Evde Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler? Çocuklar İçin Eğitici Aktivite ve Oyunlar! 4 Yaş Çocuğu Etkinlikleri!

Oyun, çocukları hem fiziksel hem zihinsel olarak geliştiren önemli aktivitelerdendir. Koronavirüs salgını sebebiyle aylardır gönül rahatlığı ile dışarı çıkamayan, evde kaliteli vakit geçirmek isteyen çocuklar için eğitici, geliştirici aktivite ve oyunların listesini sizler için oluşturduk.

Pratik Bilgiler 31.12.2020, 19:10 31.12.2020, 19:10


Evde çocuklarla beraber oynanabilecek düzinelerce oyun var. Bu oyunlar hem çocukların oynarken gerek motor becerilerini gerekse zihinsel becerilerini arttırırken diğer taraftan da zamanı güzel değerlendirmek için fırsatlar oluşturuyor. Evde çocuklarla beraber oynayabileceğiniz bazı oyunları sizlere sunuyoruz.

Ebeveynlerin çoğu çocukken oynadıkları oyunları büyük bir özlemle çocuklarına anlatır ama malesef günümüzde çocuklarımızın böyle fırsatları eskisi kadar yok. Daha soyutlanmış ve daha yalnız bir nesil yetişiyor. Eve girmek bilmeyen ve vaktinin çoğunu sokakta arkadaşlarıyla geçiren eski nesil yerini, zamanının hemen hemen tamamını evde geçiren, televizyon, bilgisayar oyunları ve akıllı telefon ile ilgilenen nesle bırakıyor.

Çocukların fiziksel, sosyal, bilişsel, dil gibi yeteneklerini sağlıklı bir şekilde geliştirebilmelerine yardımcı olmak için onlarla evde ailece etkinlikler yapılabilir, oyunlar oynanabilir. Ebeveynler ve çocuklar birlikte kaliteli vakit geçirmeliler. Çocukların beslenme, uyku rutinlerine dikkat etmek ve günlük plan yaparak farklı etkinliklerle zaman geçirmelerini sağlamak beden ve ruh sağlıkları için faydalı olacaktır.

Çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz bazı aktivite ve oyunlar şunlardır:

Her çocuğun seveceği, eğlenceli bilmeceler

İki yuvarlak biri büyük biri küçük onlar olmasa bize dünya kapkara.
Göz ve Göz bebeği

En çok kardeşi olan meyve hangi meyvedir?
Üzüm

Yer altında sakallı kök
Pırasa

Dışı var, içi yok; Tekme yer, suçu yok.
Top

Çorap Fırlatma: Ayağınızdan çıkarıp rulo haline getirdiğiniz çorabınızla biraz uzağa koyduğunuz bir hedefi vurmaya çalışabilirsiniz. Aynı şeyi çocuğunuzla karşılıklı yarışma içerisinde yapabilirsiniz.

Tahmin Et: Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını ve eline verdiğiniz nesnenin nasıl bir dokusu olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

1, 2, 3 Motor: Bir video kamera ya da cep telefonunuzun kamerasını kullanarak gün içinde evde yaptığınız işleri ya da ailece beraber geçirdiğiniz anları kayıt altına alabilir. Aile bireylerine rol dağıtarak kısa film çekebilir ve akşam ailece izleyebilirsiniz.

Bu Olmasaydı: Evde bulduğunuz bazı nesneleri ( Kalem, bant, şişe kapağı, silgi vs.)  bir kutuya koyup  çocuğunuza “bu ….. olmasa ne olurdu? Bu başka nerelerde kullanılabilir?”  gibi sorular sorarak, çocuğunuzun hayal gücünün gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Ev İşi Yapalım: Gün içerisinde yapılması gereken ev işlerini listeyebilirsiniz. Elbiselerin katlanması, çekmecelerin düzenlenmesi gibi. İşlerin nasıl yapılacağını çocuğunuzla beraber adım adım planlayın. İş bölümü yapınız. Bir müzik eşliğinde çocuğunuzla beraber ev işlerini yaparken keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Aile Albumü: Aile fotoğraflarının bulunduğu albümü çocuğunuzla beraber düzenleyebilir ve resimde bulunan aile bireyleri ve akrabalar hakkında konuşabilirsiniz.

Küçük Şef: Her çocuk yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sever. Çocuğunuzla beraber bir yemek tarifi kitabından beğendiğiniz kolay bir tarifi yapabilir. Ve bu yemek hazırlama sürecini kameraya çekebilirsiniz.

