banner220

KamuAjans.Com - MTV ödemesi yılda iki eşit taksit olarak ocak ve temmuz aylarında ödeniyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) ilk taksit ödemesi, 31 Ocak'ta sona ermişti, ikinci taksit ödemeleri ise bu ay içerisinde gerçekleşecek. Araç sahipleri, 2018 yılı MTV taksit ödemesini, Başkanlığın internet sayfası aracılığıyla kredi ve banka kartlarıyla yapabilecek.

MTV BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME

MTV borç sorgulaması ve ödemesi için birçok yol bulunuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web adresi üzerinden yayımlanan duyuruda "2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) 1. taksit ödemesi 1 Ocak 2018 tarihinde başlamıştır. 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi birinci taksit ödemesini; GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak yapılabiliyor. 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları netleşti. Otomobil sahipleri hangi araç için ne kadar MTV ödeyeceğini merak ediyor.  Torba yasa tasarının Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesiyle milyonlarca araç sahibinin ödeyeceği Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları netleşti.


Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıla ilişkin birinci taksit ödeme dönemi başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, mükellefler 2018 yılı MTV ilk taksit ödemesini, Başkanlığın internet sayfası aracılığıyla kredi ve banka kartlarıyla yapabilecek. Söz konusu ödeme ayrıca GİB mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve banka şubeleriyle ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek. İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya "www.gib.gov.tr" ya da bankaların resmi internet adreslerinin yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Motorlu taşıtlar vergisi her yıl ocak ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödeniyor.

Araç sahiplerinin her yıl ödemesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı Karayolları Trafik Kanunu gereğince belirleniyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi önem taşımaktadır. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik göstermektedir. Her yılın başında Resmi Gazetede o yıla ait vergi oranları ve miktarları araçların yaşı ve motor hacmine göre yayınlanmaktadır. 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Rakamları da belli oldu.

2018 yılının gelişiyle bir çok şey kendini tekrarlayacak. Bu tekrarlardan biride motorlu taşıt vergisinde yaşanacak. Aracı olan her bireyin devlete ödemesi gerektiği motorlu taşıt vergisinin taksit ödemeleri başlıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne, Ekim ayında açıklanan yeni önergeye ile 1300 cc altındaki araçlarda %15, daha yüksek motor hacimli araçlarda ise %25 oranında zam gelmesi kararlaştırılmıştı.

Dünyada en fazla motorlu araç kullanıcısının bulunduğu ülkemizde neredeyse her aileye 2 araç düşmektedir. Motorlu araçlar ister sıfır olsun ister ikinci el olsun kullanıcının devlete her yılın belli dönemlerinde motorlu taşıt vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Aracın üretim yılı ve silindir hacmine göre ödenecek vergi fiyatları farklılık gösterdiğinden, ne kadar MTV ödeyeceğiniz belirlenen tablo üzerinden hesaplamanız gerekmektedir.

MTV hesaplama tablosu, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne getirilen %40'lık zammın ardından araç sahipleri tarafından sorgulanmaya başlandı. Binek otomobillere getirilen zam sonrası 2018 yılında artışa geçecek olan MTV oranları, Maliye Bakanlığı tarafından açıklandı. 

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıla ilişkin birinci taksit ödeme dönemi başladı.MTV Ödemeleri için tıklayınız

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya "www.gib.gov.tr" ya da bankaların resmi internet adreslerinin yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Motorlu taşıtlar vergisi her yıl ocak ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödeniyor.

2018 YILI MOTORLU TAŞITLAR VERGİ RAKAMLARI BELLİ OLDU

Resmî Gazete
29 Aralık 2017 CUMA
Sayı : 30285 (Mükerrer)


TEBLİĞ

Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

(SERİ NO: 49)

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 1/1/2018 tarihinden itibaren uygulanacak motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının tespit ve ilan edilmesidir.

Dayanak

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 18/2/1963 tarihli ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun “Yetki” başlıklı 10 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Vergileme ölçü ve hadleri

MADDE 3 – (1) 197 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin;

İkinci fıkrasında, “Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır.” hükmüne,

Dördüncü fıkrasında, “Bu suretle hesaplanan ve ödenmesi gereken vergi miktarlarında 1 Yeni Türk Lirasının altındaki tutarlar dikkate alınmaz.” hükmüne

yer verilmiştir.

(2) 2017 yılı için yeniden değerleme oranı %14,47 (on dört virgül kırk yedi) olarak tespit edilmiş ve 11/11/2017 tarihli ve 30237 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 484) ile ilan edilmiş bulunmaktadır.

