ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI AÇIKLANDI!

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Memur ve Hizmetlilerin Sorunu Acilen Çözülsün...

Memur ve Hizmetlilerin Sorunu Acilen Çözülsün...

Eğitim çalışanları ve eğitim sistemi bir bütündür. Bu sistem içerisinde yer alan ve sistemin kusursuz işlemesi bakımından son derece önemli olan unsurların sorunlarının çözülmesi genel olarak eğitim sistemimizin daha güzel çalışmasını sağlayacaktır.

Eğitim sisteminin en önemli uzuvlarından olan ve okul ve kurumlarımızda çok önemli bir işlev gören memur ve hizmetlilerimizin yaşadıkları sorunlar çözülmeden eğitimde huzur ve verimlilikten söz etmek mümkün değildir.

Bilindiği gibi her öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen bir eğitim öğretime hazırlık ödeneği vardır. Bu ödeneğin eğitim öğretim hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan memur ve hizmetlilerimize ödenmemesi kabul edilemez bir durumdur. Madem ki eğitim çalışanları bir bütündür; bu ödenekten memur ve hizmetlilerimizin de yararlandırılması gerekir. Daha önce kurum idari kurulu kararı haline getirdiğimiz, ancak Maliye'nin engel koyması ve Hükümetin de gerekli yasal düzenlemeyi yapmak konusunda ayak diremesi nedeniyle bir türlü hayata geçirilemeyen bu durum mutlaka çözülmelidir. Biz Türk Eğitim Sen olarak bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz. Siyasi irade de bu konuya artık gerekli duyarlılığı göstermeli, bizce adaletsiz olan bu duruma son verilmelidir.

Okul ve kurumlarımızda son yıllarda memur ve hizmetli alımı hemen hemen hiç yapılmadığı için son derece yetersiz sayıda hizmetli bulunmaktadır. 10.05.2007 tarih, 27525 sayılı ve “kadro dağılımı” konulu Milli Eğitim Bakanlığının tüm valiliklere gönderdiği yazıda, taşımalı ilköğretim okulları ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilköğretim okulları hariç, tüm okul/kurumlarda derslik sayısı; 10'a kadar 1, sonra gelen her 10 derslik için 1 kadro daha verilmek suretiyle okulların hizmetli kadroları belirlenir. Yatılı veya pansiyonlu okul/kurumlarda pansiyondaki oda sayısı derslik gibi değerlendirilir. Ayrıca mutfak için 2, çamaşırhane için 2 kadro daha verilir denilmektedir. Hizmetli kadrolarına yeterince istihdam alanı sağlanmadığından personel iş yoğunluğu sebebi ile büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sayısal azlık mevcut hizmetli arkadaşların iş yükünün artmasına yol açmaktadır. Okul ve kurumlarda norm sayısınca hizmetli istihdamı yapılmaması bu arkadaşlarımızın suçu değildir. Bunun bedelinin fazla çalıştırılmak suretiyle bu arkadaşlarımıza ödetilmesi hem mevcut yasalarımıza hem de İLO çalışma normlarına uygun değildir. Özellikle ikili öğretim yapan okullarda haftalık çalışma süresinin çok çok üzerinde yaptırılan zoraki mesailer, bekçi yada güvenlik görevlisi olmadığı için tutturulan gece nöbetleri tam bir zulüm haline gelmiştir . Üstelik bu fazla ve mesai dışı çalışmalar karşılığında hiçbir ilave ücret ödenmemesi bu zulmü daha da katmerli hale getirmektedir. Fazla çalışmanın karşılığında ücret ödenememesi durumunda verilmesi gereken izinler de yine personel yetersizliği gerekçe gösterilerek kullandırılmamaktadır. Bu suiistimalin önüne geçilmesi açısından MEB, fazla çalışmanın karşılığının mutlak surette ücret ödemesi ile karşılanması için yasal düzenleme yapmalı ve en kısa zamanda okul ve kurumlarımızın ihtiyacı olan istihdamı yaparak hizmetli arkadaşlarımızın üzerindeki bu ağır yükü kaldırmalıdır.

