Ramazan Çakırcı'dan Öğretmenleri İlgilendiren Açıklamalar
  

 

 

 

 

 

Celal DEMİRCİ: Sayın Ramazan ÇAKIRCI, öncelikle bizimle görüşmeyi kabul ettiğiniz için şahsım vekamuajans.com ailesi adına teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Ramazan ÇAKIRCI: Bize bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum, Celal Bey.

 

Norm Kadro Yönetmeliği

 

Celal DEMİRCİ: Siz geçen Mayıs ayında Bakanlığa acil reçete diye bir yazı yazmıştınız. Bu yazınızda öğretmen atamalarından, norm kadro yönetmeliğine, yönetici atamadan, alan değişikliğine kadar birçok konu sıralamış ve çözüm önerilerini sunmuştunuz. Öğretmenler bu konulardaki çalışmaları ile ilgili çok sık sorular soruyorlar isterseniz bu konuları değerlendirelim…

 

Yazınızda norm kadro yönetmeliğinin bir an önce değişmesini istemiştiniz? Bakanlık bir taslak yayınladı. Bu konuda sendikanızın ne tür çalışmaları oldu. Bakanlık ne tür çalışmalar yapıyor?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Aslında bizim ne yaptığımız açık. Biz Milli Eğitim Bakanlığı personelinin tümünü kapsayacak şekilde bir norm kadro çalıştayı yaptık. A'dan Z'ye kadar önerilerimizi alandan aldığımız doneler doğrultusunda hazırlayarak Bakanlık ile paylaştık. Milli Eğitim Bakanlığında, henüz bir okulda kaç memur kaç hizmetli normu verileceğine dair bir düzenleme yok. Uğraşlarımız sonucu öğretmen dışı personelin yer değişikliği ile ilgili bir düzenleme yapıldı. Norm kadro düzenlemeniz olmazsa yer değişikliğini neye göre gerçekleştireceksiniz. Bunu bir tarafa bırakalım. 4+4+4 eğitim sisteminden sonra norm kadro yönetmeliği bu yasal düzenlemeye uyarlanması gerekmiyor muydu? Şuan ki yönetici atamalarında yaşanan temel sıkıntı norm kadro yönetmeliğine bağlı sıkıntı değil mi? Düşünün bir ilköğretim okulunu ikiye böldünüz ilkokul ve ortaokul normlarını eski yönetmeliğe göre belirliyorsunuz. Bir binada öğrenci sayısı aynı ama iki okula böldüğünüz için şimdi yöneticileri norm fazlası oluyor. Biz buna karşı çıkıyoruz. Bakanlığa sunduğumuz taslakta bir defa her okula öğrenci sayısına bakılmaksızın bir müdür kadrosu verilmesi gerektiğini istedik. Yeni taslakta buna yer verildi. Müdür yardımcısı kadroları ise ilkokul ve ortaokul şeklinde ayrılabilir. Önerimiz bu. Bununla birlikte öğretmen normları da yeniden belirlenmelidir. Buna bağlı olarak ek ders esasları da değişmelidir. Ortaokullar da hafta da 35 saat ders yapılıyor. Bir öğretmenin girdiği ders saati sayısı belli... Bunun bir defa uyarlanması gerekir. Daha fazla derse girmek isteyen ve bunun karşılığında ek ders ücreti almak isteyen öğretmenler olabilir. Bakanlık tarafların görüşünü almak üzere kamuoyunun görüşüne sunduğu taslakta eksikliklerle birlikte önemli değişiklikler yer vermiş. Bunu önemli buluyoruz.

 

 

Taslakta Sınıf Öğretmeni Kökenli Müdür Yardımcılarının Durumu

 

Celal DEMİRCİ: Taslakta; ‘'Kapsama dahil okul ve kurumların her biri için bir müdür norm kadrosu verilir. Ancak birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan ilkokullara müdür norm kadrosu verilmez.'' Hükmü getirilerek mevcudu 150'nin altına düşen ilkokullarda müdürlerin durumu düzeltildi. Ancak ortaokul ve liselerde müdür yardımcısı normunda sayıya bakılmazken ilkokullarda 150 rakamının aranması şaşkınlıkla karşılandı bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Ramazan ÇAKIRCI: İlkokullarda müdür yardımcılığı için taslakta yer verilen 150 öğrenci sayı sınırlaması yeniden gözden geçirebilir. Üyelerimizden gelecek talepleri dikkate alarak önerilerimizi yeniden şekillendirerek bakanlık ile paylaşacağız.