(3) Buna göre, 1/1/2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtların vergilendirilmesine ilişkin 197 sayılı Kanunun 5 inci maddesindeki (I) sayılı tarifenin “2- Motosikletler” başlıklı bölümü ve 6 ncı maddesinde yer alan (II) ve (IV) sayılı tarifeler yeniden belirlenmiştir.

(4) 197 sayılı Kanunun 5 inci maddesindeki (I) sayılı tarifenin “1-Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri” başlıklı bölümünde ve geçici 8 inci maddesindeki (I/A) sayılı tarifede yer alan taşıtlar için 1/1/2018tarihinden geçerli olmak üzere 28/11/2017 tarihli ve 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile belirlenmiş olan tarife uygulanır.

Motorlu taşıtlar vergisi tarifeleri

MADDE 4 – (1)

A. (I) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesinin Motosikletler Bölümü

Motosikletler aşağıdaki (I) sayılı tarifenin “2- Motosikletler” başlıklı bölümüne göre vergilendirilir.

B. (II) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

(I) sayılı tarifede yazılı otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı ve benzerleri ile motosikletler dışında kalan motorlu kara taşıtları, aşağıdaki (II) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

C. (IV) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

Uçak ve helikopterler (Türkkuşu, Türk Hava Kurumuna ait olanlar hariç) aşağıdaki (IV) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

197 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından tutulan sivil hava vasıtaları siciline zirai ilaçlama amacıyla kullanılmak üzere kayıt ve tescil edilmiş olan uçaklar için, bu tarifede belirtilen motorlu taşıtlar vergisi tutarları yüzde 25 oranında uygulanır.

Yürürlük

MADDE 5 – (1) Bu Tebliğ 1/1/2018 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 6 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.MTV belirlenen tarihler içerisinde ödenmediği takdirde günlük faiz işlenmeye başlar sonrasında Maliye bakanlığına intikal eden bu durum karşısında hesaplarınıza bloke koyulabilir hatta aracınız haciz işlemiyle otoparka çekilebilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz ayları içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Belirlenen aylar içerisinde ödenmesi gerçekleşmeyen ödemelere ihtarname gönderilerek uyarı yapılmaktadır.

YENİ KABUL EDİLEN TORBA YASA İLE BERABER 2018 YILI MTV VERGİLERİ ;

Motorlu Taşıt Vergileri bin 300 ve altı araçlar için yüzde 15, diğer araçlarda ise değerleri üzerinden yüzde 10 arttırılacak.

31 ARALIK 2017'DEN ÖNCE TESCİL EDİLEN ARAÇLAR NE KADAR VERGİ ÖDEYECEK?

31 Aralık 2017 tarihinden önce kayıt ve tescil edilen araçlar için 1 Ocak 2018'den itibaren uygulanacak MTV, 1300 cc ve aşağısı araçlar (1-3 yaş) için 743 lira, 1301 cc-1600 cc arası araçlarda bin 294 lira, 1601 cc-1800 cc arası araçlarda 2 bin 284 lira, 1801 cc-2000 cc arası araçlarda 3 bin 598 lira, 4001 cc ve yukarısı araçlarda 29 bin 483 lira olacak.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hacı abi 7 ay önce

Maaşlara gelince cimrilik zamlara gelince bonkörlük hat sahfada. Yazık.

Misafir Avatar
mu'min 7 ay önce

Aradığım liste yok 2017 de 382tl olan sigortam 1130 TL olmuş MTV de artmış akp bana oy verme diyor.

Misafir Avatar
Salo 7 ay önce

Fetocu dedikoducu yalancı vatan haini kahbeler fitneye başlamış yine

Misafir Avatar
Metin 7 ay önce

Askeri ücrete biraz zam yaptılar eee doğal olarak çıkarılması lazim yoksa gariban vatandaş vergi ödemezse zammı kabul etmezse yakışıklı abiler maaşlarını nasıl alacak

Misafir Avatar
şenol 7 ay önce @Metin

askeri değil asgari yazınız yazıyı.yahu daha türkçeyi öğrenemediniz

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
Zakir Zamalmaz 7 ay önce

Zam zam zam! Yuh artık!

Misafir Avatar
Akp 7 ay önce

Sanırım Akp artık bizi iktidar yapmayın. Diyor kısaca

Misafir Avatar
Mehmet 7 ay önce

630,ödiyorduk 1300 e çıkmış yûzde 25 nerede zam yüzde yüzü geciyor

Misafir Avatar
ahmet koçak 7 ay önce

asıl aradığımız otomobillerin vergi oranı neden yok...çok ilginç...