ABONE OL

Bu Sağlık Hizmetleri Artık Ücretsiz
Verilen sağlık hizmetlerinden dolayı belirli hâllerde ve kişilere yönelik istisnalar hariç olmak üzere katılım payı alınmaktadır. Özel hastanelere başvuru hâlinde de bazı istisnalar haricinde ilave ücret ödenmesi söz konusudur.

Kurum en son yapmış olduğu düzenlemelerle bazı hizmetleri ücretsiz hâle getirirken aynı zamanda genel sağlık sigortası uygulamasında vatandaşlara büyük kolaylıklar getirmiştir.


ÜCRETSİZ HÂLE GETİRİLEN HİZMETLER
Muayene katılım payı uygulamasında 10 gün içerisinde aynı uzmanlık dalında farklı sağlık hizmeti sunucusuna yapılan başvurularda 5 TL artırılarak tahsil edilen ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı tutarlarında, e-Sevk ile sevk edilen hastalardan ve elektronik sevki teşvik amacıyla elektronik sevk formu doldurularak sevk edilen hastalardan fazladan alınan 5 TL katılım payının alınmaması için SGK tarafından düzenleme yapılmıştır.

Diğer yandan hastanın acil hâller nedeniyle sağlık hizmeti sunucusuna başvurması hâlinde acil hâlin sona erinceye kadar ilave ücret alınmaması yönünde düzenleme yapılmıştır. Ayrıca diş tedavilerinde trafik kazasında olduğu gibi iş kazası hâllerinde de hareketli ve sabit protezlerin yenilenme süresinin dikkate alınmaması yönünde düzenleme yapılmıştır.

SGK sözleşmeli/protokollü sağlık hizmeti sunucuları tarafından finansmanı karşılanan kanser cerrahisi işlemleri kapsamında sunulan sağlık hizmetleri için vatandaşlarımızdan hiçbir şekilde ilave ücret alınmaması yönünde düzenleme yapılmıştır.Sağlam çocuk sahibi olan çiftler hariç olmak üzere SGK’nın belirlediği kalıtsal bir hastalığı olan veya bu hastalık için taşıyıcı olduğu bilinen evli çiftin sağlam çocuk sahibi olmasına yönelik preimplantasyon genetik tanı (PGT) işlemi ve bu işlem ile birlikte yapılan tüp bebek tedavilerinin Kurum tarafından karşılanması yönünde düzenleme yapılmıştır.

REKLAM

ads by AdMatic

ENGELLİLER İLE ORGAN NAKLİ BEKLEYENLERE GETİRİLEN KOLAYLIKLAR
Özel sağlık hizmeti sunucuları ve SGK ile sözleşmeli/protokollü olmayan (sözleşmesiz) resmî sağlık hizmeti sunucularındaki, %40 ve üzerinde engelli kişilerin diş tedavilerinde gerekli olan sağlık kurulu raporu, “muayene yapan hekim” şeklinde düzenlenerek %40 ve üzeri engelli kişilere pozitif ayrımcılık yapılarak sevk işlemleri kolaylaştırılmıştır.

Organ, doku ve kök hücre nakli tedavisi ve/veya kontrolü için yapılan sevklerde; donörün ve uzuv replantasyonu kontrolü olan hastalara ait yol giderlerinin ödenmesinin yerleşim yeri mesafesi aranmaksızın Kurumca karşılanması yönünde düzenleme yapılmıştır.

Belli bir program çerçevesinde sayılan tedaviler hariç olmak üzere sevk edilen sağlık hizmeti sunucusunda ayaktan tedavinin başvuru tarihinden itibaren 10 günü aşması hâlinde, gerekçesinin sevk belgesinde belirtilmesi durumunda 10 günü aşan süreler için de gündelik ödenmesine yönelik düzenleme yapılmıştır.


ASKERLİK HİZMETİNİ YAPMAKTA OLANLARA KOLAYLIK
Erbaş/erlerin askerlik hizmetine başlamadan önceki döneme ait katılım payı borçlarının askerlik hizmetleri tamamlanıncaya kadar ertelenmesine yönelik düzenleme yapılmıştır.

İsa KARAKAŞ (tamamı için tıklayın)

Kaynak : Türkiye 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.