
“ASLI”.
2. PASAPORT: Pasaport fotokopisi.
3. PASAPORT TERCÜMESİ: Pasaportun Noter Onaylı Türkçe Tercümesinin “ASLI”.
4. İÜYÖS Kabul Mektubu: İÜYÖS kabul mektubu çıktısı.
5. FOTOĞRAF: 1 adet vesikalık fotoğraf (Fotoğraflarınızın arkasına adınızı soyadınızı ve T.C. kimlik/pasaport numaranızı yazmayı
unutmayınız)
6. DENKLİK BELGESİ KAYIT TARİHİNDEN SONRA HAZIRLANACAK ADAYLAR İÇİN: Kendisinin doldurduğu TAAHHÜTNAME (Kılavuzun sonunda ek olarak yer almaktadır.)
7. ORTAK DERSLER İÇİN DİLEKÇE: Aday kaydının tamamlandıktan sonra alacağı yabancılar için ortak ders talep dilekçesi (Kılavuzun
sonunda ek olarak yer almaktadır.)

NOT: Adayların öğrenime başlayabilmeleri için gerekli Türkçe Yeterlilik 
Belgelerini İÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’na ileterek, sisteme işletmesi gerekmektedir. “Türkçe Yeterlilik Belgesini” Yabancı Diller Yüksekokuluna işlettiğiniz takdirde ilgili dönemde kaydınız açılacaktır. 

Yabancı uyruklu öğrenci “Türkçe Yeterlilik” dil sınavı tarihi: 2 Kasım 2020 saat: 10.00 Sınav ile ilgili ayrıntılı bilgi için İÜ Yabancı Diller Yüksekokulu ile irtibata geçiniz.

Türkçe Yeterlilik hakkında ayrıntılı bilgi için 
http://yos.istanbul.edu.tr/tr/content/kayit-asamasi/turkce-yeterlilik-duzeyi adresini inceleyiniz.

ADAYLARIN DİKKATİNE!

• Eksik evrak ile kayıt yapılmaz.
• Belirlenen tarihler arasında evrak göndermeyen adaylar herhangi bir hak iddia edemezler.
• Faks, e-posta yoluyla gönderilen evraklar kabul edilmez.
• Evrakının “ORJİNALİNİ” ya da evrak istenilmediği halde evrak gönderen, öğrencilerin gönderdiği evraklardan fakültemiz sorumlu olmayacaktır.
• Kesin kayıt için sahte veya tahrif edilmiş (üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmış) evrak kullanan veya İÜYÖS giriş sınavında sahtecilik yaptığı belirlenen kişinin kaydı, kayıt tarihi itibarıyla iptal edilir ve hakkında kanuni işlemler başlatılır. Bu kişi Üniversiteden ayrılmışsa kendisine verilen diploma dâhil tüm evraklar iptal edilir. Bu kişilerin yatırmış olduğu öğrenci katkı payı ve/veya öğrenim ücretleri geri ödenmez.

Kargo gönderiminde dikkat edilecek hususlar aşağıda yer almaktadır. (Kayıt döneminde 903685526 müşteri numarasını kullanarak
kargolarınızı PTT Kargo ile indirimli şekilde gönderebilirsiniz.)

• ADAY, KARGO GÖNDEREN ALANINA MUTLAKA AD, SOYAD ve 
T.C. KİMLİK/PASAPORT NUMARASINI İŞLETMELİDİR.
• Tek bir dosyada sadece kendisine ait evrakları göndermelidir.

Gönderim Adresi 
Maslak Mahallesi Bilim Sokak Plaza No:5 Sun Plaza B Blok Maslak / Sarıyer / İSTANBUL

4. ADIM: KESİN KAYIT SORGULAMA

Ödeme işlemini gerçekleştiren adayların kayıt işlemleri 3 iş günü içerisinde gerçekleşecektir. Kayıt durumunuzu AKSİS otomasyon sistemi “Özlük Bilgileri” kategorisinde “Birim Bilgileri” başlığı altındaki “Statü” alanından kontrol edebilirsiniz. Statünüz “Kayıt Yenilemedi” ise kayıt işleminiz tamamlanmış olup fakültemiz tarafından yapılacak olan otomatik ders seçimi işleminden sonra statünüz “Devamlı Öğrenci” olarak güncellenecek ve kaydınız aktif hale gelecektir.

KILAVUZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.