Biz Türk Eğitim Sen olarak eğitim çalışanlarını daha önce de ifade ettiğimiz gibi bir bütün olarak görüyoruz. Eğitim çalışanlarının hepsinin sorunlarını önemsiyoruz ve çözülmesi için gayret gösteriyoruz. Memur ve hizmetli arkadaşlarımızın görev tanımlarının net olmaması gibi çok önemli bir sorunları vardır. Ucu açık ve net olmayan görev tanımları kabul edilemez. En temel insan haklarına aykırı ve angarya niteliğindeki işlere zemin hazırlayan görev tanımları içerisinde insanları çalışmaya zorlamak İLO normlarına da aykırıdır. Görev tanımlarındaki muğlaklık mutlaka giderilmeli; hizmetli ve memur arkadaşlarımızın hangi işleri yapmak zorunda oldukları, hangi işleri ise yapmak zorunda olmadıkları açık hale getirilmelidir.

Memur ve hizmetli arkadaşlarımızın diğer önemli problemleri de yer değiştirmelerdir. Bu arkadaşlarımızın yer değiştirmeleri, amirlerinin iki dudağı arasına bırakılmıştır. Memur ve hizmetli arkadaşlarımız için mutlaka bir “Atama ve yer değiştirme yönetmeliği “ çıkarılmalı, hizmet puanı sistemi getirilmeli, tercihleri alınmak suretiyle, hizmet puanı üstünlüğüne göre yer değiştirmelerine imkan sağlayan bir yasal zemin oluşturulmalıdır. Aksi halde keyfilikler devam edecek ve bu arkadaşlarımızın mağduriyetleri sürecektir. Biz Türk Eğitim Sen olarak bu yönetmeliğin bir an önce hazırlanarak çıkmasını istiyoruz.

Memur ve hizmetli arkadaşlarımız için çok önemli bir ihtiyaç ta görevde yükselme sınavlarının bir an önce yapılmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde “2011 Yılı Merkez ve Taşra Teşkilatı Kadroları İçin Unvan Değişikliği Sınav Duyurusu” yapılmış, bu duyuruda, yönetmelik kapsamında merkez ve taşra teşkilatı kadroları için Unvan Değişikliği Sınavı çalışmalarının başlatıldığı, Unvan Değişikliği Sınavının 14 Ağustos 2011 tarihinde yapılmasının planlandığı ve sınava ilişkin çalışmalar tamamlandığında başvuru kılavuzunun Bakanlığın web sitesinde yayımlanacağı belirtilmiştir. Ancak, ne bu kılavuz yayınlanmış, ne de 2 yılda bir yapılması gereken sınav yapılmıştır. Görevlerinde yükselebilmek için bu sınava girmek isteyen binlerce eğitim çalışanı, bakanlığın anlaşılamayan tavrı sebebi ile mağdur edilmektedirler. Türkiye'de tüm kurumlar görevde yükselme sınavlarını yaptıkları halde sadece Milli Eğitim Bakanlığı bu sınavları yapmamıştır. Görevde yükselme sınavına girme ve yükselme şartlarını taşıyan pek çok çalışan sırf bu sınav yapılmadığı için görevde yükselememektedirler. Özlük hakları açısından kayba uğramalarına neden olan bu durum , sona erdirilerek bir an önce görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılmalıdır. Bakanlığa bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Derhal sınavı yapın…

Memur ve hizmetli arkadaşlarımızın sorunlarını dile getirmek, çözümü için mücadele etmek sendikaların görevidir. Biz Türk Eğitim Sen olarak memur ve hizmetli sorunlarının çözümü için bu güne kadar çok mücadele ettik. Türkiye'de ilk defa bir “Hizmetli Kurultayı” düzenledik. Yaptığımız dilekçe kampanyaları ile bu sorunları sürekli sıcak ve kamuoyu gündeminde tuttuk .Bu mücadelemiz arkadaşlarımızın tüm sorunları çözülene kadar sürecektir. Bu mücadelemizde memur ve hizmetlilerimizin sendikamıza desteği gücümüzü daha da artıracak ve başarıyı getirecektir.

