Mustafa DURAK Sendika Genel Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

Biz ekip olarak sendikacılıkta bağımsızlık ateşinin Kocaeliden esecek rüzgarla daha da alevlenmesi gerektiğini düşünerek bu yola çıktık. İlimizden esecek bu rüzgarın ülkemizde alışılmış hale gelen sendika ağalığı ve sendikal bürokrasiyi sarsacağını düşünüyor ve işçi memur sendikası ayrımı gözetmeksizin kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelen sendikalarda ki değişim, gelişim, gençleşme ve zihniyet devrimini tetikleyeceğini düşünüyoruz. Bu maksatla tüzüğümüzde değişiklik yaparak genel başkanlık yapma süresini iki dönemle sınırlandıracağız.

Üzülerek görmekteyiz ki ülkemizde sendikalara ve sendikacılara güvenin en az olduğu bir dönemdeyiz. Kamuda ister sendika üyesi olsun ister olmasın memurlar arasında yapılacak güven duyulan kurum ve kişiler anketinde; mevcut sendikaların ve sendika yöneticilerinin bu sıralamanın en sonunda yer alacağını düşünüyoruz. Çünkü ezici bir çoğunluk sendika yöneticisi olmayı şahsi ikbal için yapılan bir iş gibi görmekte. Türkiyede sendikalara ve sendikacıya bakışın değiştirmenin ve kaybolan güveni tekrar kazanmanın zamanı geldi.

Herhangi bir ideoloji veya siyasi partinin uzantısı veya savunucusu olmanın sendikalara ve üyelerine hiç bir yarar getirmediği artık açıkça görülmüştür. Zaman her şeyde olduğu gibi sendikacılıkta da tam bağımsızlık dönemidir.

Bizim yönetimimizdeki Bağımsız Sağlık Sen; Türkiyede ilk kez tüm üyelerinin yararlanacağı SERTİFİKALI SENDİKA projesiyle, bu konuda son derece eğitimli ve sendikal demokrasiyi tam özümsemiş üyeleriyle sadece yöneten değil her ferdinin aktif katılımıyla beraber yönetilen bir sendika olacak.
Biz sadece yetki dönemlerinde üyesini ve çalışanı hatırlayan sendika olmayacağız. Çağımız iletişim ve internet çağı. Teknolojinin bu nimetlerinden faydalanarak kuracağımız güçlü ve etkili iletişim ağıyla her üyemizin günün her saatinde bize ulaşabilmesini sağlayacağız.

Türkiyede siyasi partiler, ezeli rekabet yaşayan spor kulüpleri, çok farklı düşüncedeki STK lar ve temsilcileri bir araya gelir. Çok ilginçtir ki bir araya en çok gelmesi gereken sendikalar ve onların temsilcilerini birlikte görmek nerdeyse imkansız.Biz diğer sendikalarla sıfır teması terkederek alışılmışın dışında sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hakettiğini alması için asgari müştereklerde birleşip önemli konularda ortak hareket etme yollarını arayacağız.

Ne mutlu ki hükümetimizin en çok övdüğü icraatleri içinde ilk sırada sağlık alanında yapılan çalışmalar gelmekte ve bu alanda halkın memnuniyet oranının %80 leri geçtiği söylenmektedir. Bu başarıyı yakalamakta en büyük pay hiç şüphesiz canı pahasına can kurtarmaya çalışan fedakar sağlık çalışanlarınındır. Ve artık sağlık çalışanlarının da memnuniyet oranlarının yükseltilmesinin zamanı gelmiş hatta geçmiştir. Bu durumu sık sık sayın bakanımıza hatırlatmak en büyük görevlerimizden olacaktır.

Bizler için çok önemli olan bir konuya değinecek olursak; eğitim düzeyi en yüksek personele sahip olan bakanlık Sağlık Bakanlığıdır. Ama gelin görün ki bu zenginliğe sahip bakanlığımızda özellikle kamu hastaneleri ve genel sekreterliklere yapılan yönetici ve uzman atamalarında sağlıkla hiç ilgisi olmayan bakanlık dışı kişilerin tercih edilmesi sağlık personelini ziyadesiyle yaralamış ve motivasyonunu düşürmüştür. Biz bu durumun en hafif tabirle sağlık çalışanlarına yapılan bir saygısızlık olduğunu düşünüyor ve bakanlığımızdan bu trajikomik duruma bir an önce son vermesini ve çalışanlarından bir özür dilemesini bekliyoruz.

Son olarak; seçildiğimiz takdirde ısrar değil ikna sendikacılığı ile, çalışanları bezdiren sendikacılardan değil sadece fikirlerini anlatıp desteklerini isteyen bir sendikacı profili çizeceğimizi söyleyerek; çıktığımız bu yolda oy kullanacak tüm delegelerimizin desteğini bekliyor genel kurul sonucumuzun başta Bağımsız Sağlık Sen ailesi olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum.

Mustafa DURAK
Bağımsız Sağlık Sen Genel Başkan Adayı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.