Hepinizin malumu olduğu üzere eğitim camiası içinde şu sıralar en çok konuşulan ve yıllardır ‘ha geldi ha gelecek’ kaygıları ile beklenen ‘Öğretmene Rotasyon’ uygulaması, MEB’in son aylarda yaptığı bu yöndeki açıklamaları ile öğretmenler odasında gündemin ilk sıra maddesi olarak yeniden ısınmaya başladı. Evet, kaç yıldır gündemi meşgul eden, hatta pratik edilmesine ramak kalmış iken rafa kaldırılarak buzdolabında soğumaya bekletilen, ama her an öğretmenlerin önüne getirilmesi muhtemel olan ‘Öğretmene Rotasyon’ uygulaması, MEB’in bu yılın Ocak ayı içinde, ‘rotasyonu bu yıl içinde uygulayacağız, çalışmalara başlanıldı’ açıklamaları ile yeniden buzdolabından çıkarılıp öğretmenler masasına bir temcit pilavı gibi konmuştur. Bu nedenle, yukarıda da ifade ettiğimiz üzere öğretmenler odasında, sıcak konu olarak ilgili öğretmenler arasındaki sohbetlerde yerini almıştır.

Öncelikle ifade etmeliyim ki, MEB yıllardır öğretmenlerin kafasını meşgul eden, onları bu bakımdan belirsizliğin içine gömen, temcit pilavı gibi ikide bir önüne getirilen, sonra getirildiği gibi götürülen rotasyon uygulamasına ilişkin kendisine bir ROTA çizmelidir. Öğretmenleri, rotasyondan çok, rotasyon uygulamasına ilişkin bu gelgitli hal, endişeye, tedirginliğe, kaygıya sevk etmekte ve öğretmenlerin hem bulunduğu okula adaptasyonuna darbe indirmekte hem de motivasyonunun düşmesine neden olabilmektedir. Öğretmenler, ‘rotasyonla ilgili ne olacaksa olsun artık’ diyerek MEB’in bu konuda kesin ve net olmasını istemektedir. Ve rotasyon ile ilgili hiç kimse flu bir görüntüyü istememektedir. Bu istek, kabul edelim ki, yaşamını düzene sokmuş olan belli yerlerdeki öğretmenlerin kendi yaşamlarına dair bir yön çizebilmeleri için bir önkoşul ve gerekliliktir. Bilinmelidir ki, rotasyona tabi olması beklenen hiçbir öğretmen, şu anda bulunduğu okulunda, ‘ha gittim ha gideceğim’ duygu ve düşüncesi ile kendisini asla motive ve adapte edemez. Ben, buna diken üstünde motivasyon yerine, ROTASYON ÜZERİNDE MOTİVASYON VE ADAPTASYON adını koydum. İşte, bu hal, MEB’in bu konuda siyasi birtakım hesapları katmadan, ortaya koyacağı ve ertelemeyeceği kesin ve net, bir öyle bir böyle olmayan, bir adımla öğretmenlerin gündeminden çıkarılmış olunacaktır.

Ama üzülerek ifade etmek zorundayım ki, MEB yıllardır hemen hemen her konuda rota çizmekte zorlanıyor. MEB’in rotası, her bakandan sonra değişiyor. Ve camia içinde ‘Kafası ve keyfi nereye eserse oraya zikzaklar çizerek, rotadan rotaya geçişler yaparak ilerliyor’ sözlerine maruz kalıyor adeta. Sayın Cumhurbaşkanının da, eğitim alanında geri kaldık, özeleştirisinin nedeni, işte bu rotasızlıktır. Hedefe kilitlenmiş belli bir rota olmayınca, rotadan rotaya zikzaklar çizince, sürekli rota değişiminin yenileşim (inovasyon) zannedilmesi ile beraber eğitim alanında, uluslararası yarışmalardaki veriler ışığında değerlendirirsek, bir arpa boyu yol alınamadığını ifade etmeliyiz. Daha kendisine bir rota çizememiş bir MEB, bu ahval ve şerait içerisinde, öğretmene ne kadar süre ROTASYON çizebilir, bu ROTASYONU nasıl çizebilir, ne kadar adil ve eşit çizebilir, bu rotasyon ne kadar öğretmeni ihtiva edebilir gibi bunlarla ilgili kafamızda soru işaretleri sirkülasyonu bulunmaktadır. Bu soru işaretleri de, ayrı bir kaygı, endişe, tedirginlik ve belirsizlik kaynağıdır.

Bilinmelidir ki, disipline sokulmuş, haksızlıklara geçit vermeyen, kesin ve net olan bir ROTASYON uygulaması, paydaşlar bazında memnuniyet oranını yüksek tutar. Ve bu rotasyon o zaman, MEB’de tutar. Akıbeti diğer bazı uygulamalar gibi muvakkat olmaz ve yararı da olur, ihtiyaçları da ve gereklilikleri de karşılama gücüne haiz olur. MEB, böyle bir ROTASYONUN rotasını çizerek, tüm kaygıları, tedirginlikleri ve endişeleri boşa çıkarmış olacaktır. Ve rotasyon, herkese fırsat eşitliği sunduğu takdirde, bir kısır döngüden ibaret kalmadığı sürece, daha da ilgiyle ve beğeniyle karşılanacaktır. Bu bağlamda belirtmeliyim ki, il sınırları içinde kalarak ve öğretmenlerin mazeretleri de düşünülerek rotasyonun ölçülü yapılacak olması, bu ilginin ve beğeninin kaybolmamasını sağlayacaktır. Rotasyon, öğretmene çile ve eziyet getirecekse, rotasyonun eğitim öğretim kalitesini ve verimini artırma gibi bir sonucu olmayacaktır. Öğretmenleri, yıkıcı ve sarsıcı bir tesir ile etkilerse, o zaman da rotasyon-öğretmen dengesi sağlanmamış olacaktır. Bu bakımdan, rotasyon-öğretmen terazisindeki dengelemeyi gözeterek, bu mevzuda bir rota belirlenmesi şarttır-elzemdir. Dengeleri alt üst edebilecek ölçüsüzlüklere ise hiç ama hiç girişilmemelidir. Yoksa, sahada tutmadığı, zor duruma soktuğu, sonuçlarının ağır olduğu, bu nedenlerle devam etmeyeceği görüldüğünde geri adım atılacak, böylelikle rotasyona tabi tutulmuş olanlarda sanki cezalandırılmış gibi bir anlamaya ve algıya neden olabilecektir.