 

 

 

 

Yönetici Atama / Yeniden Atama

 

Celal DEMİRCİ: Yönetici atama konusuna gelelim. Diğer mevzuat konularında olduğu gibi yönetici atama konusunun da uzmanısınız. Okulların yönetici atamalarını nasıl buluyorsunuz? Yeniden atama yok. Açılan davalar var. İptaller var. Bu işin sonu nereye varacak?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Eğitim Kurumlarına Yönetici atamaları hep sorun olmuştur. Neticede her çözüm beraberinde bazen yeni bir sorun üretebiliyor. Bazı yeni sorunlara bile bile zemin hazırlanıyorsa buna diyebileceğiniz fazla bir şey kalmıyor. Ama bugün dava konusu olan, mağduriyetlere kapı aralayan sorunları biz daha önceden öngörerek Bakanlığa gerekli uyarılarımız yapmıştık. Maalesef Bakanlık ben bilirim dediği konular bunlar. Yeniden atama konusunda ısrarcı idik. Bakanlık bildiğinde ısrar edince dava konusu yaptık. Dava açtık. Norm fazlası yöneticilerin atamasının sınavlı atamalardan sonraya kalması yönetmelik hükmüne aykırı idi, bu konuda da gerekli uyarıları yaptık. Bakanlığa, ‘'Önce Norm Kadro Yönetmeliğini güncelle, değiştir.'' dedik. Norm kadro yönetmeliği değişmiş olsaydı norm fazlası olan yöneticilerin önemli bir kısmı şuan çalıştıkları okulun normu içinde kalacak ve önemli oranda norm fazlası durum oluşmamış olacaktı. Ama Bakanlık çıkardığı yönetmelik ortada iken ben bunu uygulamıyorum derse mahkeme iptal kararını verebiliyor. Kaldı ki Yozgat, Niğde ve Aksaray'da verilen mahkeme kararları ortada.

 

Celal DEMİRCİ: Peki Ne yapılmalıdır?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Öğretmen ve yöneticilerin atama ve yer değişikliğinde ana yönetmelik olan Norm Kadro Yönetmeliğini zamanında güncellenmesi ve bazı değişiklikler yapılması gerekiyordu. Eğer; siz bu yönetmeliği düzenlemezseniz, sorunlar devam eder. Birde yaptığınız düzenlemelere sadık kalmak şart. Biz bu konularda zamanında uyarılarımızı yaptık. Baskılar kurduk.

 

Alan Değişikliği

 

Celal DEMİRCİ: Alan değişikliği konusu yılan hikâyesine döndü. Alan değişikliği kaynaklı sorunlar konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Bu konuda Bakanlığın bir çalışma yaptığını biliyorum. Sendika olarak taleplerimizi Bakanlığa iletmiş ve kamuoyu ile de daha önce paylaşmıştık. Kısa bir süre içinde buna ilişkin sürecin başlatılacağını umuyorum. Diğer yandan zihinsel engelliler ve teknoloji tasarım öğretmenliğe atanıp Danıştay kararı neticesinde atamaları iptal edilen binlerce öğretmen mağdur oldu. Bu mağduriyetin giderilmesi son derece önemlidir. Bu konuda Talim Terbiye Kuruluda üzerine düşeni yapmalıdır. Bakanlıktan aldığımız duyumlara göre bu konuda yeni bir karar aldığı yönündedir. Bu karar mağduriyeti giderebilir.

 

 

Celal DEMİRCİ: Geçen yıl Öğretmenevleri ve Halk Eğitim Merkezi Yöneticileri alan değişikliğini yapamadılar bu yıl yapabilecekler mi?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Bakanlık ile öğretmenevleri ve halk eğitim yöneticilerine de lan değişikliği imkânı vermesi için görüşmelerimiz oldu. Bu konuda ümitliyim.

 

Sınav Ücretleri

 

Celal DEMİRCİ: ÖSYM'nin yaptığı sınavlar ile YEĞİTEK'in yaptığı sınavlarda ödenen ücretler arasındaki farklar çok fazla bunun için neler yapıyorsunuz? Geçenlerde Bakanlığın Ortaöğretime Seçişi Sınavları için ödenen sınav ücretlerinin yetersizliğini eleştirmiştiniz.

