Haklılık, çoğunluğun ne dediğinden çıkarılamayacağı gibi sendikal başarı da üye sayısındaki artış, üye sayısı esasında çoğunluk ile paralellik göstermez. Hele hele ülkemizde, sendikal arenada, çoğunluklar kağıt üzerinde kalmışsa, o zaman sendikal değerlendirme için nicel ölçüte daha ihtiyatlı yaklaşılır. Çünkü, bu koşullarda, nicel olan, güvenilir ve geçerli olmayabilir.

Bu bakımdan, çoğunluğa sahip bir sendikayı, sırf nicel yönden üstün olduğu için başarılı saymak, büyük yanılgı içinde olunduğunun bir göstergesidir.

Öncelikle belirtmeliyim ki, her alanda başarı ve kazanım için emek, alın teri ve çalışma bir zorunluluktur. Zira; başarının ve kazanımın nişanesi ve tacıdır bunlar.

Çalışma, alın teri ve emek olmadan elde edilen başarı ve kazanım, tefeci kazanımı ve başarısıdır. Yani, emeksiz ve çalışmadan olduğu için haksız kazançtır. Bu yönleriyle de insanları tembelliğe özendirir ve insanların üretebilecekleri güçlerini, özelliklerini ve yeteneklerini pasivize ederek silip süpürür. Yani, bireyi, her alanda etkisiz ve yetkisiz kılar. Onun için örgütlü birey değil, çoğunluk içindeki birisi tercih edilendir.

Gelelim, sendikacılığın tefeciliği andıran yönünü/anlayışını/bakışını ve günümüzde baş gösteren bu kafa yapısını açmaya.

Nasıl ki, tefeci, bir verir, on alırsa, günümüzde de bu durumun sendikal açıdan bakıldığında boyut değiştirerek devam ettiği görülecektir. Tefeci kafa yapısı, keşiflerle kendisine yeni alanlar bularak, kendisini başka alanlarda sergilemektedir.

Şöyle ki;

Bir sendika, mülakat/atama/görevlendirme zamanlarında alanlara çıkıp aracılık hüneri ile kendisini göstererek prim yapıyorsa, bu zamanlar dışında normal zamanlarda hiç ama hiç sendikal alanlarda ve meydanlarda boy göstermiyorsa, lakin her yıl üye sayısında da bir artış sağlıyorsa, o artışın kaynağı emek ve çalışma ya da sendikal gereklilikleri ifa değildir. Tam da bu nedenle, bu durum, ‘bir bit yeniği var’ algısı ile izlenir.

Hal böyle olunca, üye sayısına kilitlenmiş bir sendika, paraya odaklanmış tefeci gibidir. Yani, bu nitelikteki bir sendika, bir kişiye, 1 MÜDÜR KOLTUĞU VERİR, 5 YA DA 10 ÖĞRETMENİ ÜYE OLARAK ALIR. Böylece, tabii olarak, mütemadiyen üye sayısında da artış olur. Bir ilimizdeki yönetici mülakatlarında, bir sendikanın müdür/müdür yardımcısı olacaklarda aradığı özellikler arasında fişlemeyi andıran bir yöntemle ‘çok üye yaptı’ ifadesinin kullanılmış olması da bunun bir teyididir. Burada, güya başarılı sendikacılığın verdiği ile aldığı arasındaki farka bakılırsa, tefeciliğin faizine paralel bir izdüşüm görülebilir.

Sanırım, Sayın KONCUK da aşağıdaki paylaşımı ile bu yöne dikkat çekiyor olabilir:SENDİKACILIĞI, TEFECİ BAKIŞ, ANLAYIŞ, MANTIK VE ZİHİN DÜNYASI İLE GÖRÜP TEFECİLİĞE EVİRİP ÇEVİRENLERİ, ALLAH GÖRÜYOR, BİLİYOR VE İŞİTİYOR.

ÇOK SÖZE GEREK YOK.

SÖMÜRÜ VE HAKSIZ DÜZEN İÇİNDEKİ TEFECİ KAFALARI, ALLAH’A HAVALE EDİYORUZ... BU KURULU DÜZEN, ELBETTE SONSUZ DEĞİLDİR...

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
YÖNETİCİ 6 ay önce

Toplu sözleşme primlerinin devlet tarafından ödendiği bir ülkede hangi sendika kafa yapısından bahsediyorsunuz?

Misafir Avatar
RAHATLIK 6 ay önce

memurlar 2 seneyi kaybetmiş ama halen daha farkında değiller!!!Aynı Ahmet Gündoğdu gibi memuru satış trafiği ile sendikacılık devam ediyor.Bizdeki sendikacılık artık hükümetin politikasını dikte etme yeri oldu...Daha halen üye olarak duranları da anlamak mümkün değil...Ondan sonra gidip vekillere yalvar da kanun teklifi versinler!Oldu teklif verilince sanki hükümet yasalaştıracak!!!

Misafir Avatar
Öğrt 6 ay önce

Sakaryanın Akyazı ilçesindeki öğretmenlerden temmuz ayı başında yapılan maaş ve
Promosyon anlaşması malüm sendika ve ilçe milli eğitim müdürü tarafından niçin
Öğretmenlere bilgi verilmeyip devlet sırrı gibi saklanıyor anlamadık..!!! Hani nerde
Şeffaflık..!!

Misafir Avatar
evet 6 ay önce

Diger sendikalar bu soylediklerinizden farkli birsey yapmiyor ki...Yani elestiren elestirilenden cok farkli degil...Bu uyeler onlara da guvenmediginden baska yere gitmiyor...Biraz da onlar bu durumdan.ders cikartip sutten cikmis ak kasik pozisyonlarinda ebs uyelerine imalarda.bulunmayi biraksinlar...

Misafir Avatar
sinan 6 ay önce

bu sendika memurları baskı altına almıştır. bu uygulamaları ile en fazla memurlara daha sonra da hükümete zarar veriyor.

Misafir Avatar
Aynen öle 6 ay önce

Darbeni yaptın işte, bütün memurları küllüyüm hükümete düşman etmeyi başardın ! Az kalsın unutuyordum, başından bu yana torpiller ile, geçmişte fetö hizmetkarı bir mekanizma olan fetö mülakatları ve tüm misyonunuzun o darbe olduğunu belirtmeyi...