Mehmet Yaşar ŞAHİNDOĞAN
TES Genel Mevzuat Sekreteri

 • Bu haber için 24 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • Gökhan ÖKDOĞAN 16 Ağustos 2013 23:19

  ben okul aile birliğinin şirket elemanı olarak 8 yıldır okulda çalışmaktayım.yapmadığımız iş yok kalorifer yakmadan, sınıf temizliğine bahçıvanlıktan yemek haneye,kapı beklemeden getir götüre,çay ocağından ,spor salonuna ve diger verilen görevler ,üstüne yazları 3 ay boş kalma devlet ödenek vermiyor okulda temizlikçi parasıda toplatılmıyor,bizlerin halini soran hiç yok madur oluyoruz.devlet bizede bi care bulsun sendikalar hiç bizim sorunlarımızı gündeme getirmiyor.yaşımız ilerliyor yarın bu işide vermez okullar yaşlandın diye bizleri kullanıp atacaklar.ondan sonra ne iş yapacaz kimse iş vermez yaşlandın diye sendikalardan ricam bizleride düşünüp konuyu gündeme getirmelidir.herkese saygılar.

  Yorumun Devamı
 • Mağduruz mağduruz (gülünaz) 20 Haziran 2013 14:11

  saygı değerli hizmetli arkadaşlarım ; hepimiz birlik ve beraberlik olalım ve teç sen'e geçelim sesimizi duyuralım . bizi yıllarca ezdiler artık kendimizi ezdirmeyelim bizde insanız bizimde haklarımız var .tüm kurumlarda yükselme sınavı açıldı ve bizim hantal meb daha açmadı ,açmayı da düşünmüyor...bu resmen köle olarak kullanmaktır ,adaletsizliktir...bizi zaten masa başında çalıştırıyorlar ama kadroya gelince yok , biz hakkımız olan kadromuzu istiyoruz ,bunu bize çok mu görüyorsunuz ,çok görüyorsanız yazıklar olsun önümüzü kapatanlara....

  Yorumun Devamı
 • Miroglu 15 Haziran 2013 11:07

  gih memurları gerçekten zor durumda, hemen hemen her konuda, maaş olarak çok düşüğüz. ek gelirimiz yok (öğretmelerin sınav ücretleri- mtsk-sbs-açık öğretim ilk ve orta- öaym ve daha bir sürü sınav) ama öğretmnlerin bu ek gelirleri 1 yılda neredeyse 2 maaş yapar + kırtasiye yardımı alıp borçlarını kapatıyorlar gerçek amacı dışında kullanıyorlar+ ek dersleri + özel dersleri+ eğzersizler + ikili eğitimde yarım gün ayda 11 gün eder yazık, Allah ıslah ettsin- gelelim diğer kurumlara polis maaşı en az 3000 tl ve üstü yaptıkları hiçbirşey yok, ne yazık kendilerini kormuktan acizler vatandaşı nasıl koruyacaklar sanki uzak dağu eğitimi mi alıyorlar ( karete- boks- tekvanda gibi ) çoğu hantal ve göbekli bir çocuğu kovalamaya kalksalar yarı yolda yorulur, gelelim sağlıkçılara en az maaş 3000 tl zaten maaş önemli değik döner sermaye ve muane ücretleri + özel polikinikler

  Yorumun Devamı
 • FERİDE AK 03 Haziran 2013 14:00

  bu gelecek zaman ifadelerin kusacağız artık. milli eğitim bakanlığında memurlar için görevde yükselmek yasak. suçumuz milli eğitim bakanlığına atanmak. çözüm yok yıllardır. sorumlular uyuyor. master yaptım hala memurum. doktorayı bitirince de durum değişmeyecek biliyorum. keşke başka bir kuruma geçseydim keşke..........

