'Tam Gün' Yasasında Değişikliğe Hazırlanılıyor

HEKİM SAYISI TALEBE YETMİYOR
Tam günde yeni model yolda“YASADAKİ değişikliğin iki nedeni var. Birinci neden, hekim açığımız. Türkiye’deki hekim sayısının OECD ülkeleri arasında en son sırada olması. 10 bin kişiye 180 hekim düşüyor. Beş - altı yılda pratisyen hekim açığını kapatacağız. Ama uzman hekim ihtiyacını kapamak öyle kolay olmayacak, 10 - 15 yılı bulacak. Elimizdeki hekim sayısı, talebe yetmiyor. Sağlık hizmetlerimizi az sayıdaki hekimle en üst düzeyde verebilmek için çalışma şartları üzerinde bir değerlendirme yapmak zorundayız. Sağlık turizminde de bu hekimlerden yararlanmak istiyoruz. Yetiştirdiğimiz insan gücü, üst düzey eğitim almış, tecrübeye sahip hocalarımız, sağlık çalışanlarımız hastanelerimizdeki bu imkânı değerlendirecek ve değerli hale getirecek. YÖK (tıp fakültesi hastaneleri için) ile çalışmaya başladık.

‘TEKLİF, ÖNERİ BEKLİYORUZ’
Henüz, ‘Şu şekilde hareket edeceğiz’ diye alınmış bir kararımız yok. Ama bu çalışmayı yaparken, kamuoyu önüne gündeme getirelim, konuyla ilgili taraflar görüşlerini oluştursunlar. Tabipler Odası, sağlıkla ilgili sendikalar, bu konuda söz söyleme yetkinliğine sahip herkes sözünü söylesin. Türkiye’deki sağlık mekanları ve insan gücünü en iyi şekilde, en verimli şekilde çalıştıracak modelin arayışını başlatmış bulunuyorum. Önerileri, teklifleri, tartışmaları bekliyoruz. Sonra gerekli düzenlemeleri yapalım. Alınmış bir karar yok. Her şey masanın üzerinde ve her şey tartışılır. Geçen süre içerisinde hem ben uygulamaları ilgiyle takip ettim hem de hekim arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmelerde değişik analizler yaptık. Ama şimdi daha geniş ve kapsayıcı olacak inşallah.

2018’DE ADINI KOYARIZ
2018 içinde bunun adını koyarız. Değişikliğin hedefi kamu, vakıf ve özel sağlık sektöründeki bütün insan gücünü, en akılcı şekilde ‘mobilize’ etmek. İlla bir tarafa ağırlık vermek peşinde değiliz. Modeli dönüştürebiliriz, geliştirebiliriz, yeni model üretebiliriz. Biz şimdi tartışma zeminine konuyu çektik, açtık. İlgili taraflarla, tabip odaları, sendikalarla da görüşeceğim. Üniversiteyle zaten görüşüyoruz. Daha da geliştireceğiz. Masaya yatırıp, yapılabilir olanı bulmak ve en doğrusu, en verimlisini üretmek hedefimiz.

MOTİVE ETMEMİŞ OLABİLİRİZ
Sağlık hizmetini verenlerin çok büyük fedakârlıkla çalışmaları gerekiyor. Ama hekim arkadaşları, hizmet verenleri yeterli derecelerde motive edememiş olabiliriz. Bunu da ortadan kaldırmak lazım. Sağlıktaki memnuniyetin, çalışan memnuniyetiyle birlikte at başı gittiğini biliyoruz. Çalışanlardaki memnuniyet oranlarının yükseltilmesinden yanayız. Bu çalışmaları yapıyoruz. Hekimlere karşı yapılmış en ufak olumsuz şeyi kendime karşı yapılmış sayarım. Çalışan arkadaşlarla inşallah çok güzel diyaloglarımız olacak. Biz 600 bin kişiyi aşan bir sağlık takımı, ekibiyiz. Hepimiz birlikte bu milletin hizmetindeyiz. Çok önemli görevler yaptıklarına inanıyorum arkadaşların.”

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ İLE BUZLAR ERİYOR MU?
SON yıllarda Sağlık Bakanlığı Türk Tabipleri Birliği ile temastan kaçınıyordu. Bunu hatırlattığımız Demircan, “Tabip odaları, sendikalarla tüm çalışanlarımız bu takımın üyeleridir. Tabipler Birliği’nin randevu talebi var bizden. Ama biz de çağıracaktık zaten. Bugünlerde görüşmeyi gerçekleştireceğiz. Ülke için herkes farklı düşüncelere sahip olabilir. Ama ülkemizin, milletimizin hizmetinde olduğu sürece farklı meslek örgütleriyle dirsek temasında olabiliriz. Milletin hizmetinde olduğumuz sürece farklı düşünceler bizim zenginliğimizdir. Alternatif çözüm üretme imkanı sunar. Farkılıklarımız o nedenle kaynağımız. Bir bütünün parçalarıyız. Esneme elbette hekimlerin mutluluğunu artıracaktır. Sağlık hizmeti alan da veren de mutlu olmalı” dedi.

Hürriyet 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
grey 11 ay önce

aradan 3 yıl geçmesine rağmen torba yasa ile geçecek denilen,söz verilen yıpranma hakkı nerede?daha verilen söz ortada dururken neyin revizyonu anlamakta zorluk çekiyoruz,yıprandık yorulduk yeter artık.

Misafir Avatar
Tarik 12 ay önce

Aman eski gunlere donulmesin muaynehaneme gel rezaletini bidaha gormek istemiyoruz.