Yıpranma Payı Kuşa Çevrilirse Bunu Kabul Etmemiz Mümkün Değil

Eskişehir Şube Başkanımız Hüseyin Kararman ve Bilecik İl Temsilcimiz Hüseyin Altay ve şube yönetim kurulu üyelerimizi katıldığı ziyarette İl Sağlık Müdürü, Halk Sağlığı Müdürü ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri ile görüşmeler yapıldı.
Ziyaretlerin ardından Bilecik’te görev yapan temsilcilerimiz ve üyelerimiz ile bir toplantı yapılarak bir araya gelindi. Bursa Şube Başkanımız Mustafa Köse, Kocaeli Şube Başkanımız Ömer Çeker, Kütahya Şube Başkanımız Hasan Gök, Türkiye Kamu-Sen Bilecik il temsilcisi ve bağlı şube başkanlarımızda toplantıya katıldı. Açılışını Bilecik İl Temsilcimiz Hüseyin Altay ve Eskişehir Şube Başkanımız Hüseyin Kararman’ın yapığı toplantıda Genel Başkanımız Önder Kahveci’de bir konuşma gerçekleştirdi.
Genel Başkanımız konuşmasında sağlık çalışanlarının büyük bir fedakarlıkla görev yaptıklarına dikkat çekerek “ Sağlık çalışanları büyük bir fedakarlık örneği gösteriyorlar. Ülkenin en ücra noktasında, en ücra köyünde hizmet götürmeye çalışıyorlar. Kapasitelerin üzerinde hizmet veriyorlar. Tabi ki bu hizmetlere karşılık da elbette emeklerinin karşılığını aldığını hiçbir sağlık yöneticisi ifade edemez. Biz aldıkları kanaatinde değiliz. Tabi bizde arzu ediyoruz ki, hekiminden hemşiresine, hizmetlisinden memuruna kadar arkadaşlarımız çok daha iyi ortamlarda hizmetleri yürütsünler. Hak ettikleri alın terinin vermiş oldukları emeklerinin karşılığını alsınlar. Bu çerçevede de bakanlıktan evvel emirde çözülmesi gereken taleplerimiz var. Bu temel ücretlerinin mutlaka iyileştirilmesi gerekir.'.
Yıpranma payının yılan hikayesine döndüğünü belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci, “Döner sermayeden gelir güya veriliyor, ama son yıllarda sağlık çalışanları artık o performans ücreti diye alınan ücretlerden faydalanamıyorlar. Bu ücretlerin mutlaka yeniden güncellenmesi gerekir. Yılan hikayesine dönen sağlık çalışanlarının fiili hizmet beklentisi var. Yani yıpranma payı. Sayın Cumhurbaşkanı 2014 yılında 5 yıla 1 yıl fiili hizmet vereceğiz diye. Verilme gerekçesi nedir, sağlık çalışanları zor şartlar altında çalışıyorlar. İşsizlikleri var, iş yoğunluğu var. Kimyasal, fiziksel risklere maruz kalıyorlar. Onun için hak ediyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı Başbakanlığı döneminde ifade etmişti. Referandumdan önce tekrar gündeme geldi. Şuan itibariyle bazı duyumlar alıyoruz. Çalışma yapıldığı ile ilgili, fiili hizmetle ilgili. Ancak bu fiili hizmetle yapılan çalışma mutlaka bizim taleplerimizi karşılayacak bir şey olmalı. Sayın Cumhurbaşkanı bir şey söyledi. ‘5 yıla 1 yıl fiili hizmet vereceğiz’ diye. Bunu sağından, solundan çekiştirerek kuşa çevrilirse bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. Eğer daha önceki gibi bir taslak bizim karşımıza gelirse biz onu kabul etmeyiz. Sadece nöbet tutanların fiili hizmetten faydalandırılacağı bir sistem son derece yanlış sakat bir sistem olur. O taslağa bakarsanız il sağlık çalışanı 5 yıl fiili hizmet alabilmesi için 82 yaşına kadar çalışması gerekiyor. Bu bizim aklımızla alay etmek anlamına gelir. Onun için Sayın Cumhurbaşkanı’nın ortaya koymuş olduğu o tavrı karşılayacak bir düzene ihtiyaç var. Bu fiili hizmeti bir an önce gündeme getirilmesi gerekir' dedi.
Konuşmasının sonunda 1 Mayıs günü Türkiye Kamu-Sen olarak Eskişehir’de olacaklarını söyleyen Genel Başkanımız Kahveci, “Önümüz hafta Pazartesi günü 1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü. Kamu görevlileri içinde işçilerimiz içinde tatil ilan edildi. Onunla ilgili bir düzenlemede yapıldı. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak Eskişehir’deyiz bu sene. Eskişehir’de kutlayacağız emek ve dayanışma gününü. Bütün çalışan arkadaşlarımızın, emekçilerin alnının teriyle nafakasını kazanan her insanımızı oraya davet ediyoruz' ifadelerine yer verdi. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
EMEKTAR SAGLIKÇI 12 ay önce

UMARIM sağlıkta yılları vermişleri de unutmazsınız GERİYE DÖNÜK PLANLANMAZSA YAZIK EMEKLERİMİZE.....