 

Ramazan Çakırcı: Bizim sınav ücretlerine itirazımızın nedeni yapılan aynı işin eşit ücretlendirilmemesidir. ÖSYM sınav görevlerini farklı ücretlendiriyor. YEĞİTEK yapınca farklı ücretlendirme yapılıyor. Bunun düzeltilmesi lazım. Yıllarca eşit işe eşit ücret politikası için mücadele vermedik mi? Verdik. Şimdi aynı mücadeleyi sınav ücretleri için veriyoruz.

 

Birde mevzuatta olanı farklı yorumlarsanız ne olur? Son derce yanlış olur. İşte itirazımız buna idi. Neticede bir paydaş olarak Bakanlığı önce uyardık. Olmadı. Sonra dava ettik. Artık buna mahkeme karar verecek. Bazen Bakanlık yetkilileri, öğretmenler bize neden kızıyor deniliyor. Aslında cevabı çok basit…

 

Öğretmen Atama Yer Değiştirme

 

Celal DEMİRCİ: Öğretmen Atama ve yer değiştirme konularında her yıl sorunlar yaşanıyor? Sizce bu sorunların kaynağı nedir?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Bir uygulamada sorun varsa önce uygulamanın kaynağı ve dayanağı olan temel mevzuatına bakmak gerekir. Kılavuz, yönetmeliğe, yönetmelik kanuna aykırı ise bir defa orada sorunların olması normalidir. 800 bin kişilik büyük bir camiayız. Bunun için yapılacak düzenlemelerde çok daha fazla dikkatli olmak gerekir. En ufak bir sorun çarpan etkisi yapabiliyor. Dolayısıyla öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği son derece önemlidir.

 

Celal DEMİRCİ: Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği değişmediği için önümüzdeki ocak ve yaz dönemlerinde öğretmenler önünü göremiyor. Bir takvim yok bu konuda var mı bir öneriniz?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Sendika olarak bu konuları Bakanlık ile defalarca görüştük. Bakanlığında bu konularda bir çaba içerisinde olduğunu biliyoruz. Bizim talebimiz yönetmelikte gerekli değişikliklerin hemen yapılması, önümüzde alan değişikliği var. Özür durumuna bağlı yer değişikliği var. Özellikle il içi özür durumuna bağlı yer değişikliği… Bunları yarıyıl tatili için söylüyorum. Yine 10 Bin öğretmen ataması var. Bunun takvimi hemen belirlenmelidir. Yaz tatili il içi il dışı özür durumuna bağlı atama olsun ilk atama olsun takvimi en geç şubat ayı sonuna kadar belirlenmelidir. Konu ile ilgili Bakanlığa daha önce görüş ve önerilerde bulunduk.

 

 

Özür Grubu Atamaları

 

Celal DEMİRCİ: Öğretmenlerin en fazla şikâyetçi oldukları konulardan birisi de özür durumuna bağlı atamalar. Bu konuda ne gibi önerileriniz var?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değişikliğinde bir sorun var. Bizim bu konu ile ilgili de önerilerimiz oldu. Becayiş sistemi işletilebilir. Bakanlık bu sistemi neden uygulamıyor anlamak mümkün değildir. Yine norm kadro yönetmeliğinde bir değişiklik yapılması için bir önerimiz oldu. Her ilin öğretmen norm kadro sayısının belli oranında personelinin öğretmen eşlerinin atanmalarında norm fazlası kadro olarak verilmesi gibi. Bu öğretmenler aynı zamanda doğum iznine veya aylıksız izne ayrılan öğretmenlerin yerine görevlendirilerek bu sorun çözülebilir. Bu önerimizde taslakta yer verilmiş durumda.

 

İlk Atamalar

 

Celal DEMİRCİ: İlk atamalar ne olacak? Hangi branşlarda ne kadar öğretmen alınacak? Bu konuda sendika olarak nasıl bir çalışmanız var?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Sendika olarak geçen yıl bir rapor hazırlamıştık. Ülkemizdeki eğitimin OECD ülkelerinin standartlarına çıkarmak için en az 280 bin öğretmene ihtiyaç var demiştik. Son derece önemli bir rapordu. Bu kadar öğretmen istihdamı şart olduğunu söylüyoruz. Bu yıl yapılan atamaları çıkardığımızda halen 250 bin rakamı olduğu açıktır. Resmi verilere baktığımızda 127 bin açık var deniliyor. En azında bu açığın mutlaka kapatılması gerekir.2014 yılı öğretmen açığı kapatma yılı olsun istiyoruz.

