Siyaset üzerinden hareket ederek bir anne, bir öğretmen bir eş ve her şeyden önce bir kadın olan Semiha Hanımefendi’nin dış görünüşüne atıfta bulunarak hakaret etmeye çalışan zavallılar güruhuna sesleniyorum: En çirkin sizsiniz, açık ara hem de. Birinciliğinizi kutluyorum. Ve sizi içsel çirkinliğinizle baş başa bırakıyorum. Lağım akıyorsunuz, lağım bile temizdir sizin fikrinizden. Çukurdan da çukursunuz, kudur ey ehli kubur!
Kanalizasyondan beter bakışınızla herkesi sersem, kör ve çirkin mi kabul ediyorsunuz? Asıl dumura uğrayan o kıt aklınız, körelen kalbiniz ve sekteye uğrayan insanlığınızdır. Bir gün de olsa insan olun. Dünyanın bütün sularını getirseniz de ruhunuzdaki is tabakasını silemezsiniz, dünyanın bütün sabunlarını kullansanız da nafiledir. Çünkü artık karakteriniz olan lekelerinizi çıkartmak imkânsızdır.
Camı kirli olduğundan bunu görmeyip karşı evin balkona astığı çamaşırlara kirli diyen kadın gibisiniz. Her gün bunu dersiniz ve kendinizin temiz olduğunu zannedip komşunuzun kirli olduğunu dillendirirsiniz. Ta ki biri camınızı silip de gerçekleri görmenizi sağlayan kadar! Haliniz aynen budur. Başkasının kirini göreceğinize kendi kirinizi görün. Lakabınız kirli olsun bundan böyle! Ne kadar güzel olursanız olun için güzel değilse çirkinsinizdir. Hem bu güzellik kime ve neye göredir? Sizinle aynı renkteyse en çirkin bile güzeldir değil mi? Sizinle aynı inanca sahipse… Sizinle aynı dili konuşursa… Bi’ gidin Allah aşkına, ağzımı bozmayın!
Kim olursa olsun dış görünüşüne göre yargılamayın. Hele bu bir kadınsa asla böyle bir yanlışa düşmeyin. Rakibiniz de olsa, düşmanınız da olsa bu böyle olmalıdır. Allah yaratmış herkesi, sorgulamak size mi düştü ey kuş beyinliler! Yarın size bir şey olup da kan ihtiyacınız ortaya çıktığında Semiha Öğretmen size kan verirse soracak mısınız aynı şekilde ‘Onun kanı çirkin.’ diye!
Bu çirkin söylemde bulunan ve bunu paylaşanları kınıyorum. Bu ülkede herkese yer var, tek sizin gibi ayrım yapanlara yer yok. İnsan olmak için çaba göstermeniz lazım çünkü çok aşağılardasınız insanlıktan. Nasiplenmek için hâlâ şansınız var diye düşünüyorum.
Yan yana konuluyor iki hanımefendinin fotoğrafları. İki hanımefendi içinde zül bir durumdur bu. İkisinin iç güzelliğini ifade etmek gerekirken dış güzellikleri üzerinde güya ahkâm kesiyorsunuz! Tek kelimeyle rezilsiniz.
Hem siyasetle bunun ne alakası var? İnsanın içi güzel değilse dışı dünyanın en güzeli olsa ne yazar? Hangi siyasi düşünceye mensup olursa olsun bir kadını, bir anneyi, bir eşi günlük siyaset dilinin malzemesi yapmaya çalışıp buradan yürüyerek içindeki kini kusanlara karşı tavrımız hep aynı olacaktır.
Eşinden dolayı bir kadını tahkir etme hakkını kim veriyor size? Hangi siyasetçi olursa olsun bu etik değildir. Hangi düşünceye mensup olursa olsun bu şık değildir. Allah yarattı demeden tahkir etmeye başlarsanız bir insanı, akıbet sizin için pek de hayırlı olmaz. Bu kadar mı düştünüz? Bu kadar mı acz içindesiniz? Bir tek siz mi güzelsiniz? Ruhunuz çirkin; kelimeleriniz, tavrınız, karakteriniz…
Rabbin yarattığı hiçbir canlıyı sorgulamamız haddimiz değildir. Herkesin kaşı gözü aynı değildir. Herkesin rengi beyaz değildir. Ama insanım diyen insanlığını da bilmek zorundadır. Nerede kadın dernekleri? En ufak bir olayda dahi meydanda kimseye kül bırakmayanlar illaki sizden biri mi mağdur olacak ses çıkarmanız için? Kadın olması yeterli değil mi? Açık ya da kapalı olması da mı bu tavrınızda etkili oluyor? Sizinle aynı düşüncedeyse mi tavrınızı göstereceksiniz?
İnsanlığınız dürbünle dahi görünmüyor. Güzelliğinizin bir kıymeti harbiyesi de yok! Ölünce herkes aynı olacak: Sen güzelsin diye kollanacağını mı sanıyorsun hesap gününde ey biçare akıl? Rabbin huzurunda ahlakı güzel olan makbuldür.
Eşinin, dostunun, hısmının hatta hasmının kusurlarını kapatan, yanlışlarını dile getirmeyen, kusurlarını görmezden gelen bir toplumdan uzaklaşıp içimizdeki kinin güdümüne girerek insanların kaşı, gözü ve yüzüyle dalgaya geçmeye başladık. Zafer kazandığımızı zannedip bunu aleni paylaşıyoruz. Nasıl bir nefrettir sarıp sarmalamış ruhumuzu! Asıl çürüyen kalbimizdir, kokan beynimizdir, küflenen insanlığımızdır, paslanan ise vicdanımızdır.
Bu ülkedeki bütün kadınların ortak bir tepki göstermesi gerekir diye düşünüyorum. İnsanım diyen herkesin bu paylaşımlara karşı onurluca tavır göstermesi icap eder.
Üzülme sen Semiha Öğretmenim. Bu ülkede iyi ve güzel insanlar da çok, sana yapılan bu haksızlığa karşı duranlarda çok. Üzüldüğümüz şu, neden herkes susuyor? Neden tavrımızı ortak olarak ortaya koyamıyoruz. Bunda da yan yana gelemiyorsak nerede, nasıl geleceğiz?
Önemli değil fikri zikri. Hangi partiye oy verdiğine bakmıyorum. Türk mü Kürt mü ne önemi var! Alevi mi Sünni mi mühim değil? Beyaz mı siyah mı kime ne? İnsan olduktan sonra yaratılan herkesin bizde yeri var.
Bu siyasi bir yazı değildir; sakın bunu yorumlarken böyle düşünüp de yorumlamayın. Tamamen insani, vicdani ve ahlaki bir tavrın gereğidir.

KAPTAN


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Tebrikler Kaptan bey 9 ay önce

Sevgili kaptan kim olduğunu bilmiyorum ama şunu söylemek lazım. Türkiye’de bilmem ne kadar sahte Kasım Derneği demeyeceğim .Gerçek şu teröristleri savunan Kasım örgütleri var hiç sesleri çıkıyor mu bu haşnlerin. Semiha hanım gerçekten duruşuyla hanımefendi iyi bir anne iyi bir öğretmen herşeyden önce Türkiye sevdalısı bir Kasım.