ABONE OL


Adalet Bakanlığı (Adalet Bakanlığı 2020-Adli Yargı 2020-Adli Yargı-Avukat 2020-İdari Yargı) Sınavları için başvurular 1-8 Ekim 2020 tarihleri arasında alındı. Geç Başvuru tarihi 23 Ekim 2020 olarak belirlendi. 21-22 Kasım 2020 tarihinde yapılan sınavın sonuçları
21 Aralık 2020 tarihinde açıklanacak.

Sınavda sorular çoktan seçmeli oldu.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi: Tüm adaylar için ortak ve zorunlu testlerden,

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi konularıyla ilgili sorulardan,

Ortak Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdarî Yargılama Usulü, Hukuk Yargılama Usulü ve Medeni Hukuk konularıyla ilgili sorulardan, 

Adli Yargı Testi: Bu test, Adli Yargı Sınavına başvuran adaylar içindir.

Adli Yargı Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla ilgili sorulardan oluştu.


Adli Yargı-Avukat Testi: Bu test, Adli Yargı-Avukat Sınavına başvuran adaylar içindir.

Adli Yargı-Avukat Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla ilgili sorulardan oluştu.

İdari Yargı Testi: Bu test, İdari Yargı Sınavına başvuran adaylar içindir.

İdari Yargı Testi: Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Genel Hükümler), Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye-Ekonomi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluştu.

Tüm adaylar, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testini cevaplamak zorundaydı. Bu testte 65 soru bulundu.

Adaylara, başvurudaki sınav tercihlerine uygun kitapçık verildi. Bu test/testlerde yer alan 35’er soru için cevaplama süresi 50’şer dakika oldu. Adaylara sabah oturumu için tek cevap kâğıdı, öğleden sonra oturumu için tek cevap kâğıdı verildi.  

Her sınav kendi içinde değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alındı, yanlış cevaplar dikkate alınmadı.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı 
bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapıldı.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi/konuları yirmi (20) tam puan üzerinden; Alan Bilgisi Testi/konuları seksen 
(80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirildi.

Bu hesaplamada Alan Bilgisi Testi; Ortak Alan Bilgisi Testi (35 soru) ile Adli Yargı Testi (35 soru) / Adli YargıAvukat Testi (35 soru) / İdari Yargı Testi (35 soru) toplamını (70 soru) ifade eder. Bu değerlendirme yapılırken 
Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi konuları ile Alan Bilgisi Testi konuları kendi aralarında eşit olarak puanlandırıldı.

Buna göre; Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nde bulunan 5 konu ile Alan Bilgisi Testinde bulunan 11 konu 
(İdari Yargı Sınavının Alan Bilgisi Testi 10 konu) ayrı birer alt test olarak değerlendirildi. Bu 16 alt test (İdari Yargı Sınavı 15 alt test) için adayların ham puanları ayrı ayrı hesaplandı. Her alt test için sınava giren adayların ham puanları kullanılarak ortalama ve standart sapma değerleri bulundu. Bulunan ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak her alt test için adayların ham puanları, ortalaması 50 ve standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürüldü.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nde bulunan 5 alt test için hesaplanan standart puanların her biri 0,2 
ağırlıklandırma katsayısıyla çarpılarak toplandı ve Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Ağırlıklı Puanı bulundu.

İdari Yargı Sınavı değerlendirme işlemlerinde; Alan Bilgisi Testi’nde bulunan 10 alt test için hesaplanan standart 
puanların her biri 0,1 ağırlıklandırma katsayısı ile çarpılarak toplandı, Adli Yargı Sınavı ile Adli Yargı-Avukat Sınavının değerlendirme işlemlerinde ise; Alan Bilgisi Testi’nde bulunan 11 alt test için hesaplanan standart puanların her biri 1/11 ağırlıklandırma katsayısı ile çarpılarak toplandı ve Alan Bilgisi Testi Ağırlıklı Puanı bulundu.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Ağırlıklı Puanı, en büyüğü 20, en küçüğü Genel Yetenek ve Genel Kültür 
Testi’nin bütününde hesaplanan en düşük ham puan değerinin 2/3 ile çarpılması sonucu bulunan değer olacak şekilde puanlara dönüştürüldü ve bu puan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Başarı puanı olarak adlandırıldı.

Alan Bilgisi Testi Ağırlıklı Puanı, en büyüğü 80, en küçüğü Alan Bilgisi Testi’nin bütününde hesaplanan en düşük 
ham puan değerinin 8/7 ile çarpılması sonucu bulunan değer olacak şekilde puanlara dönüştürüldü ve bu puan Alan Bilgisi Testi Başarı puanı olarak adlandırıldı. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Başarı Puanı ile Alan Bilgisi Testi Başarı Puanı’nın toplanması ile Genel Başarı Puanı hesaplandı.

Bu hesaplamalar sonucu, adayların başvurularına ve aldıkları testlere göre;

Adli Yargı Genel Başarı Puanı, Adli Yargı-Avukat Genel Başarı Puanı ve/veya İdari Yargı Genel Başarı Puanı hesaplandı.

Adayların, katıldıkları oturumlarda yer alan test veya testlerde hiçbir işaretleri bulunmaması durumunda ilgili 
adayların bu test veya testlerden 0 (sıfır) ham puan aldıkları kabul edilir.

2020-Adalet Bakanlığı (Adli Yargı/İdari Yargı/Adli Yargı-Avukat) Sınavları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları  (% 10)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.