ABONE OL

2019 TUS-STS 1. Dönem ve 2. Dönem Değerlendirme Raporu
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), üniversitelerdeki tıpta uzmanlık eğitim dallarına, İçişleri Bakanlığı ile Millî Savunma Bakanlığı nam ve hesabına açılan tıpta uzmanlık eğitimi yapılacak programlar ile Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde, Sağlık Bakanlığı adına tıp fakültelerinde ve diğer kurumlarda tıpta uzmanlık eğitimi yapılacak programlara kabul edilecek adayları seçmek ve tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmek amacıyla ülkemizde T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 1. Dönem ve 2. Dönem olmak üzere yılda iki kez yapılan bir sınavdır.

TUS, Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp 
Bilimleri Testi (KTBT) olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. Her testte 120 soru bulunmakta ve her oturum için 150 dakika süre verilmektedir.

Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, 
Tıbbi Farmakoloji, Dâhiliye, Pediatri, Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum olmak üzere 11 farklı alandan oluşan sınav hem temel tıp bilgilerini hem de tıbbi kavram ve hastalıkların değerlendirilmesine yönelik bilgileri ölçmektedir.

Adayların TTBT ve KTBT'de verdikleri cevaplar 
değerlendirilerek Ağırlıklı Temel Tıp Bilimleri Puanı (T Puanı), Ağırlıklı Klinik Tıp Bilimleri Puanı (K Puanı) ve Sözleşmeli Aile Hekimleri için Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Başvuru Puanı (A Puanı) hesaplanmaktadır.

2019 TUS 1. Dönem TTBT doğru cevap sayısı 
ortalaması 51,80 ve KTBT doğru cevap sayısı ortalaması 64,88 olarak belirlenmiştir. 2019 TUS 1. Dönemi TTBT’nin ortalama güçlük düzeyi 0,43 iken KTBT’nin ortalama güçlük düzeyi 0,54 olarak hesaplanmıştır. Güvenirlik analizinde 2019 TUS 1. Dönem TTBT’ye ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,93; KTBT’ye ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,90 olduğu görülmüştür.

2019 TUS 2. Dönem TTBT doğru cevap sayısı 
ortalaması 53,48 ve KTBT doğru cevap sayısı ortalaması 63,42 olarak belirlenmiştir. 2019
TUS 2. Dönem TTBT’nin ortalama güçlük düzeyi 0,45 iken KTBT’nin ortalama güçlük düzeyi 0,53 olarak hesaplanmıştır. Güvenirlik analizinde TTBT’ye ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,93; KTBT’ye ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,91 olduğu görülmüştür. 

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” ile Yükseköğretim Genel Kurulunun kararları uyarınca, yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına Tıp Doktorluğu alanında başvuran ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sınava girmelerine karar verilen adayların Seviye Tespit Sınavının (STS) 1. Aşamasına ve/veya 2. Aşamasına girmeleri gerekmektedir.

2019 STS 1. Dönem 1. Aşama doğru cevap sayısı 
ortalaması 26,97 ve 2. Aşama doğru cevap sayısı ortalaması 40,70 olarak belirlenmiştir. 2019 STS 1. Dönem 1. Aşama’nın ortalama güçlük düzeyi 0,22 iken 2. Aşama’nın ortalama güçlük düzeyi 0,34 olarak hesaplanmıştır. Güvenirlik analizinde 2019 STS 1. Dönem 1. Aşama’ya ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,79; 2. Aşama’ya ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,89 olduğu görülmüştür.

2019 STS 2. Dönem 1. Aşama doğru cevap sayısı 
ortalaması 27,79 ve 2. Aşama doğru cevap sayısı ortalaması 40,38 olarak belirlenmiştir. 2019 STS 2. Dönem 1. Aşama’nın ortalama güçlük düzeyi 0,23 iken 2. Aşama’nın ortalama güçlük düzeyi 0,34 olarak hesaplanmıştır. Güvenirlik analizinde 2019 STS 2. Dönem 1. Aşama’ya ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,81; 2.
Aşama’ya ait puanlardan elde edilen iç tutarlık katsayısının 0,89 olduğu görülmüştür. 

RAPOR
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.