 

Celal DEMİRCİ: Şubat ayında hangi branşlarda kaç atama var bu konuda bir bilginiz var mı?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Hangi branşlarda kaç öğretmen atanacağından çok daha önemlisi atanacak öğretmen sayısıdır. Her ders elbette bizim için önemlidir. Dolayısı ile branşlara kaç öğretmen atanacağı ile ilgili sayılar üzerinde durmuyoruz.

 

Kariyer Basamakları (Uzman Öğretmenlik)

 

Celal DEMİRCİ: Kariyer basamaklarında yükselme sisteminde neler yapılıyor. Bu konuda Eğitim Bir Sen ne yapıyor? Bakanlık neden bu kadar sesiz?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Kariyer basamakları sınavı yılan hikâyesine döndü dersem yeridir. 2006 yılında sınav yapıldı. Öğretmenlerimizin bir kısmı uzman öğretmen oldu.2009 yılında Anayasa Mahkemesinin verdiği kısmen iptal kararından sonra davalar açıldı. Bu iptal davası sonrası binlerce öğretmen daha önce sınav kazanmalarından dolayı olsun, tezli yüksek lisanstan dolayı olsun davalar açtı. Açılan davaların neredeyse hepsine yakın kazanıldı. Bir kısmını Danıştay onadı. Daha sonra Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun verdiği kararla davası onanmayanların davaları reddedilmeye başlandı. Bu durumda beraberinde ciddi mağduriyetler getirdi. Danıştay ret kararı verdikçe tepkiler çığ gibi büyüyecektir. Uzman öğretmenlik sertifikası alanlar var. Bu sayının 30 bini aşkın olduğu söyleniyor. Uzman öğretmenlik sertifikası dava ile kazanıp ücretini alanlar var. Alınan sertifikanın iptalini düşünün, MEB avukatlarının vekâlet ücretlerini düşünün bunların hepsi karşımıza sorun olarak çıkıyor. Bizde bu konu üzerinde hassasiyetle duruyoruz. İdari hukuk yolları tükenmesi halinde konunun Anayasa mahkemesine taşınması durumu söz konusu olabilir. Hukukçularımız şuan bu konuyu da değerlendiriyor.

 

Maalesef Bakanlık, birçok kurum idari kurulunda düzenleme yapacağına ilişkin altına imza attığı kararların gereğini yapmadı. Oysa Anayasa Mahkemesinin kararı gereği kısa süre içinde bir düzenleme yapılarak bu problemin önüne geçilmeliydi. Artık Bakanlık bu sorunu çözmelidir. Bakanlığın kaçar yolu kalmamıştır. Öğretmenlerdeki temel rahatsızlıklardan biri de budur. Bakanlığın bu konuyu daha fazla tehir etme hakkı yoktur.

 

Celal DEMİRCİ: Millî Eğitim Bakanlığında son yıllarda gelen müsteşarlar hep eleştirildi. Yusuf Tekin ise dershanelerin kapatılması gibi normal şartlarda Bakanlığı'da,  Müsteşarı'da zor durumda bırakması beklenen süreci bütün sıkıntılarına rağmen başarıyla götürüyor. Gerçi her ne kadar belli kesimler soruyor ama bildiğini okuyor göndermesi yapsalar da; özellikle Yönetmeliklerin hazırlanması sürecinin tüm kamuoyu ve paydaşlarla iştişare edilerek görüş alınması şimdiye kadar neden yapılmadı denilen uygulamalardı. Yeni MEB Müsteşarına ilişkin sizin düşünceleriniz nelerdir?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Yönetmeliklerin hazırlanması sürecinin paydaşlarla paylaşılmış olması oldukça önemli ancak mutfak süreci daha da güçlendirilmelidir. Öğretmenler atama süreci hakkında daha fazla bilgilendirilmeli ancak beklenti oluşturulmadan çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülmelidir. Çalışmaların olgunlaşmadan sosyal medyada paylaşılması beklentileri artırabiliyor. Bakanlığın geçmişe göre daha şeffaf bir şekilde yönetildiğini görebiliyoruz. Sorunların daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması çabası memnuniyet vericidir.

 

 

Toplu Sözleşme

 

Celal DEMİRCİ: Bu yıl toplu sözleşme masasında öğretmenler adına önemli kazanımlar el edildi. Burada Eğitim Bir Sen'in toplu sözleşmeden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak süreci bize kısaca değerlendirebilir misiniz?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Toplu sözleşme süreçleri ciddi hazırlık isteyen süreçlerdir. Buna bağlı olarak toplu sözleşme masasındaki strateji de son derece önemlidir. Toplu sözleşme masasına hangi taleplerle gideceğimizi, hangi gerekçelerinizi ve karşı tarafın manevralarını tahmin etmek durumundasınız.

