209 Sayılı Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

“Bakanlık merkez teşkilatı ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (laboratuvarlar hariç) ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında görev yapanlar dışındaki personele, döner sermaye gelirlerinden, Türkiye İlaç vc Tıbbi Cihaz Kurumımun sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri ile teknik hizmetler sınıfi kadrolarına atanmış olup Kurumun analiz ve kontrol laboratuvarlannda fiilen görev yapan personele döner sermaye gelirlerinden dördüncü fıkra uyarınca Bakanlık döner sermaye hesabına aktarılan tutardan birinci fıkrada belirtilen esaslar çerçevesinde bir ayda yapılacak ek ödemenin tutan, ilgili personelin bir ayda alacağı aylık (ek gösterge dâhil), yan ödeme ve her türlü tazminat (makam, temsil ve görev tazminatı ile yabancı dil tazminatı hariç) toplamının; eğitim görevlisi ile uzman tabip kadrosuna atanan profesör ve doçentlerde yüzde 800'ünü. uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda bu mevzuat hükümlerine göre uzman olanlar ile uzman diş tabiplerinde yüzde 700'ünü, pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılarda yüzde 500’ünü, İdarî sağlık müdür yardımcısı, idari halk sağlığı müdür yardımcısı, hastane müdürü, eczacı, hemşire, ebe, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmet U2manı ve diğer sağlık bilimleri lisansiyerleri yüzde 400’ünü. diğer personelde ise yüzde 150'sini geçemez.

Sağlık Bakanlığı tarafından, Maliye Bakanlığının onayı ile belirlenen özellikli tıbbi işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde, yüzde 800 ve yüzde 700 oranlan beş kat artınlarak uygulanır. İşin ve hizmetin özelliği dikkate alınarak yoğun bakım, doğumhane, yeni doğan, süt çocuğu, yanık, diyaliz, ameliyathane, enfeksiyon, özel bakıra gerektiren ruh sağlığı, organ ve doku nakli, acil servis, radyasyon alanında çalışanlar (röntgen tekmsyeni/teknikeri) ve benzeri sağlık hizmetlerinde çalışan personel için yüzde 150 oram, yüzde 300 olarak uygulanır. Nöbet hizmetleri hariç olmak ü2erc mesai saatleri dışında gelir getirici çalışmalarından doğan katkılarına karşılık olarak profesör, doçent ve eğitim görevlilerine bu fıkradaki oranların yüzde 50’sini, tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlara bu fıkradaki oranların yüzde 30’umı, diğer personele yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde ayrıca ek ödeme yapılır.

Sözleşmeli olarak istihdam edilen personele yapılacak ek ödemenin tutan ise, aynı birimde aynı unvanlı kadroda çalışan ve hizmet yılı aynı olan emsali personel esas alınarak belirlenir ve bunlara yapılacak ek ödeme hiçbir şekilde emsaline yapılabilecek ek ödeme üst sımnm geçemez. Bu fıkra uyarınca personele her ay yapılacak ek ödeme net tutan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesi uyannea kadro vc görev unvanı veya pozisyon unvanı itibanvla belirlenmiş olan ek ödeme net tutamdan az olamaz. Bu madde uyannea yapılacak ödeme sigorta prim kesintisine tabi tutulmaz.”

Bu değişiklik ile sağlık kunımlarmda sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, kaliteli ve verimli hizmet sunumunun teşvik edilmesi, tabipler dışında kalan sağlık emekçilerinin de özlük haklan iyileştirilerek daha verimli işler yapması sağlanmış olacakta.

KANUN TEKLİFİ İÇİN TIKLAYIN


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.