Bugün biri daha çöpten ekmek topladı. Ve milyonlarca insanın gözüne gözükmedi bu kare. Çünkü herkesin dilinde şampiyonluk vardı. Nasıl uyutulur bir toplum, nasıl aklı başından alınır, nasıl dili tek bir kelimeye bağlanır onu müşahede ediyorum.

İnsanlıkta şampiyon olamıyoruz, bunadır itirazım.
İftarını açacak zeytini yok.
Yiyecek ekmeği...
Deliler gibi bağırıyoruz: Şam- pi-yo-nuz.

Şampiyon olan takımın hangisi olduğu önemli değil burada... Rengi de önemli değil o takımın. Mesele herhangi bir takımın şampiyon olması da değildir. Şampiyon olanı tebrik ediyorum ve bu şampiyonluğu olduğundan fazla bir şekilde abartarak kutlayanlara 'Bugün Allah rızası için ne yaptın?' diye de soruyorum. 'İnsanlık için n'aptın?' İyi de 'Sen n'aptın?' diye sorarsanız bu yazının içinde bende varım eleştirdiklerim arasında. Sen ben yok, bizi eleştiriyorum zaten, içinde yaşadığımız ve birlikte oluşturduğumuz toplumu.

Sosyal medyada istisnasız herkes ya tuttuğu takımın şampiyonluğunu kutluyor ya da rakibin şampiyonluğunu... Bu duyarlılık gözlerimi yaşarttı. İnanın falanca takımın, filanca takımın şampiyonluğunda gözüm yok. Ama aynı duyarlılığı milli manevi ve insani hususlarda da gösteremememize kızıyorum. Milyonlar tek bir yürek olabiliyorsa zulme karşı da aynı birliği göstermemiz icap ediyor. Haksızlığa karşı da....

İyilikte şampiyon olamıyoruz. Doğrulukta... Güzellikte... Ekonomik alandaki sıkıntıları görmüyoruz. Eğitimdeki iflası... Tacizler artıyor, cinayetler çoğalıyor. Zenginle ortadirek arasındaki makas açıldıkça açıldı. Zengin daha zengin oluyor, yeni zenginler türüyor ama bununla birlikte daha büyük sayıda fakirleşmeler oluyor. Olsun bilmem rakip takımın kaçıncı şampiyonluğunu kutlayacak olgunluktayız.

Bu yetmezmiş gibi kavga ediyoruz, küfürleşiyoruz.

Çoğunuz kızacaksınız belki de bana, olsun. Gerçekleri görmek istiyorsanız halkın yaşadığı sahaya çıkın. Onların oynadığı pazara.. Tribünlerde kalmayın, izleyici olmayın. Oyununuzu kurun, kaptanı olun iyiliğinizin. Doğruluğunuzun rotasını çizin. Sevginizin sınırını belirleyin. Aklınızın ulaşılmazlığını tasdikleyin.

Dünya kötülerin elinde bir maskot olmuş durumda.
Gücü olan istediği ülkeye kemendini atıyor.
Sular tükeniyor.
Ormanlar azalıyor.
Küresel ısınma tehlike arz ediyor.
Ve en mühimi insanlar evlerinde topraklarında öldürülüyor, göçe zorlanıyor.
Filistin'de çocuklar katlediliyor ama olsun şampiyonuz.
Suriye'ye bombalar yağıyor ama olsun şampiyonuz.

'Bunu çok görme bize!' dediğinizi duyar gibiyim. Kutlayın ama abartmayın. Acısı olan var, hüzne duçar olan, hastası olan var; bunlar yetmezse taziyesi olanı hatırlayın. Şampiyonluğa ne kadar da açız! Biz şampiyon olmak için varız, coşkuyu görüyorum. Tempoyu... Birbirimizi geçmemiz yeterli şampiyon olmamız için. Avrupa ya da dünyada herhangi bir şampiyonluğa çok uzağız.

Kalitede şampiyon olalım, yaptığımız işte... İlla ki bir müsabakanın sonunda 'bir şampiyon' çıkacak. Bunu çok görme diyebilirsiniz yine. Ama görmediğimiz o kadar haksızlıklar var ki, sustuğumuz, sağır kesildiğimiz... Tezahüratımız yalakalık yapanlara gelsin, yavuz hırsızlara... Makam mevkii çıkarı için kullananlara, adam kayıranlara...

Gözlerim yaşardı inanın. Havaya attığınız meşalelerden, maytaplardan, patlayıcılardan, havai fişeklerden... Daha dün Filistinli Leyla Bebek atılan sıkılan biber gazından şehit düştü. Kimse sesini bu kadar çok çıkartmadı.Ebu Salah ayaksız haliyle zulme taş attı ve o da şehit düştü.

Hangi takımın şampiyon olduğunun bir önemi yok. Dozu kaçırmayın istedim. Tadında bırakın. Ramazandır, fakirin halinden anlayın.

Dünya büyük bir savaşa, yıkıma, yakıma doğru gidiyor. 'Biz bunun neresindeyiz?' onun muhasebesini yapın istiyorum. Sesinizi zulme karşı saklayın, nefesinizi haksızlığa karşı tüketin istiyorum. Avazınız çıktığı kadar bağırın: Kadına şiddet var, çocuğa taciz... diye. Alkışı alırsınız, duayı kaparsınız. Ramazan ayının ulviyetini, dinginliğini, huzurunu, birlikteliğini ve dirliğini nefsinizde yaşayarak kapısı çalınmadık fakir ev bırakmayın. Sokağa çıkan, haykıran o kadar insan bir iftar vakti şehrin bütün sokaklarına dağılsa ve ne kadar fakir ev varsa kapısını çalsa onlarla beraber iftarını açsa!

Sesinizi bu kadar gür ve tok zulme karşı da kullanın.
Haksızlığa...
Yoksuzluğa...
Yolsuzluğa...

Şampiyonuz eyvallah da gönül ister ki bir tek futbolda değil insanlıkta da şampiyon olalım; iyilikte de, güzellikte de... Kötülüğün, çirkinliğin, zulmün ve karanlığın piyonu olmayalım. Bir yanımız şampiyon dolu, bir yanımız piyon... Taktığımız güya modernlik adına papyon... Düştüğümüz ise elbirliğiyle yaşadığımız dünyayı çevirdiğimiz pavyon..

Gürhan Gürses
Kamuajans.com - Özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.