Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programına Başvurular

1- SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Saha epidemiyolojisi; toplumun sağlık düzeyini korumak, geliştirmek ve ortaya çıkan tehditleri belirleyip ortadan kaldırmak için güvenilir bilimsel incelemeler yapmak ve bunları uygulamak, elde edilen sonuçlara göre düzenlemeler yapmak için oluşturulmuş saha uygulamaları ile birlikte verilen iki yıl süreli sertifikalı bir eğitim programıdır.

2- DÜNYADA SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMLARI HANGİ ÜLKELERDE VARDIR?

Dünyada ilk kez ABD’de başlayan saha epidemiyolojisi eğitimi halen Avrupa Birliği ülkeleri de dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede yapılmaktadır. 

3-SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMI İLE NE AMAÇLANMAKTADIR?

Saha epidemiyolojisi eğitim programı; merkez ve il düzeyindeki sağlık kuruluşlarında uygulamalı olarak saha epidemiyolojisi eğitimi almış nitelikli sağlık personeli ile halk sağlığı hizmetlerinin kalitesini artıracak, karşılaşılan sorunların nedenlerini saptayarak etkili çözüm yollarını üretecek insan gücünü oluşturmayı amaçlamaktadır.

4- SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMI NELERİ KAPSAMAKTADIR?

Saha epidemiyolojisi; önemli sağlık sorunlarının sürveyansı ve araştırılması (örneğin salgın incelemesi), sağlık hizmetlerinin etkilerinin ölçülmesi ve sonuçlarının belirlenmesi, toplumsal müdahale programlarının değerlendirilmesi ve önceki yıllara ait veriler ve mevcut veriler kullanılarak ileriye yönelik halk sağlığı ihtiyaçlarının belirlenmesi gibi unsurları kapsamaktadır.

5- SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMININ İÇERİĞİNDE NELER VARDIR?

Saha epidemiyolojisi eğitimi teorik olarak verilen giriş eğitimi, en az 4 modül eğitimi ile bu eğitimlerle ilgili pratiklerin yapılacağı saha uygulamalarından oluşmaktadır:

Giriş eğitimi: Dört hafta sürer. Katılımcıların temel epidemiyoloji, biyoistatistik ve temel bilgisayar kullanımı derslerinin işlendiği sınıf eğitimidir.

İleri Modül eğitimleri: Giriş eğitimini tamamlayan katılımcılar belirlenen konulardaki ileri modül eğitimine katılırlar. İleri modül eğitimleri teorik eğitimler olup her modül ortalama 1 hafta sürer. İleri modül eğitimleri en az 4 modül eğitiminden oluşur. Her modül eğitimi en az 3 hafta ara ile yapılır. Modül eğitimlerinde işlenecek ana konu başlıkları aşağıda belirtilmiştir:

•      Saha Araştırması Planlaması ve Yönetimi

•      Yazılı ve Sözlü İletişim

•      İleri Veri Analizi ve Bilgisayar Kullanımı

•      Acil Halk Sağlık Sorunlarına Hazırlıklı Olma, Cevap Oluşturma ve Sorun Yönetimi

•      Sağlığı Koruma Programlarının Etkinliği ve Sağlıkta Ekonomik Analizler

•      Bilimsel Literatür Değerlendirme

•      Eğitim Becerileri

Saha uygulamaları: Giriş Eğitimini tamamlayan katılımcılar sahada uygulamalı eğitim çalışmalarına başlarlar. Saha çalışmaları danışmanın denetimi ve rehberliği altında yapılır. Sahada yapılacak uygulamalı eğitim çalışmaları başlıca salgın inceleme ve kontrol çalışmaları, sürveyans analizleri, topluma dayalı çalışmaları kapsamaktadır.

Teorik ve uygulamalı eğitimleri tamamlayan katılımıcıların aşağıdaki yeterlilikleri kazanmaları hedeflenmektedir:

Konu

  Yeterlilik

Epidemiyolojik Yöntemler

  1. Halk sağlığı programlarının etkili yürütülmesini sağlamak için epidemiyolojik incelemeler yapmak

  2.  Salgınları incelemek ve kontrol önlemleri geliştirebilmek

Biyoistatistik

  3.  Uygun istatistiksel yöntemler kullanarak veri analizi yapmak

Halk Sağlığı Sürveyansı

  4.  Halk sağlığı sürveyans çalışmalarını değerlendirmek

İletişim

  5   Yazılı halk sağlığı ilitişimi geliştirmek

  6.  Sözlü halk sağlığı iletişimi kurmak ve geliştirmek

Yönetim ve Liderlik

  7.  Bir saha projesi planlamak ve yürütmek

Koruma Etkinliliği

  8.  Ekonomik analiz için basit araçlar kullanmak

Öğretim ve Danışmanlık

  9.  Halk sağlığı çalışanlarını eğitmek

  10. Halk sağlığı çalışanlarına danışmanlık sağlamak

6- SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİMİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

