KamuAjans.Com - 2018 bekçi alımı için gerçekleştirilen değerlendirme süreci, yazılı ve fiziki mülakatla devam edecek.  7 bin bekçi alımı için kritik süreç başladı. Türkiye'nin farklı yerlerinde güvenliği sağlamak için istihdam edilecek 7 bin bekçiden biri olmak için adaylar 3 aşamalı sınava girecek. Adaylar yazılı, sözlü ve fiziksel yeterlilik sınavına girecek. Bilindiği gibi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 17 bin bekçi alımı yapılacağını ifade etmişti.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı Giriş Yeri Belgesi'ne e-Devlet kapısı üzerinden e-Devlet şifresi ile ulaşılmaktadır. Giriş belgesi için tıklayınız.

Bekçi adayının gözü kulağı bekçi alımı başvuru sonuçlarının İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanmasında idi. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 7 bin kişilik bekçi alımı için duyuru yayımlandı. Bekçi olmak isteyen adaylar yazılı ve sözlü sınavlardan başarılı olduklarında görevlerine atanacaklardır. Ön başvurularını Polis Akademisi'ne yapan adaylar başvuru sonuçlarına kilitlenmişti. Şimdi de gözler bekçilik sınavına çevrildi. Emniyet Genel Müdürlüğünden, 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının 20 Ekim 2018'de yapılacağı bildirildi.


Başvuruları geçtiğimiz haftalarda biten 7 bin bekçi alımı için başvuru sonuçlarının açıklanması bekleniyordu. Nihayet beklenen sonuç açıklandı. Bekçi alımı için başvurusu kabul edilen adaylar sınava girmeye hak kazanacak. Polis Akademisi Başkanlığının resmi web adresi üzerinden bir duyuru yayımlandı ve yayımlanan duyuruda 7 bin bekçi alımı yapılacağı ifade edildi. Söz konusu duyuruya göre bekçi alımı için en az lise mezunu olan adaylar başvuru yapabileceklerdir.

Buna göre, "Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı" 20 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 10.00'da yapılacak.

2018 bekçi alımı için gerçekleştirilen değerlendirme süreci, yazılı ve fiziki mülakatla devam edecek.  7 bin bekçi alımı için kritik süreç başladı. Türkiye'nin farklı yerlerinde güvenliği sağlamak için istihdam edilecek 7 bin bekçiden biri olmak için adaylar 3 aşamalı sınava girecek. Adaylar yazılı, sözlü ve fiziksel yeterlilik sınavına girecek. Bilindiği gibi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 17 bin bekçi alımı yapılacağını ifade etmişti.

Bekçi alımları hakkında da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarında bulundu. Bakan Soylu bu konu hakkındaki açıklamalarında Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bekçi alım ilanlarının da yayımlanacağını ifade ederek 10 bin bekçi alımı yapılacağını ifade etti. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 7 bin bekçi alım ilanı yayımlandı ve geriye 3 bin bekçi alım ilanı kaldı. Bu ilan ise adaylar tarafından heyecanla bekleniyor.

İşkur aracılığıyla yayımlanan Bekçi alım ilanlarının çoğu özel sektör firmalarında yayımlanıyor. Bu alım ilanlarına göre Bekçi alımları Türkiye geneli çok sayıda şehirde bulunan firmalarca yapılıyor. Peki İşkur üzerinden yayımlanan Bekçi alım ilanlarına kimler başvuru yapabilir. İşte firmalar tarafından aranılan başvuru koşulları.

Türk vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Kadroların gerekliliklerine göre belirlenen eğitim seviyesinden mezun olmak, Vardiyalı çalışma sistemine ayak uydurmak, Takım çalışmasına yatkın olmak, alım yapılacak şehirde ikamet etmek ve edebilecek olmak ve erkek adaylar için askerlik görevini yapmış olmak, yapmış sayılmak veya tecilli olmak, görevini düzenli yapmaya engel teşkil edecek sağlık sorunu bulunmamak. Adayların ayrıca ilanı yayımlayan kurum tarafından belirlenen tüm başvuru koşullarını da sağlamaları gerekiyor.


FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI NASIL YAPILACAK

Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar.

Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.
a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.
b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.
c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.

SÖZLÜ SINAV KONULAR NELER

Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) kendilerine duyurulacak yer ve zamanda sözlü sınav komisyonu tarafından sözlü sınava tabi tutulurlar.

Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir.

Adaylar;
a) Konu hakkındaki bilgi düzeyi,
b) Kendisinden istenileni kavraması,
c) Özgüveni,
ç) İfade etme yeteneği,
d) Beden dilini kullanma becerisi,
olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter (20) puan olmak üzere toplam (100) tam puan üzerinden değerlendirilecektir.

Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

BAŞVURU FORMU VE GİRİŞ BELGELERİ  YAYIMLANDI

1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı kapsamında internet üzerinden ön müracaatta bulunan adaylar, şahsen başvuru ve evrak teslimi işlemlerini gerçekleştirecekleri ve ön sağlık kontrolünden geçirilecekleri başvuru merkezlerini T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile www.pa.edu.tr internet adresinden sorgu yapmak suretiyle öğreneceklerdir.

ÖN SAĞLIK KONTROLÜ

İlan edilen başvuru merkezinde ve tarihte adaylardan şahsen müracaatları alınacak ve ön sağlık kontrolleri yapılacaktır. Bu aşamalardan başarılı olan adayların yazılı sınav tarihi ve sınav merkezi ilerleyen süreçte açıklanacaktır. Ayrıca adaylara posta yolu veya değişik iletişim araçları ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. İnternetten yapılan sınav giriş duyurusu tebliğ niteliğindedir.

