Ebeler Haftası Kutlu Olsun
Kamuajans.com - Ebelik mesleğinin dünyanın en eski mesleklerinden biri olduğunu belirten Taşkın, annelik kadar kutsal olan ebelik mesleğinin toplum sağlığı açısından önemli olduğunu, her zaman annenin yanında yer alan ebelerin birey ve aile kurumunun oluşmasında rolleri olduğuna dikkat çekti. 


Taşkın, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dünya, ebelik mesleğinin önemini kavramış ve bu mesleğin bilimsel ve teknolojik olarak daha ileri seviyelere götürülmesi için çalışmaktadır. Ebelik mesleğini icra edenlerin sorunlarını çözmek, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve refah düzeyi yüksek bir şekilde hizmet edebilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli önlemler almaya çalışıyorlar. 


Ülkemizde anne ve çocuk ölüm oranlarının düşmesi, bilinçli ebelerin sayesinde olmuştur. Bu nedenle ülkemizin ebelere ihtiyacı var. Bu nedenle ebelik mesleğine yapılan yatırımlar, anne ve çocuk sağlığına yapılmış sayılır. Bu mesleği icra edenlerin bugün ve gelecekte huzurlu bir şekilde görevlerini yapabilmelerinin sağlanması demek, kadınlarımızın ve ailelerimizin sağlığı, aynı zamanda sağlık hizmetlerini en iyi şekilde alabilmeleri için gereklidir. Bu nedenle ebelik mesleğinin ve bu mesleği icra edenlerin sorunları göz ardı edilemez. 


Ebelik mesleğinin anne çocuk sağlığı üzerindeki etkisini anlamış olan ülkelerde ebelerin yasal, ekonomik ve sosyal hakları son derece gelişmiş ve iyileştirilmiştir. Ülkemizde ise anne ve çocuk sağlığı sorunları çözüm beklemektedir. Mesleğin korunması ve geliştirilmesi için yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığı görülmelidir. Yetersiz çalışma koşullarına rağmen özveri ile çalışan ebelerin mesleki sorunları kadın sağlığını etkilemektedir. Bireyin dünyaya gözünü açar açmaz ilk tanıştığı, insan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sabır, özveri ve sevgi ile her zaman, her türlü koşullarda mesleğini icra etmeye çalışan ebelerimiz; ana-çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri vererek, sağlık hizmetleri alanında oldukça önemli ve kutsal bir görevi yerine getirmektedir. Ebeler, gelecek kuşakların sağlıklı yetişmesinde etkili ve verimli sağlık hizmeti sunabilme bilinciyle görevlerini eksiksiz yapma gayreti içindedirler.


Ülkemizde; anne ve bebek ölümleri oranındaki yükseklik, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye'de ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılamamıştır. Ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır.
    
Ebelerimizin ekonomik, sosyal ve iş yeri sorunlarının düzeltilmesi için acilen önlem alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin alınması aynı zamanda hem ülkemiz çocukları hem de ülkemiz annelerini de ilgilendirmektedir. Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, gece gündüz özverili bir şekilde ve sevgiyle insanlarımıza hizmet eden tüm ebelerimizin Ebeler Haftasını kutluyor, sağlık, huzur ve başarı diliyorum.” 
Anahtar Kelimeler:
Ebeler Haftası Kutlu Olsun
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
VEKİL EBE VEKİL HEMŞİRE LERİNİN 4 C Lİ HAKLARI 4 12 ay önce

VEKİL EBE VEKİL HEMŞİRE LERİNİN 4 C Lİ HAKLARI 4 B GECERILMEDIGI İÇİN HAKKIMIZ HARAM OLSUN KOSKOCA DEVLET UTANIYOR MU CUMHUR BASKANİ KAMUDA 4 C KALKMIŞTIR DİYE SEÇİM MEYDANLARINDA HANİ SİZİN MUSLUMANLİGİNİZ BU KADAR YAZIKLAR OLSUN

Misafir Avatar
VEKİL EBE VEKİL HEMŞİRE LERİNİN 4 C Lİ HAKLARI 4 B GECERILMEDIGI İÇİN HAKKIMIZ HARAM OLSUN 12 ay önce

VEKİL EBE VEKİL HEMŞİRE LERİNİN 4 C Lİ HAKLARI 4 B GECERILMEDIGI İÇİN HAKKIMIZ HARAM OLSUN HANİ 4C YASASI KALKACAKTI NE OLDU YALAN MI OLDU