2016-2017 AÖO 2. Dönem (Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme) İşlemleri ve Tarihleri
Kamuajans.com - AÖO 2. Dönem Yeni Kayıt İşlemleri 13 Ocak 2016 tarihinde başlayacak. AÖO 2. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri ise 13 Şubat 2017 tarihinde başlayacak. 24 Şubat 2017 tarihinde ise AÖO 2. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri sona erecek. AÖO Yeni Kayıt nasıl yapılır? AÖO Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

İlk kayıt kılavuzu için tıklayınız.

Genel Müdür onayı için tıklayınız


2016-2017 İş Takvimi

SIRA NO

YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER

TARİH

1

  I. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenilemelerin başlanması

22.8.2016

2

  I. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenilemelerin bitirilmesi

09.10.2016

3

  I. Dönem Sınav Giriş Yeri Bilgilerinin internetten yayınlanması

03.01.2017

4

  I. DÖNEM SINAVI

08.01.2017

5

 II. Dönem Yeni Kayıtların başlaması

23.01.2017

6

  I. Dönem Sınav Sonuçlarının yayınlanması

30.01.2017

7

 II. Dönem Kayıt Yenilemelerin başlaması

30.01.2017

8

 II. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenilemelerin bitirilmesi

08.02.2017

9

 II. Dönem Sınav Giriş Yeri Bilgilerinin internetten yayınlanması

14.03.2017

10

 II. DÖNEM SINAVI

19.03.2017

11

 II. Dönem Sınav Sonuçlarının yayınlanması

21.04.2017

12

 III. Dönem Yeni Kayıtların başlaması

02.05.2017

13

III. Dönem Kayıt Yenilemelerin Başlaması

08.05.2017

14

 III. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenilemelerin bitirilmesi

18.05.2017

15

 III. Dönem Sınav Giriş Yeri Bilgilerinin internetten yayınlanması

29.06.2017

16

III. DÖNEM SINAVI

02.07.2017

17

III. Dönem Sınav Sonuçlarının yayınlanması

31.07.2017

                                                                     
Yeni Kayıt

Açık Öğretim Ortaokulu'nda okumak isteyen ve eğitim öğretim çağı dışında olan adaylar,  web sitesinde yayınlanan ve iş takviminde belirtilen tarihler arasında Açık Öğretim Ortaokulu'na Yeni Kayıt yaptırabilirler. Yeni Kayıt işlemleri tüm Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yapılmaktadır. Yeni kayıt evrakları  tamamlayanlar ilan edilen Yeni Kayıt tarihleri arasında bulundukları il ve ilçelerdeki en yakın irtibat bürosuna başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler.

Kayıt Büroları için tıklayınız

Açık Öğretim Ortaokuluna kimler kayıt yaptırabilir?

1. Örgün Eğitim Kurumları için belirlenecek olan eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşından gün alanlar. Ancak; özel eğitime muhtaç, tutuklu hükümlü, ıslah evindekiler ve bir yıldan fazla süreli kamu görevlisi ebeveynine bağlı olarak yurt dışına çıkmak zorunda kalanlarda yaş sınırı aranmaz.
2. İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirenler,
3. İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,
4. Ortaokuldan ayrılanlar veya ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,
5. Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
6. Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar.

Kayıt için gerekli olan evraklar nelerdir?

1. Öğrenim Belgesinin aslı
2. Bir adet fotoğraf
3. Varsa Kalfalık, Ustalık Veya Usta Öğreticilik Belgesinin onaylı fotokopisi
4. Varsa Özürlü Sağlık Kurul Raporunun onaylı fotokopisi
5. Varsa Ücret Muafiyet Belgesinin onaylı fotokopisi
6. ​Ad, soyad, doğum tarihi vb. değişiklik olması durumunda mahkeme kararının onaylı fotokopisi

Kayıt ücreti

Yeni kayıt yaptıracak adayın, kayıt alınan tarihler arasında 30.00 TL sınav katılım ücretini Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası’na yatırması gerekir.

Ayrıca kayıt işlemlerini yürüten halk eğitimi merkezi ya da mesleki eğitim merkez  müdürlüklerinin vereceği hesaba ilk kayıt işlemleri için 10.00 TL yatırılır.

Kimler kayıt ücreti ödemez?

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün 29.05.1998 gün ve 1998/1 sayılı genelgesi ile 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve terörle mücadeleye katılan gazilerimiz ile çocuklarından ve bu mücadelede şehit düşenlerin birinci derecedeki yakınlarından durumlarını belgelendirmeleri halinde kayıt ücreti talep edilmez. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Mahkemelerce, 5395 sayılı çocuk koruma kanunu kapsamında “eğitim tedbiri” konulan adaylardan da kayıt ücreti talep edilmez.​

Ücret iadesi

Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt başvuru işlemleri sırasında; yanlış hesaba ücret yatırma, çift ücret yatırma gibi sebeplerle hatalı işlem yapanların ücret iadesi, yatırılan T.C. Kimlik numarasında işlem yapılmadı ise sınav sonrası Ziraat Bankası'ndan hatalı para yatıranın T.C. Kimlik numarasına para iadesi yapılacaktır. Bunun için kişinin bir yere başvurmasına gerek yoktur.