BAŞVURU FORMUNDA NELER YER ALIYOR

Adaylardan başvuru formu içerisindeki kimlik bilgileri, evliyse eşinin kimlik bilgileri, şehit veya vazife malulu eşi ya da çocuğu olup olmadığı, askerlik durumu, mezun olduğu okul ve yılı, telefon numarası, ikamet adresi, adli sicil kaydı (kendisi ve eşinin) beyanı, siyasi parti üyelik durumu, gibi bilgiler talep edilecek. Adaylar daha sonra şu ifadenin altına imzasını atarak formu teslim etmeye hazır hale getirmiş olacak;

"02 Mart 2018 tarih ve 30348 sayı ile Resmi Gazetede yayımlanan Çarış ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinin 5'inci Maddesinde belirtilen şartların hepsini taşıyorum. Bu madde hükümlerine göre müracaatıma engel bir durumumun bulunmadığını ve yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu beyan eder, aksi halde başvurumun aynı yönetmeliğin 8'inci Maddesinin 3'üncü bendi gereğince başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğumun tespit edilmesi halinde başvurumun geçersiz sayılacağını okudum ve anladım"

TOPLAM PUAN ESAS ALINACAK

Üç aşamadan oluşan bu sınavın sonunda başarı sıralamasına esas giriş puanı hesaplanacak. Bu puan; adayın yazılı sınav ile fiziki yeterlilik puanlarının yüzde 25’i; sözlü sınav puanının ise yüzde 50’sinin toplamıyla bulunacak. Asıl aday listesine girenler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Uygun görülenlerden sağlık kurulu raporu istenecek.

SÖZLÜ SINAV BİLGİSİ

Sözlü sınavda adaya, genel kültür sorularının yazılı olduğu kartlar arasından bir kart seçtirilecek. Adaya konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilecek. Komisyon adaya konuyla ilgili sorular soracak. Böylece; konuyla ilgili bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavraması, özgüveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek. Her bir kategori 20 puan olacak. Toplamda 70 puanı geçmek koşulu aranacak.

SINAV 3 AŞAMADAN OLUŞACAK

Üç aşamadan oluşan bu sınavın sonunda başarı sıralamasına esas giriş puanı hesaplanacak. Bu puan; adayın yazılı sınav ile fiziki yeterlilik puanlarının yüzde 25’i; sözlü sınav puanının ise yüzde 50’sinin toplamıyla bulunacak.Asıl aday listesine girenler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Uygun görülenlerden sağlık kurulu raporu istenecek.


YAZILI SINAV NASIL YAPILACAK?

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.


Yazılı sınav tarihleri, sonucu, itiraz ve adayları ilgilendiren diğer iş ve işlemler Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.


SINAV BAŞVURU DİLEKÇESİ ve SAĞLIK BİLGİLENDİRME FORMU İÇİN TIKLAYINIZ.

ADAY SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.


Bekçiliğe Giriş Sınavı Yönetmeliği Değişti. Yeni Yönetmelik
İçin TIKLAYINIZ

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Erol 2 hafta önce

Rızık Allah'tandır. Herkes nasibini yer. Allah ne verirse herşeyin en hayırlı olanını versin.

Misafir Avatar
İsimsiz 2 hafta önce

Yani niye lise mezunu olmayini yapmiyosunuz ki bizde TC vatabdasiyiz ve bussuru kiriter var zaten meslekde bu ilk okul mezunları napsın vatandaşlıktan çıkartın ozaman

Misafir Avatar
şahin 2 hafta önce

Selamun aleyküm arkadaşlar bu 10 bekçi alımı ne zaman yapılacak ve başvurular nasıl yapılacak detaylı bilgi verirseniz çok iyi olur araştırmalara girilince google de herkes ayrı bişey söylüyor takip edebilecegimiz belli bir site varmı tşkler şimdiden

Misafir Avatar
harun 3 hafta önce

bekçilik için yaşın biraz daha esnetilmesi gerekiyor okadar insan yaşa takılıyor

Misafir Avatar
Emrah 3 hafta önce

Sanane kardesim liseyi bitirmiste ilk okullar disardan okucakmis bizemi okudun devlet ilk okul alcaksa zaten alir nerden biliyosun milletin okumaya durumu varmiydi herkez keyfindenmi okumdi sanki bana hukuk okumus gibi efeleniyor bide adam olun once sonra bekci olursun

Misafir Avatar
Veysel 3 hafta önce

Merhaba kolay gelsin ben Siirt’te ikamet ediyorum bekçilik icin ön aşamayı geçtim şimdi sınava giricem sınav yerleri Batman’dan başlıyor İstanbul’a kadar ben İstanbul’da calışıyorum sınav yerimi buraya aldıra biliyormuyum??

Misafir Avatar
Demir 3 hafta önce

Ilkokul mezunu olan arkadaşlar gidin açıktan okuyun.Bu dönemde üniversite mezunu olana iş yok, siz kalkmışsınız ilkokul mezunu alımı neden yok diyorsunuz, gülünç olmayın.

Misafir Avatar
Hasan 3 hafta önce

Lise orta okul aranmak sızin herkez başvura bilmeli sınavları geçen herkezde bu haktan yararlanması gerekir herkezin elinde olsaydı okumak ünüversite bitirirdi zaten