Çalışma Koşulları Hemşireleri Tüketiyor

Ancak ülkemiz hemşireleri, dünyadaki meslektaşlarından çok daha fazla sorunla baş etmeye çalışmaktadır. Sağlıkta dönüşüm sistemi ile birlikte hemşirelik mesleğinin sorunları katlanarak artmıştır.

Performans uygulaması ile hasta sayısı, yapılacak iş ve işlemler artarken, hemşire istihdam sayısında gerekli artış sağlanmamıştır. İş yükünün artmasıyla var olan 16–24 saatlik nöbetler, çağrı üzerine çalışma, gün aşırı zorunlu fazla ve düzensiz çalışmaya dönüşmüştür. Farklı mesleklerin görev alanına giren hizmetler, personel yetersizliğinden dolayı yine hemşirelerin omuzlarına yüklenmiştir.

İş yükü, fazla ve uzun çalışma süresi, maaş azlığı, mesleğin statü sorunları, işin çok yönlülüğü, fiziksel ve zihinsel güçlüğü, zaman baskısı gibi nedenler hemşirelerin fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra artan şiddet ve mobbing (psikolojik baskı) olayları tüm sağlık personelini olduğu gibi hemşireleri de tüketen sorunların başında gelmektedir. Sağlıkta dönüşüm adı altında yürütülen kamu sağlık hizmetlerinin özelleştirme sürecinde yapılan yasal düzenlemeler ve uygulamalar, sağlığı piyasalaştırırken sağlık meslek mensuplarını da tükenmişliğe sürüklemektedir.
Ağır iş yükü altında ezilen sağlık emekçilerinin, yıllardır dile getirdiği yıpranma payı talepleri hala düzenlenmemiştir. Hükümetin bugün yarın diye oyaladığı yıpranma payı konusunda endişemiz, dağın fare doğurmasıdır. Genel Sağlık-İş olarak beklentimiz tüm sağlık emekçilerine, geçmişe etkili olarak yıpranma payı hakkı verilmesidir. Ücret artışının yanı sıra, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, meslekte uzmanlaşmanın gerçek anlamda sağlanmasıdır. Bir an öce yeterli sayıda kadrolu ve güvenceli olarak hemşire istihdam edilmelidir.

Tayinler, birim değişiklikleri, geçici görevlendirmeler siyasi torpille gerçekleşmemelidir. Baskı, tehdit ve sürgün niteliğinde görevlendirmelere son verilmelidir. Kamu idarecileri görevlerini anayasa, yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yerine getirmelidir. Takdir yetkisi keyfi olarak kullanılmamalıdır. Liyakat, verimlilik ve hakkaniyet esas alınmalıdır.

Genel Sağlık-İş olarak; hemşirelik mesleğin bugünü ve yarını için tüm meslektaşlarımızı birlikte mücadeleye davet ediyoruz. Bilinmelidir ki, hemşireler hesaba katılması gereken bir güçtür. Sorun yumağı haline gelmiş bu sistemi, birlikte değiştirebiliriz.

Emeğimizin karşılık bulduğu gelecek güzel günleri birlikte var etmek dileğiyle, tüm meslektaşlarımızın 12 Mayıs Dünya Hemşireler Gününü Kutlarız.

Zekiye Bacaksız
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.