 

Celal DEMİRCİ: Karşı taraftan kastınız diğer sendikalar mı?

 

Ramazan ÇAKIRCI: Hayır… Karşı taraftan kastım, kamu tarafı yani hükümet tarafı. Diğer sendikaları masada karşı taraf olarak görmüyoruz. Onları masanın seyircileri olarak görüyoruz. Burada o konuya girmek istemiyorum. Gören görüyor.            

 

 Biz konumuza devam edelim. Toplu sözleşme masası öncesi mutfak çalışması son derece önemlidir. Toplu sözleşme masasına hazırlık yaptığımız da hizmetliden, memura, şeften, şube müdürüne, öğretmenden, öğretim elemanına, kadın çalışanından, engelli çalışana, üniversitelerden, Yurt Kur çalışanlarına kadar her birinin sorunlarını masaya yatırıyor bir süzgeçten geçirerek mutfak hazırlığımızı tamamlıyoruz. Toplu sözleşmede ise her bir talebimiz üzerinde müzakerelerde bulunuyoruz. Toplu sözleşme masasında kıran kırana bir pazarlık yapılıyor.

 

Yapılan iki toplu sözleşmede elde ettiğimiz kazanımlar bu mücadelenin ürünüdür. Bu kazanımlar son derece önemli, nerede bir hak kaybı varsa önce o kaybın giderilmesi çabası içerisine giriyoruz. Bunun neticesinde taleplerimizi kazanıma dönüştürüyoruz. Bu yıl yapılan Toplu Sözleşeme kamu çalışanları için son yılların en karlı sonucu alınmıştır.

 

Celal DEMİRCİ: Sayın Ramazan ÇAKIRCI, bizi aydınlattığınız için şahsım ve kamuajans.com takipçileri adına çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

Ramazan ÇAKIRCI: Ben teşekkür ediyorum. Kamu ajans.com'u bende ilgi ile takip ediyorum.

 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
vatan 3 yıl önce

dışarıda bunları söylüyorsunuz acaba hükümet yetkilileri ile ne konuşuyorsunuz. madem güçlü sendikasınız neden sorunların çözümünde etkin olamıyorsunuz. yönetici görevlendirmelerinde ebs etiketini iyi takip ediyorsunuz ama. unutmayın adalet yoksa hiçbir şey yok demektir.

Misafir Avatar
doğan 3 yıl önce

ay akşamdan ışıktır dilo dilo yaylarar

Misafir Avatar
Aziz TARIK 3 yıl önce

okul müdürü müdür yardımcısı olmak istiyorsan önce ellerini öpeceksen veya bayansa etekleri başka çık yolun yok tercih senin

Misafir Avatar
vajhhhh 3 yıl önce

alan değişikliğinde üzerinizde vebal var.yaptırmazlığın mimarı siz oldunuz

Misafir Avatar
emine şahin 3 yıl önce

mezuniyete dayalı alan değişikliği haktır. bir an önce yapılmalıdır. kul hakkı yenmemelidir.

Misafir Avatar
emine şahin 3 yıl önce

2012 de yan alandan alan değiştirip verimli olamayan sınıf öğretmenlerine geri dönüş hakkı verilmeli...eğitim katledilmemelidir....Allah rızası için....

Misafir Avatar
M.TARİ 3 yıl önce

Sayın Çakırcı okullardaki müdür ve müdür yardımcısı kadroları genel idari hizmetler sınıfına alınsa bu kadrolara lisans mezunları atanırsa daha iyi olmaz mı niye diyeceksin 4 yılığına ikinci görev olarak öğretmeni görevlendirilmesi yapılır onda sonda görevlendirilmesi tekrar yapılmasa bu arkadaşımız sınıfa ödenecek ne kadar başarı olur öğretmenlikte o sınıfta bütün öğrencilerinin derslerin etkilemeyecek mi bunlar bilindiği halde gerçekler neden acı bu konuları neden konuşulmuyor

Misafir Avatar
hasan 4 yıl önce

ilçelerin şube müdürü normlarının arttırılması-standarda oturtturulması da görüşüldü mü.
genel idare üvey evlat gibi.