  Yorumun Devamı
 • memur 27 Mayıs 2013 15:45

  kadrolu memur ve hizmetlilerin çok çalıştığı söyleniyor. ben ücretli memur olarak bunu neden göremiyorum.

 • sınavsız GYS 27 Mayıs 2013 09:31

  tes ' e bu duyarlılığıdan dolayı çok teşekkür ediyorum. sürekli bize destek verip, hep yanımızda olduğu için. ben yıllardır görevlendirme ile memurluk yapıyorum hemde sorunsuz ve diğer memur arkadaşlarada bazı konularda çok yardımım oluyor. diyeceğim şu eğer bu görevi ben yıllardır sorunsuz yapıyorsam kadromu almakta benim hakkım. yeterlilik durumuna bakılarak lise önlisans, lisans mezunlarını sınavsız yaptıkları görevlere atamaktır. il ve ilçelere sınavsız ataması yapılan ve sonradan kadrosu gelecek kişilere olğu gibi bizede vermeleri gerekmektedir.

  Yorumun Devamı
 • servet 21 Mayıs 2013 11:23

  mebde öğretmen dışında çalışan lara sınırları belli1 görev tanımı yapılmalı kurumların okulun tüm işini yapıyoruz görev tanımı açık ve net değil her işi yapın bir görev tanımı istemiyoruz. muhasebe ,anbar memurluğu fotokopi memurluğu istemiyoruz

  Yorumun Devamı
 • MEMUR 15 Mayıs 2013 18:49

  bizleri 2.sınıf insan olarak görüyorlar . bundan dolayı hayal! yapacağımız tek bir şey var o da teç-sen'e üye olmak.........gerisi hikaye!

 • hakan 09 Mayıs 2013 17:55

  daha çok beklersinz hepsi laf kardeş

 • CURCUNA 09 Mayıs 2013 16:20

  eğer böyle bir çalışma gerçekleşirse inşAllah gerçekleşir hem sendika kazanır hemde biz.

 • BİR MEMUR 09 Mayıs 2013 15:24

  milli eğitim bakanlığı bir an önce öğretmenlerinki gibi diğer memurlarada puan usülüne göre yer değiştirme hakkının verilmesini ve en kısa zamandada yönetmenliğin yayınlanmasını meraklan bekliyoruz. artık bizde torpil yapmadan istediğimiz yerde ve şehirde çalışmak istiyoruz. hemde formanmansımız ve iş şevkimiz dahada artar

  Yorumun Devamı
 • misafir 09 Mayıs 2013 15:11

  hizmetli, memur ve şefler arasında ücret olarak elle tutulur bir fark olmamasına rağmen öğretmenler her türlü ünvan değişikliğinde gelirlerini katlamaktadırlar. ayrıca şeflerin şube müdürü olabilmesi engellenmektedir.

  Yorumun Devamı
 • ÖNLİSANSLI HİZMETLİ............. 09 Mayıs 2013 14:46

  hizmetli arkadaşlar bizler ne zaman akılların a geldik hayret varmı yokmu ögretmen sanki bizler bu sendikaya üyeler degiliz inşAllah şu hizmetlilerin kadro iş halleolur bizlerde sendikalara minnettar oluruz sayın sendika yöneticileri bizlerin arkasında durun artık yeter . saygılar

  Yorumun Devamı
 • MEB PERSONELİ 09 Mayıs 2013 14:33

  cak cık cuk bunlara karnımız tok sonuç görelim icrat nerde yok bizlere ihtiyacınız olduğu zaman hatırlanmayalım herzaman hatırlanalım sorunlarımızında çözüldüğünü görelim.

 • salih 09 Mayıs 2013 13:55

  meb de çalışan memurların görev tanımları bulunmamaktadır.memur kadrosunda çalışan ambar memurluğu , teknisyen kadrosunda çalışan memur işlerini, mutemet muhasebe işlerini yapmaktadır. memurların tayin isteme özgürlüğü bulunmamaktadır. öğretmenler sistem üzerinden tayinlerini isterken, memur kurumun amirinin iki dudağı arasındadır.

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