Açığa Alma İşlemleri Süreç Olmaktan Çıkmış Sürüncemeye Dönüşmüştür

Özellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde birbirinden çok farklı uygulamaların olması, farklı farklı kıstasların esas alınması, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmaması, süreç yönetiminde sıkıntılara sebep olmaktadır. Mağduriyet oluşturmama noktasında da gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmediği, yaşanan örneklere yansımaktadır. Bu belirsiz durum haksızlıklara, keyfi tutumlarla hukuksuz işlemlere ve sebepsiz mağduriyetlere yol açmaktadır.

Devletin bir daha böylesi alçakça bir girişime uğramaması, milletimizin geleceğinin organize edilmiş kuklaların elinde başka tehditlere maruz kalmaması için yasal çerçevede her türlü önlem mutlaka alınmalıdır. Çok gizli ve çok yüzlü bu yapının deşifre edilmesi, FETÖ üyesi olan her kim varsa tespit edilmesi ne kadar büyük bir önemi haiz ise bunlarla aynı muameleye maruz kalmış masumların bir an önce görevlerine iade edilmesi de o kadar önemlidir. Masum bir kişinin hainlerle aynı kategoride değerlendirilmesi, bu derekede geçen her bir gününün kişisel olarak ağır bir yük olduğu bilinmelidir. Bu durumun, toplumsal olarak da uzun vadede çeşitli sıkıntılara kaynaklık edebileceği öngörülmelidir.

Açığa alınan kamu görevlilerinin açıkta kalma süresinin belirsiz bir şekilde uzaması, haklarında yapılan iş ve işlemlere yönelik hiçbir dönütün olmaması sorunun çözümüne dayanak değil, bu durumu fırsat için kullanmak isteyenlere ayak oluşturmaktadır. Bazı valilik ve kaymakamlıkların ayıklama yapmak yerine sağlam durmak adına hiç adım atmamaları sağlamlık değil, hantallık getirmektedir. Suçluları tespit edip cezalandırmayan, herkesi aynı havuzda depolayan bir anlayış, hizmet üretmek yerine yaşı kurunun yanına katık etmektir. Özellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde bir standardın olmayışı, kişisel kararların hâkim olduğu algısı birbirinden farklı uygulamalarla çok farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bazı valiliklerin ve kaymakamlıkların bu çoklu uygulama ortamının farklı fırsatlara kapı aralayabileceğini görmeleri, sağlam iş yapmak adına süreçte hantallık göstermeleri, yetkilerini kullanmak yerine, kişisel limanlarından gelişmeleri izlemeleri, hain ile masumu uzun süre aynı kamarada bekletmeleri sorumlulukları boyutuyla uygun değildir. Bu süreç bir kariyer yolculuğu olarak değil, bir temizlik operasyonu olarak ilerlemelidir.

Aylarca açıkta bekletilen, hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen, sonunun ne olacağı belli olmayan kişilerin durumu netleştirilmeli, varsa suçları cezasını mutlaka çekmeli, suça konu teşkil edecek bir durumu yoksa hemen görevine iade edilmelidir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçmeli, inisiyatifi ele almalı; açığa alınan tüm Bakanlık çalışanları hakkında gerekli incelemeleri süratle sonuçlandırarak, masum olduğu ortaya çıkan personelin hızla görevinin başına dönmesini sağlamalıdır.

Bakanlık, merkezde icra ettiği açığa alma işlemleri kadar valilik veya kaymakamlıklarca yapılan işlemleri de aynı hassasiyetle takip etmelidir. Valilik veya kaymakamlıklarca açığa alınanlardan masum olduğu anlaşılan personel hakkındaki göreve başlatılma işlemlerinin mülki idare amirlerince hızla yerine getirilmesi konusunda da gerekli tedbirler alınmalıdır.  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mağdurun eşi 1 yıl önce

Sadece açığa alımlarda değil ihraçlardada aynı durum var.Eşim arkadaşının ricasıyla Aktifsene üye olmuş 2014 eylülde istifası var toplam altı ay üye olduğu hiç bir faliyetine katılmadığı yönetiminde bulunmadığı (büyük ihtimalle neden bu)bir sendika yüzünden ihraç edildi.O sendikayı kuranlara hakkımı helal etmiyorum çünkü 30 bin öğretmene sebep oldular.Allah o tererörist örgütüde yerin dibinden birdaha çıkarmasın ki bu milletin başına bela olmasınlar.Bu vatandan bu milleten bu kadar terörist çıkmaz bu pislikler din, iman diye mahsum insanlar kandırdılar.Lütfen ihraçlarda sendika üyeliği,bankasya kıriterleri esnetilsin.Bu arada eşimin baylok yok,banka yok,sosyal medya propagandası yok,adli soruşturması yok,idari soruşturması yok.

Misafir Avatar
Öğretmen34 1 yıl önce

Koca Şehirin İstanbul Valisi el insaf 26.07.2016 dan beri bekliyoruz. Bylook, banka, sendika(bakanlığın esas aldığı tarihler) mit belgeleri...vb durumlar olsaydı Meb bakanlık ihraç ederdi. Size iş düşmezdi.. yarın başlayalım ki adalet yerini bulsun, sen iyi adamsın....

Misafir Avatar
Serpil. 1 yıl önce

50 gün dünya da bize yaşattıkları cehennem ...ölmeden mezarda geçen 50 gün...öbür dünya da günahlarımıza kefaret olsun

Misafir Avatar
Mehmet diyarbakir 1 yıl önce

Bende 14 ekimde aciga alindim.feto ile kesinlikle bir alakam bir ilgim yoktur.nicin alindigim konusunda en ufak bir sebeb bulamiyorum.47 gundur saskinligim hala devam ediyor.her gun ölüp ölüp diriliyorum.Allah askina bu iskence bitsin artik.benim hakkimi kim odeyecek.beni buhallere dusuren herkesin Allah belasini versin.Asla hakkimi helal etmiyorum

Misafir Avatar
mazlum 1 yıl önce

14 ekimden beri hukuksuz bir şekilde açıkta bekletiliyoruz.hiçbir kriterimiz bylock şüphesi deniyor.her geçen gün adalet, hak, değer kavramlarına olan güvenimiz azalıyor.