En önemlisi de, rotasyon öğretmene bir sürgün gibi sunulmamalıdır, rotasyona bakış fedakarlık temelinde ele alınabilir, ama rotasyonun fedakarlık yükünü çekecek olan öğretmenin bu yükü, rotasyon tarafına öğretmeni düşünen, anlayan ve öğretmene duyarlı yakalaşan bir tutum konularak hafifletilebilir. Diyoruz ya her zaman, idare etme bir sanattır. Zorlama ile değil, doğal bir sonuç olarak ortaya çıkan rıza ile bu uygulama bir rotada seyrederse rayına oturur. Ama, yok zorlama olacaksa, yok haksızlıklar ve eşitsizlikler ve adaletsizlikler olacaksa, yok duyarlı bir yaklaşım gösterilmeyecekse, rotasyon ömrü, sahadaki geri dönütlerin olumsuz olması ve çığlığa dönüşmesi nedenleri ile kısa olacaktır. Zaten, MEB’in, yıllardır hemen hemen her konuda bu dengeyi gözetmediği için kendisine bir rota belirleyememiş olması, tam da bu nedenden kaynaklıdır. Yoksa, şimdiye kadar MEB’in çizdiği rotayı takip ederek, eleştirel ve özgür düşüncenin önünün açıldığı, bilimin hakim olduğu, tüketen değil üreten kuşakların yetiştiği, Türk bilim insanlarının, astronotlarının konuşulduğu bir yere çoktan çıkmış olacaktık, Fatih Projelerinin vs... o zaman anlamlı bir desteği olmuş olacaktı. Ne demiş bir düşünür:

‘ROTASI BELLİ OLMAYAN GEMİYE, HİÇBİR RÜZGAR YARDIM ETMEZ...’

MEB, evvela rotasını çizerek rotasyonu hayata geçirmelidir...

Saygı ve sevgi ile...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali Taş 10 ay önce

Öğretmenin maddi manevi durumunu bilmeden çözümlemeden üstün körü "Rotasyon şarttır gelmelidir" düşüncesindeki insanlar öğretmene üç kuruş maaşla rezillik yaşatan zihniyetin destekçileridir.Öğretmenin kafasını ruhunu bozacak bu düşüncelere ayıracağınız zamanın madden daha fazla nasıl iyileştirebiliriz diyerek geçirseydiniz keşke.Ama keşke ama keşke.

Misafir Avatar
yeren 10 ay önce

"Rotasyon şarttır gelmelidir" diyen öğretmen düşmanıdır. Sosyal haklarının budanmasına vesile olanlarda, cehennemin dibine kadar gidebilir. Yeter looo.

Misafir Avatar
müdür 6 ay önce @yeren

rotasyon şarttır gelmelidir. hemde iller arası olmalıdır.

Beğenmedim (5)
Misafir Avatar
ali 10 ay önce

rotasyonun eğitime katkısı nedir?bunun amacı değişim değil sürgün arkası da iş güvencesini kaldırmaktır.demedi demeyin.

Misafir Avatar
Kesinlikle olmalı 10 ay önce

Rotasyon uygulaması kesinlikle olmalı.Meslektaşlarımız bilgi ve tecrübelerini mutlaka başka okullarda da göstermeli.Ben bu okuldan emekli olurum anlayışı çok yanlış olur.Nasıl ki okul idaresi bir okulda belli bir süre görev yapıyorsa öğretmenlerimizde öyle olmalı.Biz bu okulda ev sahibiyiz dememeliyiz.

Misafir Avatar
Murtaza 10 ay önce

Rotasyon mutlaka olmalıdır sulandırılmadan iliçi yapılmalı ve il sınırları tek bölge kabul edilmelidir bilhassa büyükşehir olan illerde

Misafir Avatar
konyalı 10 ay önce

siz bu kafayla devam ederseniz size rotasyon değiil başka ülke bile haktır

Misafir Avatar
Ads 10 ay önce

Demek diken üzerindeler vah vah vahhhh.ben memleketımin sınırlarına 10 yıl.yasadıgım yerlere 7 yıl sonra geldım.aynı okulda 23.yıkını calışan var ve benım gelemedığım ve gelmeyı dusundugum okula ilk atama gelmiş.beni delirten pişkin pişkin konuşmaları.Rotasyon şart.nasıl yorumlarsanız yorumlayın.saygılar. ...

Misafir Avatar
erhan 10 ay önce

eğitimde köklü değişiklikler yapılmalı rotasyon da olmalı diğer değişiklikler de olmalı mesela 2016 dan önceki bütün sicil notları iptal edilmeli bu bağlamda öğretmen özlük dosyası tamamen kaldırılmalıdır