2019 İOKBS Bursluluk Sınavı Sonuçları AÇIKLANDI
Kamuajans.com -Ortaokul ve lisede okuyan öğrencilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığının her yıl düzenli olarak yaptığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 2 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Sınava giren öğrenciler başarılı olmaları durumunda bakanlığın burs imkanından düzenli olarak faydalanabilecekler.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınav tarihi MEB tarafından resmi olarak açıklandı. Buna göre ortaokul  5, 6, 7, 8’inci sınıfta okuyan lise 9, 10 ve 11’inci sınıftan okuyan öğrencilerin girdiği bursluluk sınavı sorunsuz yapıldı. 2 Haziran 2019 tarihinde yapılan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Soru ve Cevap Anahtarları Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), eski adı Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı’nın (PYBS) 2019 tarihi belli oldu.


İOKBS Sınava Giriş Belgesi 17 Mayıs 2019 tarihinde ilan edildi ve sonuçlar 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru soruldu, sınav süresi 120 dakika olarak uygulandı.

5., 6., 7., 8. hazırlık sınıfı, 9., 10. ve 11. sınıflar için başvurular 11-22 Mart 2019 tarihleri arasında yapıldı. 2 Haziran 2019 tarihinde saat 10.00'da yapılan İOKBS Sınava Giriş Belgesi 17 Mayıs 2019 tarihinde ilan edildi. Sonuçlar 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

MEB 2019 İOKBS BURSLULUK SONUÇLARI AÇIKLANDI


SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre 
hesaplanacaktır: Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır. 

Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Şeyma 3 ay önce

Baraj 460

Misafir Avatar
Yusuf 3 ay önce

422 aldım kazanamadım.baraj 419 nasıl bilgisi olan varmı.

Misafir Avatar
Muhammet Ali Kaya 3 ay önce

2019 bursluluk sınav sonuçları

Misafir Avatar
Yyyy 3 ay önce

Ben 433 puan bilgisayarda kazandı diyor cep telefondan kazanmadı diyor anlamadım

Misafir Avatar
Cengiz 3 ay önce

Kızım orta okulda 417 aldı kazanamadı 409 baraj diyorlar nasıl 0luyo bilgisi olan varmı

Misafir Avatar
mehdi renas 3 ay önce @Cengiz

486 alıp kazandım taban puan 2019 a göre 466

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
hatice 3 ay önce

hak edenler kazansın

Misafir Avatar
muhammet 3 ay önce

461 puan alti kazanamiyor

Misafir Avatar
Rojhat 3 ay önce

Nasıl bakıyoruz