Tıbbi Sekreterlerin Sorunları Sağlık Bakanı'na Soruldu
Konuyu gündeme getiren Ankara Milletvekili Aylin NAZLIAKA, verdiği soru önergesinde;

“Ülkemizde uzun yıllardır insan gücü planlaması konusunda sürdürülebilir ve etkin stratejiler geliştirilememiştir. Gerekli altyapı oluşturulmadan çok sayıda üniversite açılmıştır. Bu plansızlık "genç, eğitimli ve işsiz" bir kitle yaratmıştır. Bu da üniversite mezunu birçok gencimizin geleceğe kaygıyla baktığı, asgari ücretle, kalifiye olmayan işlerde istihdam edildiğinde sevinecek duruma geldiği bir tablo yaratmıştır.

Kamu hizmetlerinin taşeron şirketler eliyle görülmesi bu tabloyu daha da vahim boyutlara taşımaktadır. Bir tarafta işsizlik diğer tarafta ise geçer ücret halini alan asgari ücret ve toplumun büyük bir kesimini içine alan yoksulluk çemberi bulunmaktadır.

İstihdam ve ücret politikaları nedeniyle sorun yaşayan mesleklerden biri de tıbbi sekreterler ve tıbbi dokümantasyon bölümü mezunlarıdır. Bilindiği üzere dört yıllık sağlık meslek liselerinin tıbbi sekreterlik bölümü veya sağlık meslek yüksekokullarının tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik programını bitiren tıbbi sekreterlerin kamuya atamaları sınırlı sayıda yapılmakta ve bu mezunlara her yıl yenileri eklenmektedir.

Kamuajans.com - Kamu ve özel hastanelerde tıbbi sekreterlerin yapması gereken iş olanakları, bu konuda yeterli eğitim almamış taşeron firma elemanlarına verilmektedir. Bu durum hastalara verilen hizmetin kalitesini düşürmekte, beraberinde pek çok sorunu da gündeme getirmektedir.

Tıbbi sekreterlerin yaşadığı sorunlara ilişkin bir başka iddia ise, aile sağlığı merkezinde çalışan tıbbi sekreterlerin hak ettiği ücretleri alamadığı, maaşlarının doğrudan kendi hesaplarına yatırılmadığı için kesintiye uğradığı yönündedir.

Tıbbi sekreterlik görevinin tanımlanması, sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışma koşullarının belirlenmesi, bu konudaki belirsizliklerin giderilmesi gerekmektedir. Bu hem hasta hakları hem de sağlık hizmetinin kalitesinin artırılması açısından önem taşımaktadır.” dedi ve Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1-Tıbbi sekreterlik eğitimi veren okul sayısı ve özelliklerine göre dağılımı nedir? Yılda kaç mezun verilmektedir?

2-2017 yılında kamu ve özel hastanelerin tıbbi sekreter ihtiyacı nedir?

3-2002-2016 döneminde yıllar itibariyle kamuya yapılan tıbbi sekreter alımıyla ilgili veriler nedir?

4-Halen kamu ve özel hastanelerde tıbbi sekreter görevini yürüten personel sayısı, illere göre dağılımı nedir? Bunlardan kaçı ilgili bölümden mezun olmuşlardır? Söz konusu personelin kaçı hizmet alımı yoluyla istihdam edilmiştir?

5-Tıbbi sekreterlerle ilgili olarak işgücü talep ve mezun sayısı dikkate alınarak yeni bir planlama yapılacak mıdır?

6-Aile sağlık merkezlerinde görev yapan tıbbi sekreterlerin maaşlarının doğrudan kendi hesaplarına yatırılmadığı iddiası doğru mudur? Şikayete neden olan bu durumun düzeltilmesi için ne tür önlemler alınacaktır?

7-Kamuda hizmet alımı yoluyla çalıştırılan tıbbi sekreterlere kadro verilecek midir? Neden söz konusu personel doğrudan devlet tarafından istihdam edilmemektedir? Hizmet alımı yoluyla istihdam edilmesinin gerekçeleri ve kamuya yararı nedir? 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.