Eğitim programında halen 2014 ve 2015 kursiyerlerinin eğitimleri devam etmektedir. Eğitim programına alınan kursiyerler 60’dan fazla salgın incelemesi yapmıştır. Ayrıca kurumumuzda yürütülen sürveyans programlarının değerlendirme ve geliştirilmesi için 26 sürveyans raporu hazırlamış, 2’si TÜBİTAK Projesi olmak üzere toplam 13 epidemiyolojik araştırma planlamış ve tamamlamışlardır. Uluslararası ve ulusal bilimsel kongre ve toplantılarda toplam 48 sunum yapmışlardır.

7-SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİMİNİN GELECEĞİ İÇİN NELER YAPILMAKTADIR?

Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı’nın ulusal sertifikasyon çalışmaları 2015 yılında tamamlanmıştır.  Türkiye Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı Sertifikalı Eğitim Alanı olarak tescil edilmiştir.

Saha Epidemiyolojisi eğitim programı ile ilgili uluslararası düzeyde kabul edilecek akreditasyon çalışmaları halen sürmektedir. TEPHINET olarak bilinen Uluslararası Epidemiyolojisi Birliği’ne Türkiye Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı’nın üyeliği resmen kabul edilmiştir. Böylece kursiyerlerin uluslararası tanınırlıkları da sağlanacaktır.  

8-SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMI ADAYLARI NASIL BELİRLENMEKTEDİR?

Her yıl yeni kursiyerlerin katılması hedeflenen saha epidemiyolojisi eğitim programında, adayların epidemiyoloji ve halk sağlığına olan ilgileri ve deneyimleri dikkate alınmakta, epidemiyologlardan oluşan bir jüri tarafından belirlenen adaylarla mülakat yapılarak programa katılacak aday adayları belirlenmektedir. Bu aday adayları içerisinden Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından adaylar tespit edilmektedir.

9-PROGRAMA KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLİR?

Kurumun ihtiyacı doğrultusunda Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların merkez ve taşra teşkilatında görev yapan pratisyen hekim, halk sağlığı, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanları başvuruda bulunabilir. Saha epidemiyolojisi eğitim programı iki yıl süreyle Ankara’da yapılacağı için başvuruda bulunan saha epidemiyolojisi aday adaylarının bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Kursiyerler kurumlarının olurları da alınarak 2 yıl süre ile geçici görevle Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nda görevlendirileceklerdir.

10-BAŞVURMAK İÇİN NE TÜR BELGELER GEREKMEKTEDİR?

a) Başvuru sahiplerinin Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı’na başvurma nedenleri ve Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programını tamamladıktan sonra gelecekte neler yapmayı planladıklarına dair yazılı açıklama (Ekteki Özgeçmiş Formunda yer almaktadır) yapmaları gerekmektedir.

b) Ek’de verilen “Özgeçmiş Formu” doldurulmalıdır.

11- BAŞVURU NASIL YAPILACAKTIR?

Yukarıda belirtilen Özgeçmiş Formu doldurulduktan sonra, aday adayları, başvurularını en geç 31 Aralık 2016 tarihinde Saat 18:00’de aşağıda verilen başvuru adresine elden ya da kargo yoluyla ulaştırmış olmalıdır.

Başvuru adresi:

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Evrak

Sağlık Mahallesi Prof. Dr. Nusret Fişek Caddesi 06100 Sıhhiye ANKARA

(Genel Evrak Bölümü’ne teslim edilecektir)

Belgeler gönderildiğinde, belgelerin takibini kolaylaştırmak amacıyla Saha Epidemiyolojisi Birimi’nin resmi e-posta adresine e-posta atılarak belgelerin gönderildiği başvuran aday tarafından bildirilmelidir.

Bilgi için e-posta adresi:

Saha Epidemiyolojisi Birimi (Telefon: 0 312 565 5500/2539, e posta: thskeuyari.sahaepi@saglik.gov.tr)

Başvurular için son tarih: 31 Aralık 2016 Saat 18:00 (Bu tarihten sonraki başvurular dikkate alınmayacaktır).

Not: Başvuranlardan mülakata alınacaklara mülakat tarihleri e-posta ve resmi yazı ile bildirilecektir. Mülakatlar Ankara’da yapılacak, Ankara dışından mülakat için davet edilen aday adayları için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan görevlendirme onayları alınacaktır. 

Program hakkında bilgi almak ve başvuru şartları için
 
tıklayınız.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.