Doğum İznindeki Hemşirenin Ek Tazminat Alma Durumu
Kamuajans.com - Hemşire kadrosunda görev yapan Devlet memurları; eğitim seviyelerine, görev yaptıkları bölgeye ve yere göre ek özel hizmet tazminatı alabilmektedirler.

**Görev yapılan bölgeye göre tazminat

Kalkınmada öncelikli yerlerdeki Hemşire unvanlı kadrolara sürekli görevle atanan Devlet memurlarına, her ay aylıklarıyla birlikte, görev yerlerinin bulunduğu bölge için belirlenen oranda ek özel hizmet tazminatı da ödenir.

Görev yapılan bölgeye göre, Hemşire ek özel hizmet tazminatının aylık net miktarı*
Eğitim durumu 1.Bölge 2.Bölge 3.Bölge 4.Bölge 5.Bölge 6.Bölge 7.Bölge
Lisans (mesleki) mezunları  53 TL 88 TL 132 TL 176 TL 220 TL 264 TL 308 TL
Önlisans (mesleki) mezunları 53 TL 88 TL 114 TL 141 TL 167 TL 193 TL 220 TL
Lise (mesleki) mezunları 44 TL 88 TL 106 TL 123 TL 141 TL 158 TL 176 TL

-2016 yılının ikinci altı ayında geçerli olan aylık katsayısı kullanılmıştır.

**Görev yapılan yerin il/ilçeye uzaklığına göre tazminat

En yakın il/ilçe merkezine uzaklığı 10 km ve daha fazla olan yerlere (köy ve diğer yerleşim birimlerine) Hemşire kadrosunda sürekli görevle atanıp buralarda fiilen görev yapanlara, görev yerlerinin;

-kalkınmada öncelikli il/ilçelere bağlı yerler olması halinde %10,

-diğer il/ilçelere bağlı yerler olması halinde %5 oranında ek özel hizmet tazminatı, her ay aylıklarıyla birlikte ödenir. (Üniversite kampüs alanları ve havaalanları hariç)

İl/ilçe merkezinden uzakta görev yapan Hemşirenin ek özel tazminatı
Görev yeri Aylık Net Miktarı*
Kalkınmada öncelikli yerler kapsamında 88 TL
Diğer yerlerde 44 TL

-2016 yılının ikinci altı ayında geçerli olan aylık katsayısı kullanılmıştır.


657 sayılı Devlet Memurları Kanunda düzenlenen mazeret izinleri arasında, hamile ve doğum yapan memurlara verilen izinler de yer almaktadır.

Kanunda yer alan düzenlemeye göre;

-Doğum yapan memur, doğumdan önce 8 hafta süreyle analık izni (mazeret izni) kullanabilir. Çoğul gebelikte, doğum öncesi 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir. Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen memur, isteği hâlinde beklenen doğum tarihinden önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda, doğum öncesinde çalışılan süreler doğum sonrası izin süresine eklenir.

-Doğum yapan memur, doğumdan sonra 8 hafta süreyle analık izni (mazeret izni) kullanabilir.

Doğum izni kullanmakta olan Hemşirenin ek özel hizmet tazminatı

657 sayılı Kanun, hamile ve doğum yapan memurlara, belli sürelerle mazeret izni kullanma hakkı tanımıştır.

Öte yandan, yukarıda sayılan ek özel hizmet tazminatları, ilgililere fiilen (bazı haller hariç) görev yapmaları karşılığında ödenmekte olup, mazeret izni kullandıkları dönemler için ise bu tazminatlar ödenmemektedir.

Bu itibarla, Hemşire kadrosunda görev yapanlara fiilen çalışmaları karşılığında ödenebilen ek özel hizmet tazminatı, mazeret izninin bir türü olan doğum izni kullandıkları dönemler için ödenmemektedir.  

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.