Kahveci'den Sağlıkta Şiddet Açıklaması
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ismiyle Meclis Komisyonuna gelen öneriye baktığımızda sağlıkta şiddete yönelik değişiklik yalnızca bir madde ile adeta geçiştirilmiştir.

Ambulansların kurşunlandığı, doktorların bıçaklandığı, sağlık çalışanlarının darp edildiği, hastanelerin gruplar halinde basıldığı ve amirlerin sürekli olarak mobbingi arttırdığı şiddet ile kararlı ve caydırıcı tedbirler ile mücadele edilebilir.

Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını talep etmemize karşılık, değişiklikte sadece savcılığa sevk edilmesi eklenmiştir. Bu,şiddeti çözüm yöntemi olarak benimseyen ve sağlık çalışanını darp ederek işinin görüleceğini düşünen hastalıklı zihniyet için caydırıcı olmayacaktır.

Sağlıkta şiddete yönelik çözüm noktasında atılacak adımlar bellidir. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişiler tutuklu yargılanmalıdır.

Sağlıkta şiddet sadece kamu görevlisini darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçların da cezası olmalıdır.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların acil hizmetler haricindeki kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre bedel ödeyerek yararlanması ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ceplerinden para ödemelidir.

Sağlıkta şiddetin arttığı,bilhassa Avrupa'da uygulanarak olumlu sonuçlar alındığı gibi,sağlık hizmeti veren yerlerin ayrım gözetmeksizin“Sıfır Toleranslı Alan”ilan edilerek,alan dâhilinde gerçekleşen suçun cezası hiçbir şekilde hafifletilmemeli ya da para cezasına çevrilmemeli.

Sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri  bu düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Sabrımız kalmamıştır.

Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımladığı gibi “Şiddet bir halk sağlığı sorunudur”. Bu sorunun çözüme kavuşması için daha kaç tane sağlık çalışanı arkadaşımızı kaybetmemiz gerekiyor?'' dedi. 
Anahtar Kelimeler:
önder Kahveci
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.