Kayıt Yenileme

Açık Öğretim Ortaokulu'nda öğrenimine devam eden, bir dönem kayıt yaptırmayıp donuk duruma düşen ile Açık Öğretim Ortaokulu'nda okurken tasdikname alarak ayrılan öğrenciler, tekrar öğrenimlerine devam etmek istediklerinde aldıkları tasdikname belgesinin aslı ile birlikte başvuranlar kayıt yenileme işlemi yaptırabilir.

Kayıt Yenileme Sınav Katılım Ücreti

Kayıt yenileme yaptıracak aday, kayıt alınan tarihler arasında 30,00 TL sınav katılım ücretini yatırmak için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası’na başvurur.

  1. Kayıt Yenileme için bankalara sınav katılım ücretini yatıran öğrencilerimizin kaydı, ücret yatırılan günün ertesinde(tatil günlerinde ücret yatıranların kayıt yenilemesi ilk iş gününde) Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü'nce otomatik olarak yenilenerek AKTİF hale getirilecek, dersler de otomatik olarak sistem tarafından atanacaktır. Bu nedenle öğrencimizin kayıt ücretini yatırdıktan sonra Kayıt Yenileme işlemi için Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapmasına gerek yoktur. İsteyen öğrenci kayıt yenileme işlemi için ücret yatırdığı gün Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapabilir.
  2. Durumu aktif olan öğrenciler http://aio.meb.gov.tr internet sayfasının Öğrenci Girişi bölümünden şifreleri ile sisteme girerek atanan dersleri ve diğer genel bilgileri görebilecektir.
  3. Bilgi güncelleme (adres bilgisi, sınav yeri bilgisi, iletişim bilgisi vb. gibi değişiklikler) yaptırması gereken öğrencimiz, Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurarak söz konusu değişiklikleri yaptırmalıdır.
  4. Açık Öğretim Ortaokulu Sisteminde TC kimlik numarası güncel olmayan öğrencimizin sınav katılım ücretini bankaya yatırdıktan sonra TC kimlik numarasını güncelletmek üzere  Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Aksi takdirde otomatik kayıt yenileme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Kayıt yenileme işlemi için Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapan öğrenci, ilgili müdürlüğün vereceği hesaba 5,00 TL yatıracaktır.

Kimler Kayıt Ücreti Ödemez?

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün 29.05.1998 gün ve 1998/1 sayılı genelgesi ile 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve terörle mücadeleye katılan gazilerimiz ile çocuklarından ve bu mücadelede şehit düşenlerin birinci derecedeki yakınlarından durumlarını belgelendirmeleri halinde kayıt ücreti talep edilmez. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Mahkemelerce, 5395 sayılı çocuk koruma kanunu kapsamında “eğitim tedbiri” konulan adaylardan da kayıt ücreti talep edilmez.

Ücret İadesi 

Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt başvuru işlemleri sırasında; yanlış hesaba ücret yatırma, çift ücret yatırma gibi sebeplerle hatalı işlem yapanların ücret iadesi, yatırılan T.C. Kimlik numarasında işlem yapılmadı ise sınav sonrası Ziraat Bankası'ndan hatalı para yatıranın T.C. Kimlik numarasına para iadesi yapılacaktır. Bunun için kişinin bir yere başvurmasına gerek yoktur.

Sınav Giriş Yeri ve Sınav Sonuç Belgeleri

Bu belgeler http://aio.meb.gov.tr adresinde yayınlanacak, ayrıca öğrenci adreslerine gönderilmeyecektir. Sınav giriş yeri bilgileri dönem sınavı tarihinden 10 gün öncesinde internet sayfamızda duyurulacaktır.

Sınav Merkezi Seçimi

Her dönem sınavı için sistem, tüm il ve ilçe merkezlerini öğrencilerimizin sınav merkezi olarak tercih etmesine izin verir. Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından öğrencilerimizin tercih etmiş oldukları sınav merkezlerinin öğrenci sayıları kontrol edilir ve kesin sınav merkezleri belirlenir. Eğer öğrencinin sınav merkezi olarak tercih ettiği yer yeterli öğrenci sayısına ulaşamamışsa, en yakın sınav merkezine yönlendirilir.

2016-2017 Yeni Kayıt Kılavuzu

2016-2017 Kayıt Yenileme Kılavuzu 

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Reyhan 1 ay önce

Açıköğretim ortaokul 2 dönem kayıt yenileme kayıtları başladı mı