ABONE OL

Vergi Adaletsizliği Sosyal Dengeyi Bozuyor
Devletin, büyük şirketlerin vergi borçlarını sıfırlayarak ya da yeniden yapılandırmaya giderek tahsil edemediği kamu alacaklarının bütçe açığına neden olduğunu, bu açığında çalışanların sırtına yüklendiğini belirten Taşkın, açıklamasında şunları söyledi: 


“Devletin en önemli gelir kaynağı kamu çalışanlarından kesilen vergilerdir. Devletin istediği gibi düzenleme imkânı bulduğu kaynak kesintilerindeki adaletsizlik ne yazık ki toplum da sosyal dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Kamu çalışanları vergi adaletsizliğinin bir an önce giderilmesini beklerken, büyük şirketlerin adeta kurtarılmasına yönelik düzenlemeler ise devlete olan güvenin zedelenmesine neden olmaktadır. Ezilen ve en çok vergi ödeyen kamu çalışanlarıdır. Gelirleri her geçen gün düşmekte ve satın alma gücü azalmaktadır. Bu nedenle vergilendirme, kamu çalışanlarının yıllık brüt ücretinin toplam tutarına göre belirlenmelidir. Bu yapılmıyor, öyle ise kamu çalışanlarını vergi yükünden kurtarmak için vergi oranı %15 de sabitlenmelidir. Devlet memurlarının Ocak ayından itibaren elde ettikleri “gelir vergisi matrahına esas” gelirleri toplamı belli bir seviyeye ulaştığında aylık ücretlerinden kesilen gelir vergisi oranı da artmaktadır. %15 oranındaki gelir vergisi diliminden başlayan kamu çalışanları, maaş durumlarına göre yılın değişen aylarında %20 oranındaki gelir vergisi dilime çıkmakta ve kamu çalışanlarından bazıları yıl içinde %27 oranındaki dilime girmektedirler. Bu nedenle memur ve emeklinin kazancı ile serbest meslek icra edenlerin kazançlarının vergilendirilmesinde adaletin sağlanmasını bekliyoruz.


Ülkenin mevcut koşullarında çalışanların bütçeleri tamamen bozulmuş durumdadır. 2020 yılı için verilen 4+4 ve 2021 yılı için verilen 3+3 zam memurun cebine girmeden erimiş durumda. 1 Ekim 2019’da sadece elektriğe yapılan zam oranı 14.9. 1 Ağustos’ta doğalgaza yüzde 14.90 zam yapıldı. 1 yıl içinde sadece doğalgaza yapılan zam oranı yüzde 32. Geçim sıkıntısıyla inleyen çalışanların zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma gelmesi elbette ki vergi adaletsizliğinin de bir sonucu olarak görülmektedir. Devlet, şirketlerden alacaklarını tahsil edebilecek durumda iken, alacaklarında indirime gitmesi, affetmesi veya yapılandırmaya yönelik çalışmalar kapsamında iyileştirmeye gitmesi, milyonlarca memur ve emeklinin sırtına vergi yükünün bindirilmesi sosyal adaletsizliği de beraberinde getirmektedir. Bunlar, devlete güvenin ve neticesinde çeşitli tepkilere neden olmaktadır. Memur ve emeklinin vergi matrahından indirime gidilmezken, serbest meslek sahipleri hem kendileri hem de aileleri adına yaptıkları masrafların bir kısmını vergi matrahından düşürebiliyorlar. Vergilendirme de adaletin, barışın ve eşit vergilendirilmenin önüne geçen bu adaletsizliğin giderilmesi gerekir. Anayasa’ya göre devletin, vatandaşları arasında eşit ve adaletli olması zorunluluğu var. 


Bugün itibariyle vergi adaletsizliğinin giderilmesine yönelik ciddi çalışma yapılması zorunludur. Çünkü kamu çalışanlarının vergilendirilmesinde haksızlık yapılmaktadır. Geliri yılsonuna doğru düşerken, daha zam yapılmadan cebindeki sıfırlanmaktadır. Bunu telafi etmenin yolu da vergi diliminin düşürülmesidir. Memur ve emeklinin vergi dilimi, diğer yandan da enflasyon karşısında maaşının düşmesiyle yaşama koşulları ağırlaşmakta ve satın alma gücü her geçen gün azalmaktadır. Memur ve emekliye verilen zam, misliyle geri alınmaktadır. Kamu çalışanlarının ve emeklilerin enflasyon karşısında korunması gerekir. Bugün itibariyle enflasyon karşısında ezilmiş durumda olan memur ve emeklilerin vergi oranlarının %15 de sabitlenmesi, ayrıca kendisi ve ailesi için yaptığı bazı masrafların vergi matrahından düşülerek adil bir vergilendirme sistemine geçilmesi gerekiyor.” 
Anahtar Kelimeler:
Vergi Adaletsizliği
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MİSAFİR 1 8 ay önce

sözleşme masasında sesleri solukları çıkmıyor sözleşme olmuş bitmiş şimdi açıklama yapıyorlar boş işler bunlar zamanında masa başında çözeceksin imzalama diren şimdi neden sızlanıyorsun