Sağlık Çalışanlarının 'Afrin Şehitlerine Hürmeten' Talepleri Yok

KamuAjans.Com -  Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per, “ Afrin Şehitlerine Hürmeten Hiçbir Talebimiz Yok”

Prof. Dr. Hüseyin Per, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında şu açıklamayı yaptı:
Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakârca çalışan hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutlarım.
14 Mart 1827 Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi  "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.
İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde tıbbiyeliler işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

Dün     Nemrut  Mustafa  tarafından  verilen  idam  kararı  ile  şehit  edilen   Boğazlıyan  kaymakamı  Kemal  beyi  sırtlarında  taşıyan  tıbbıyeliler  bugünde  aynı  ruh  ve  inanca  sahiptir. 1915 yılında Tıbbıye'ye kaydolan 1. sınıf öğrencilerinin tamamı Çanakkale'de şehit düşmüştür. Bu nedenle 1921 yılında Mektebi Tıbbıye-i Şahane 1921 yılında hiç mezun verememiştir.
Hekimlerin özlük hakları, yıpranma payı, sağlık çalışanlarına şiddet, mesleki hastalıkları artmış iş yükü neticesinde artan iş kazaları, artan psiko-sosyal sorunlar, özel sektörün ezici tahakkümü, mecburi hizmetler vs sorunlarımızdan Afrin’de “terörist ile birlikte bizleri de öldürün” diyebilen haysiyet sahibi ''şehit komutanlarımıza hürmeten'' bahsetmeyeceğim.
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak 2018’de Türkiye’nin sınır hattı ile bölgedeki güvenlik ve istikrarın sağlanması, bölge halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması ve evimizin önündeki pisliklerin temizlenmesi amacıyla Uluslar arası Hukuk’un verdiği hakla Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde yedi düvele karşı başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda 54.  güne girildi.
Allah’tan Mehmetçiğimize yar ve yardımcı olmasını diliyor, ihtiyaç halinde tüm meslektaşlarımızın cepheye koşacağını bu anlamlı günde ilan ediyoruz. 
Türk Tabipler Birliği Merkez konseyinin Afrin konusundaki tutumunu şiddetle reddediyoruz. Türk Tabipler Birliğinin Başındaki TÜRK kelimesinin kaldırılmasını da doğru bulmuyoruz. Kurum ile kurumları yönetenlerin ayırt edilmesi gerekliliğini bir kez daha vurguluyoruz.
Tıp, ilimler arasında en şerefli sayılan mesleklerden biridir. Ancak bunun en tehlikeli yanı tıp öğrenimi görmediği halde ve tıp bilgisine sahip olmayan kimselerin insanları tedavi etmeye kalkışmalarıdır. Kendi hevesini tatmin etmek ve para kazanmak üzere tıp mesleğini icra etmeye kalkışan ve insanlara kendisini tabip diye takdim eden kişilerin yaptıkları yanlışlıklar kolay kolay telafi edilemez. Bu tür insanlara halkımız itibar etmemeli, Yetkili kurumlar da gerekli  denetimler  yaparak  gerekli  cezaları vermelidir. 

Eğitim ve öğretimden elde edilecek ürün ise aynen toprağın verdiği ürün gibidir. Neyi ekersen onu biçersin. Güzel tohum toprağa düştü mü, güzel ürün verir. Tıp ilmi de iyi bir hazine ve güzel bir azığa benzer. Mükemmel bir şekilde elde edilirse kişiye mutluluk verir. İnsanlığa büyük bir hizmet yapılmış olur. Bu nedenle genç hekim adaylarını bu fikirlerle donatmalı onları iyi eğitmeliyiz. Ülkemizde   tıp  eğitiminde  yaşanan   sorunlarında    iyi  analiz  edilmesi  gerekmektedir.  Coğrafi  bölgelere göre  açılması  gereken  tıp  fakülteleri  birbirine  çok yakın illerde  bile  açılmakta  ve   mesleki   deneyimleri sınırlı      öğretim  elemanları  ile  eğitim  yapılmaya  çalışılmaktadır.  Aynı  durum  vakıf  ve  özel  üniversiteler   içinde  geçerlidir.
Esas mesleğimiz hekimliktir diyor, bazı meslektaşlarımızın ek olarak üstlendikleri idari görevlerini birer meslek haline getirmemelerini, yetki ve sorumluluklarını yine tıbbi ahlak çerçevesinde yerine getirme yükümlülüklerini tüm hekim meslektaşlarımız adına hatırlatıyoruz. 
İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha kaliteli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tıp çalışanlarımızın insan yaşamına saygıyı ifade eden 14 Mart Tıp bayramını kutluyor saygılar sunuyorum.
Prof Dr Hüseyin Per
Kayseri Tabip Odası Başkanı

Anahtar Kelimeler:
Sağlık çalışanları
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.