Ortaöğretim Hemşire Yok Sayılıyor. Görüyor Musunuz ?
 Osmanlı Devletinde mesleki eğitim verilmesi, Tanzimat döneminde eğitim ve sağlık alanında başlamıştı. Yani hemşireliğin ilk başladığı yıl 1912 idi. Önce kurslar ile başlayan bu kutsal mesleğin; eğitim süresi 2 yıl 6 ay iken daha sonra 3 yıla ve en sonunda 4 yıla çıkartılarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanarak meslek lisesi denkliği kazanmıştır. Yani Osmanlı Devleti gibi büyük bir devlette bile hemşirelik eğitimi bizim aldığımız genç yaşlarda alınmaya başlamıştır. Biz Ortaöğretim Hemşireler de hem aldığımız eğitim ile hem de hastaların bizlerden istediği ve beklediği güleryüz, etkili bir iletişim, empati yapma ve ekip çalışmasına uyum gibi becerilerimiz ile hastaneler de en iyi hizmeti verecek bireyleriz.

Biraz sayısal verilerden bahsedecek olursak; Şuan Türkiye’de yaklaşık 450 devlete ait, 200 kadar da özel sağlık meslek lisesi mevcuttur.2017 yılına kadar yılda en az 15 – 20 bin arası sağlık meslek lisesi mezun verdi ve yapılan mevzuat değişikliği ile 2017 yılından itibaren hemşire ünvanı ile mezun olma durduruldu. Fakat 120 Bine aşkın Hemşire ünvanına sahip ortaöğretim hemşire mağdur oldu. 2016 KPSS ile yapılan yaklaşık olarak atama sayıları, Lisans Hemşire:12000 Ortaöğretim Hemşire:680
Şuan ise iki bölüm arasında ki fark yaklaşık 1/18 oranına çıkmıştır.

Sizler de yukarıdaki SB SHGM tarafından hazırlanan istatiksel tablodan da göreceksiniz ki sadece son 4 sene içinde bile 92 bin küsur mezun ile sayımızın matematiksel olarak arttığını görmekteyiz.

4 yıllık eğitim süresince alınan mesleki temel dersler aşağıda mevcuttur.

Yukarıda ki derslerden de anlaşılacağı gibi Anadolu Sağlık Meslek liselerinde Hemşire diplomalarını almak için mesleğimizle alakalı bütün dersleri en donanımlı bir şekilde gördük. Teorik ve pratik anlamda kendimizi geliştirdik.

Yönetmeliğe göre “Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.” Maddesi ile Sağlık Bakanlığı Onaylı Ortaöğretim Hemşire diplomalarımızla hakkımız olan adil atamayı istiyoruz.

Lisans meslektaşlarımız ile aramızda ki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz.

Ortaöğretim Hemşire olduğumuz gerekçesi ile bu kutsal mesleğimizi küçük düşürdüğümüz yönünde ki ithamlara son verilmesini istiyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanımızın16 Nisan seçimleri öncesi 11 Nisan 2017’de aynen şöyle bir söylemi olmuştur: ‘’Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden dahi meslek liselerinden dahi mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım’’ ve bizler Cumhurbaşkanımızın bu sözünün tutulmasını istiyoruz.

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Rüya 3 ay önce

2019/4 atmasıyla lise mezunu 90 puanla van Çatak devlet hastanesine atandim üni mezunu arkadaşlarımla benim hiçbir farkım yok hepimiz aynıyız ayırıcı bir profesyonelliki kesinlikle yok bu omyargiyi kırın artık

Misafir Avatar
etzel 6 ay önce

Profosyonellikmi lisans hemşireler tansiyon bile ölçemiyor

Misafir Avatar
Rüya 11 ay önce

Kim neyin kalitesini bitirmiş kardesim bu lise mezunu hemsire çok önceden vardi öyle bir konusuyorsunuzki sanki yeni bir prosedür çıkmiş lise mezunu hemsire daha lisans hemsirelik yokken vardi kardeş ayrıca hemşireliğin kutsal bir meslek olduğunu çok iyi biliyoruzki bu yüzden anadolu veya diğer bir lise yerini yüksek puanlarla sağlık lisesini hakkimizla yerleşip bize verilen haklada ataniyoruz profesyonellik konusuna gelince neyin kafasını yaşıyorsunuz siz sizde 4 yıl sağlık derslerini gordunuz bizde ,sizde iki yıl staj gördunuz bizde peki profesyonelligi gerektirecek fark nerde bulursan yazarsiniz zaten hiç şüphem yok yada biz çekirdekten yetisiyoruz ya sorun bumu!!?gözünüz doysun ya 60 puanlarla ataniyorsunuz atanmaniz icin neredeyse sınava girmeniz yeterli oluyor biraz korkun Allahtan sizin çeyteginizin çeyreginizi bile almiyorlar bizden onada göz koymayın biraz merhamet

Misafir Avatar
Hemsss 12 ay önce

Hemşirelik mesleği profesyonellik isteyen kutsal bir meslektir. Lisede alınan eğitim hemşirelik mesleği için yeterli olmamaktadır. Diyorsunuz ki lisans yokken biz vardık ama artık lisans var sizinde lisans okuyup mesleginize ortaogretim degilde bir lisans mezunu olarak sahip çıkmanız gerekmektedir. Sizin ilettiğiniz yazıda ise hemşireliği geliştirici degil geriletici niteliktedir. Kısa ve net hemşirelik için lisans şarttır hatta ve hatta hemşire arkadaşların kendilerini geliştirip yukseklisans seviyelerine çıkmaları gerekmektedir.

Misafir Avatar
ZEYNEP 2 gün önce @Hemsss

ÇOK BÜYÜK YANLIŞTASIN!!!!!!

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Fatma 12 ay önce

Sağlık bakım teknisyeni olarak da görülmüyoruz.Atama olsun.....

Misafir Avatar
Paşa 12 ay önce

yani diyorsunuz ki Üniversite okumaya ne gerek var.Herkes aynı olsun...

Misafir Avatar
Mestek 12 ay önce

Maalesef sizi mağdur eden zihniyet, sağlık meslek liselerine sınavsız öğrenci aldırarak hemşirelik vb eğitimi ve kalitesini de bitirdi