Şiddeti Önleyenleri Karalamak Sendikacıya Yakışır Mı?

Bu netameli tavırlar üzerine gelişmeleri yakından takip ederek Eskişehir’de eğitimcilerin ve sendikacıların da adının anılacağı şiddet sarmalına dönüşecek hatta etnik ayrımcılığı bile devreye sokabilecek bu vahim durum karşısında sorumluluk aldık. Yaptığımız görüşmelerde olayların devam edeceğine dair duyulan kaygıların dile getirilmesi üzerine, velinin üyesi olduğu hemşehri derneği başkanını arayarak yaşanan olayı anlatıp olayın devamının gelmemesi, vahim sonuçların ortaya çıkmaması adına devreye girmesini istedik. Dernek başkanının devreye girmesiyle veli yaptıklarından pişmanlık duyduğunu ifade etti.

Dernek başkanı, veliyi, kendisinden devreye girmesini isteyen sendikamıza gönderip özrünü paylaşmasını istedi. Veli Şubemize gelerek, yaşadıklarını ve pişmanlığını bize ifade etti. Bizler de esas muhatabın bu olumsuz tavırdan zarar gören eğitimciler olduğunu söyleyerek bu olumlu davranıştan duyduğumuz memnuniyeti kamuoyu ile paylaştık. Olumlu bir hava oluşmasını istedik. Olaylar olumsuzluk üzere seyretseydi hafta sonunda yapılan destekleme kurslarına ilişkin bazı kaygılar had safhaya ulaşacaktı. Biz sorumluluk duygusuyla hareket etmeye özen gösterirken gerginlik ve kavgayı önlemenin neden Türk Eğitim-Sen yöneticilerini rahatsız ettiğini anlayamadık.

Kendi şovlarına alet olmamamız, kendimizi ifade etmeyi biçimi olarak yaşanacak olumsuzlukları fırsat olarak görmeyişimiz, şiddeti önleme perdesiyle şiddeti tetikleyecek aymazlığa dahil olmayışımız mı sizleri rahatsız eden, bunu kamuoyu takdir etsin. Kavga edenleri ayırmak, küsleri barıştırmak Anadolu insanının kültür ve geleneği değil midir? İkazımız olmasaydı kazma sapları ile yapacağınız basın açıklamasıyla, koruculara, ‘bize doğrulttuğunuz keleşleri size çevirmesini çok iyi biliriz’ diyen HDP’li vekilden ne farkımız kalırdı. Velinin hatasını anlaması, eğitim çalışanlarından özür dilemesi niçin rahatsız ediyor sizleri. Bu özre rağmen yaşananların bir hesabı varsa hukuk nezdinde takibi mutlaka yapılabilir, yapılmalıdır da. Bütün bunlar bilinmesine rağmen sendika genel başkanı da dahil tüm sendikanın örgütlü biçimde bu olayı mecrasından koparıp Eğitim-Bir-Sen’i yıpratmaya çalışmasının, alışılagelmiş hengameden beslenmeye, kışkırtıcı tavırlarla eğitimcileri manipüle etmeye teşne spekülasyon sendikacılığı olduğunu biz çok iyi biliyoruz.

Hele özür dilemek için okula gelen veli ile görüştüğü için okul müdürüne ağır hakaretlerde bulunmak nasıl bir ruh hali ile açıklanabilir. Eğitim çalışanlarının çözümden dolayı takdir ettiği, yerel basında haber konusu edilip övüldüğü görülen bir davranışı karalamak yerine daha iyisini söylemek, yapılana sahip çıkmak gerekmez miydi.

İnisiyatif alarak daha ağır sonuçlar doğuracak, etnik köken tartışmalarını tetikleyecek bir gerginliği birilerine rağmen bitirdik. Takdir gören bu davranışı içine sindiremeyen Türk Eğitim-Sen’lilerin başlattığı karalama kampanyasının başta eğitim çalışanları olmak üzere, toplum vicdanında mahkûm olacağına inanıyoruz. Unutulmamalıdır ki, halkın takdiri, olumlu işler yapılarak kazanılır. Halkın takdir ettiği işlere muhalefet ederseniz, elinizdekileri de kaybedersiniz.Muammer Karaman

Eğitim-Bir-Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.