Ücret Emeğin Karşılığıdır, Koşulsuz Ödenmelidir
Kamuajans.com - İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doktor kadrosunda görev yapan ve iş yeri hekimi olarak görevlendirilen Genel Sağlık-İş üyesi, görevinin gereklerine uygun olarak görev yaptığını ve tüm hastanenin işyeri hekimliği görevini ifa etmiş olmasına rağmen kendisine ödenmiş olan ücretlerin Maliye Bakanlığı’nın görüşü gerekçe gösterilerek iadesinin istendiğini ve emeğinin karşılığı olan ücretlerin maaşından kesilerek geri alındığını belirterek Genel Sağlık-İş’in desteğini talep etmiştir.


Genel Sağlık-İş tarafından hak ve hukuka aykırı işlemin iptali için İzmir İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştır. Yapılan yargılama sonucunda Mahkemece idarenin haksız işlemi iptal edilmiş ve emeğin karşılığının hak edene ödenmesine karar verilmiştir.


Mahkeme gerekçesinde; “2014 yılından itibaren ve halen İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doktor kadrosunda görev yapan ve iş yeri hekimi olarak görevlendirilen davacının, çalışmaları karşılığında hak ettiği ilave ödemenin, hizmet alan kurum açısından Yasanın 8. maddesinden kaynaklanan bir zorunluluk olduğu sonucuna varıldığından, iş yeri hekimliği ücretinin iadesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.” denilmiştir.


Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Genel Sağlık-İş yine haktan yine hukuktan yana mücadelesinde bir önemli başarıya daha imza atmıştır. Mahkemenin kararında belirtildiği gibi çalışanın emekçinin “çalışmalarının karşılığında hak ettiği” ücretler hak edene ödenmelidir. Benzer mağduriyetler icap nöbetleri, döner sermaye, fazla çalışma gibi konularda da yaşanmaktadır. Genel Sağlık-İş bu konularda da hukuki mücadelesine devam etmektedir.” diye konuştu.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.