Sağlık Bakanlığı'ndan Diyaliz Eğitimleri Yazısı
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 56733164-799
Konu : Diyaliz Eğitimleri Hk.

Bilindiği üzere; 04.02.2014 tarih ve 28903 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kapsamında, Hekimler için Hemodiyaliz Sertifikalı Eğitim Programı, Hemşireler için Hemodiyaliz Sertifikalı Eğitim Programı, Hemşireler için Periton Diyalizi Sertifikalı Eğitim Programı sertifikalı eğitim alanı olarak belirlenerek eğitim standartları oluşturulmuş ve Bakanlık Makamının 30/09/2014 tarihli ve 15233 sayılı onayı ile yürürlüğe girmiştir.

Diyaliz sertifikasyon eğitimleri ve resertifikasyon sınavına ilişkin iş ve işlemler 
hazırlanan bahse konu eğitim standartları doğultusunda yürütülecek olup; eğitim programının yürütülme usul ve esasları, katılımcılar ve nitelikleri, eğitimin müfredatı, eğitimin içeriğinde yer alacak konular, eğitimin süresi, eğitimin değerlendirilmesi (sınav usulü, başarı ölçütü, ek sınav hakkı vb gibi), program sorumlusu ve nitelikleri, eğiticiler ve nitelikleri, eğitim verilecek yerin nitelikleri, sertifikanın geçerlilik süresi, sertifikanın yenilenme ölçütleri denklik
başvurusu ve denklik işlemleri usul ve esasları belirlenmiştir.(Ek:1,Ek:2, Ek:3) Eğitim merkezi olarak yetkilendirilmeyi talep eden merkez; eğitim sorumluluğunu üstlenecek nefroloji uzmanının ve diğer eğiticilerin isim ve unvanlarını, bir yıl içerisinde kaç dönem kurs düzenleyeceğini, eğitim yeri ve eğitim materyallerini haiz olduğunu bildiren yazıları ile Bakanlığa başvurur. Başvurular Diyaliz Bilimsel Danışma Komisyonunun görüşü alınarak değerlendirilir, öngörülen şartları taşıyan diyaliz merkezlerine Bakanlıkça eğitim yetkisi verilir ve buna dair yetki belgesi düzenlenir. Yetki belgesi düzenlenen eğitim merkezleri Bakanlık internet sitesinde yayınlanır.

Bu kapsamda; eğitim başvuruları doğrudan eğitim başvuru evrakları (Ek:4) ile birlikte 
sertifikalı eğitim uygulama yetkisi verilen eğitim merkezlerine (Ek:5), yapılacaktır. Sertifikalı eğitim uygulayıcıları eğitim başvuruları ile eğitime dair iş ve işlemlere ilişkin duyuruları bir ay öncesinden ilan ederler. Sertifikalı eğitim uygulama yetkisi verilen eğitim merkezleri yılda en az 1 (bir) kez eğitim yapmak zorundadır. Eğitim merkezleri kendilerine hiç başvuru olmaması nedeniyle eğitim düzenleyememeleri halinde durumu Bakanlığın ilgili birimine bildirmelidir.

Kamuya ait hastaneler bünyesinde bulunan diyaliz merkezlerinde diyaliz hizmetinde aksaklık 
yaşanmaması için, ihtiyaç duyulması halinde standartlarda belirtilen eğitim kontenjanına ilaveler eğitim merkezinin teklifi ile Bakanlıkça yapılabilir. Sertifikalı Eğitimin düzenleneceği tarih eğitim merkezleri tarafından Bakanlığımıza bildirilir. Eğitim Başvuru duyurusu eğitim merkezleri ve Bakanlığımız internet sitesinden duyurulur.

Eğitimin programının sonunda sertifikalandırma için yazılı ve sözlü sınav yapılır. 
Eğitim programının değerlendirilmesi ile ilgili iş ve işlemler sertifikalı eğitim uygulama yetkisi verilen eğitim merkezlerinde oluşturulacak sınav komisyonu tarafından yapılır. Başarılı olan katılımcılara eğitim merkezince sertifika düzenlenir.(Ek:6) Düzenlenen sertifika Sağlık Bakanlığının ilgili birimine gönderilir, sertifika numarası verilerek Bakanlıkça tescil edilir.

Tescil edilmiş sertifikalar eğitim merkezleri tarafından sahiplerine teslim edilir. Hemodiyaliz 
Sertifikasının geçerlilik süresi sertifika sınav tarihinden itibaren 7 (yedi) yıldır. Sertifikanın geçerlilik süresi sonunda sertifikalı eğitim programı uygulayıcıları tarafından sertifika yenileme sınavı yapılır. Sertifikalı eğitim programı uygulayıcıları tarafından yılda 4 (dört) kez resertifikasyon sınavı yapılır. Bu sınavlar eğitim dönemleri sonunda yapılan sertifika sınavlarıyla birleştirilerek de yapılabilir. Resertifikasyon sınavında başarısız olanlara sertifikalı eğitim uygulayıcıları tarafından açılacak ilk resertifikasyon sınavına bir kez daha girme hakkı tanınır. Bu sınav hakkını kullanıncaya kadar sertifika sahiplerinin sertifikalarının geçerliliği devam eder. Bu sınavda da başarısız olan sertifika sahiplerinin Sertifikalı Eğitim
Programına tekrar başvurması gerekir.

Sertifika sahipleri sertifikalarının geçerlilik süresinin bitiminden 3 (üç) ay önceden 
başlayarak 3 (üç) ay sonrasına kadar olan 6 (ay) aylık dönemde resertifikasyon sınavına başvurmak ve girmek zorundadır. Belirlenen resertifikasyon süreci tamamlanıncaya kadar sertifika sahiplerinin sertifikalarının geçerliliği devam eder. Standartlar yürürlüğe girmeden önce yapılan Sertifika Programı sonucunda verilen Sertifikalar üzerlerinde belirtilen süre sonunda bu standartlarda belirtilen usul ve esaslara göre yenilenecektir. Sertifikalı eğitim uygulama yetkisini kaybetmiş yerlerce daha önce yapılan eğitimlerin resertifikasyonları Bakanlığın ilgili birimince aynı niteliklere haiz başka bir merkezde yapılması sağlanacaktır.

Eğitim merkezleri tarafından, diyaliz sertifikasyon eğitimlerinin ve resertifikasyon 
sınavının yapılacağı zamanı ve başvuru döneminin takip edilebilmesi açısından, hem kendi resmi internet sitelerinden hem de Bakanlığımız resmi internet adresinden duyuru yapılamasının sağlanması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof .Dr. Nurullah OKUMUŞ
Bakan a.
Genel Müdür

EKLER:

-Eğitim standartları (Ek:1,Ek:2, Ek:3)
-Başvuru evrakları (Ek:4)
-Eğitim Merkezleri listesi (Ek:5)
-Sertifika Örneği(Ek:6)

DAĞITIM
Gereği:

Diyaliz Eğitim Merkezleri
81 İl Valiliği (İl Sağlığı Müdürlüğü)


Üstyazı için tıklayınız.
Ek 1 için 
tıklayınız.
Ek 2 için 
tıklayınız.
Ek 3 için 
tıklayınız.
Ek 4 için 
tıklayınız.
Ek 5 için 
tıklayınız.
Ek 6 için 
tıklayınız.
Ek 7 için 
tıklayınız.

İlgili duyuruya 
https://organ.saglik.gov.tr adresinde de ulaşılabilir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.