TES: FETÖ'den İhraç Edilen Üyelere Hukuki Destek Vereceğiz

İşte Türk Eğitim Sen'in yaptığı basın açıklaması
01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile ekli listelerde ismi yer alan kişilerin başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, daha önce fetö/pdy soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılmış olan kamu görevlilerine hangi gerekçe ile fetö/pdy terör örgütü ile irtibatlandırıldıkları bildirilmemiş, savunma hakkı tanınmamıştır. Savunma hakkı, en kutsal haklar arasındadır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesi ve Anayasanın 36. Maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkının da kapsamı içindedir.

Türk Eğitim Sen olarak, kişilerin neyle suçlandıklarını dahi bilmeden, savunma hakları engellenerek, terör örgütü üyeliği gibi ağır bir suçla itham edilmesi ve bu gerekçe ile kamu görevinden çıkarılmak gibi ağır yaptırımla karşı karşıya bırakılmasından dolayı üzüntü içerisindeyiz. Bu süreçte, gerçek suçlular elbette ki cezasını çekmelidir. Ancak gerçeğin ortaya çıkabilmesi ve suçsuz olan insanların ayrılabilmesi için mutlaka soruşturma sürecinin titizlikle ve usulüne uygun şekilde yürütülmesi, kişilere kendini savunabilme hakkının tanınmasıgereklidir. Suçsuz insanların da suçlularla aynı kefeye konulması halinde bu durumdan kamu vicdanı son derece rahatsız olacak, Devlete ve adalete olan güven duygusu sarsılacaktır. Türk Eğitim Sen olarak bu süreçte kurunun yanında yaşın da yanmaması için soruşturma sürecinin objektif ve adil bir biçimde yürütülmesi, yargısız infaz yapılmaması gerektiğini defalarca dile getirmiş bulunmaktayız.

672 sayılı KHK ile başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılan kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Bu sebeple, kamu görevinden çıkarılma işlemine karşı yargı yoluna başvurmak isteyen kişiler bakımından 01.09.2016 tarihi itibarıyla dava açma süresi başlamıştır. Dava açmak isteyen üyelerimize şubelerimiz tarafından hukuki destek verilecektir.

Ayrıca; 673 sayılı KHK'nin 10. Maddesi ile 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesinin birinci fıkrasına eklenen cümlede meslekten çıkarma kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabileceği belirtilmiş ise de; 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesi sadece yargı mensuplarını ilgilendirmektedir. Kamuoyunda, bahsi geçen madde hükmüyle tüm görevden alınma işlemlerine karşı itiraz yolunun getirildiğine dair yanlış bir algı oluşmakta olup, ileride bir hak kaybının söz konusu olmaması için bu hususa dikkat edilmesi gereklidir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İbO 2 yıl önce

Helal olsun TÜRK EĞİTİM SEN'e. Ben eğitim bir sen üyesiyim, bizim sendika bu konuda ne düşünüyor diye internette bir dolaşayım dedim. Ancak karşıma burası çıktı. Bizim sendika ne yapıyor bu konuda?

Misafir Avatar
ali imran 2 yıl önce

Terore ve darbeye kim bulasmissa degil gorevden atmak vatandasliktan da atilmali bence

Misafir Avatar
Narlı 2 yıl önce

sendikanız hakkında yetkililerin derhal soruşturma başlatması gerekir. suç işliyorsunuz.

Misafir Avatar
Faz 2 yıl önce

Yazıklar olsun size darbeyi yapsalardı ne sizin sendikanız ne de başkanınız kalırdı. sizin bu tavrınıza devlet derhal soruşturma başlatması gerekir suç işliyorsunuz.

Misafir Avatar
mustafa 2 yıl önce

Tes her zaman üzerine düşeni yapar helal olsun 10 yıl üyeliğim var

Misafir Avatar
Gün 2 yıl önce

Allah razı olsun ne diyelim darbeye ağladık peşinden bizi görevden atmakla kan ağlattılar

Misafir Avatar
Pınar 2 yıl önce

Emin olun bu yaptığınız haksız can yakmalarınız iki Cihan'da misliyle karşılık bulacaktır. Fetöyla can ciğer sarması olan hükümet üyelerine niye bir şey olmuyor. Bir laf vardır dinime küfreden müslüman olsa.

Misafir Avatar
Pkk lilara ne zaman dokunukacak 2 yıl önce

Fetoculara yapilan pkk lilara yapilmiyor. Mecliste adamlar teror estiriyor. Pkk yi destekleyenlerin mal varligina el konulmalu. Kamudan ihrac edilmeli. Yapilmiyor neden cok dusundurucu