Hayal Gücü: Evde bulunan boncuklar, düğmeler, alüminyum folyo, küçük kumaş parçalarını kullanarak çocuğunuzla birlikte bir şehir inşa edebilir, çocuğunuzun hayal gücü doğrultusunda farklı şeyler yapabilirsiniz.

Balonda Ne Var? İçine farklı nesneler (mercimek, nohut, un, fasulye tanesi, boncuk) koyduğunuz balonlardan çocuğunuzun bir tane almasını ve dokunarak balonun içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Sırala: Bir kaç kartın üzerine farklı miktarlarda balon çizerek, çocuğunuzun kartları üzerindeki balon sayısına göre azdan çoğa ya da çoktan aza olacak şekilde sıralamasını isteyebilirsiniz. 

Avcı: Bu etkinlikte aile üyelerinden biri evde bulunabilecek bir ya da birkaç nesne ister, diğer aile bireyleri ev içinde ava çıkarak istenilenleri bulmaya çalışırlar. En çabuk şekilde ve istenileni tam olarak getiren başarılı olmuş olur.

Evde Kamp: Evdeki sandalyeleri karşılıklı dizerek , üzerlerine büyükçe bir battaniye örtüp çadır hazırlayabilirsiniz Daha sonra fener, matara ve  çerezlerinizi alarak evde kamp yapabilirsiniz. 

Renkleri Topla: Farklı renkte mandalların bulunduğu bir sepetten çocuğunuzun bir mandal almasını isteyin. Aldığı mandalla aynı renkte olan eşyaları bulmasını ve onları size göstermesini isteyin. Çocuğunuzla renkler ve gösterdiği eşyalar üzerine konuşabilirsiniz.

Kurdelelerle Dans: Elinizde tuttuğunuz kurdeleyi müzik eşliğinde sallayarak çocuğunuzun kurdelenin hareketlerine uygun şekilde dans etmesini isteyebilirsiniz. Bu dansa ailece eşlik edebilirsiniz. 

Gazete-Dergi: Gazete ve dergileri okurken çocuğunuzla resimler hakkında konuşabilir, resimlerdeki insanlara konuşma balonları yazabilir, hatta bir ev gazetesi ya da dergisi hazırlayabilirsiniz.

Kutu Oyunları: Çocuğunuzla beraber kutu oyunları (Jenga, Dama, Satranç vb.) oynayarak güzel ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Ağır mı Hafif mi? Tüy, pamuk, kalem, kâğıt, kitap, oyuncak araba gibi farklı ağırlıktaki nesneleri dağınık bir şekilde çocuğunuzun önüne koyun. Sonrada bu eşyalar üfleyerek hareket ettirmesini isteyin. Hareket eden nesnelerin neden hareket ettikleri, hareket etmeyen nesnelerin neden hareket etmedikleri, ağırlıkları üzerine sohbet ederek vakit geçirebilirsiniz.

Çizgi Roman: Çeşitli dergilerden ve gazetelerden kesilen karikatür ya da resimleri sıraya dizip yapıştırarak ve daha sonra da resimlere istedikleri konuşma balonlarını ekleyerek kendi çizgi romanlarını oluşturabilirler.

Tatil Anı Defteri: Ailece gidilen tatillerde çekilen fotoğrafları bilgisayarda düzenleyebilir, resimlerin altlarına tatilde başınıza gelen ilginç olayları yazabilirsiniz. Bu resimlerin baskısını alarak aynı şekilde bir tatil defteri oluşturabilirsiniz. 

Tamir Zamanı: Evde bulunan her eşya çocuk için bir oyuncak olabilir. Çocuklar genelde nesnelerin içinde ne olduğunu merak ederler. Çocuğunuzun bozulan arabasını, ya da işinize yaramayan bir televizyon kumandasını beraber tamir etmeye çalışabilirsiniz.

Evin Krokisi: Bu etkinlikte bir kâğıt ya da karton üzerine kare ve dikdörtgen şekilleri çizerek evin kuşbakışı görünümünü oluşturabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzla birlikte bu odaları temsil eden şekillerin içine evdeki eşyaları yerleştirerek, evinizin krokisini çizebilirsiniz. 

Okuma Zamanı: Bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayın. Çocuklar, anne-babalarını kitap okurken görmek isterler. Günün belirli zamanlarını, kitap okuma saati olarak da ayırabilirsiniz. 

Pandomim: Çocuğunuzla karşı karşıya durarak yaptığınız hareketin aynısını yapmasını isteyin. Birbirinizin hareketlerini taklit ederek keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Bul Bakalım: Odadaki bazı eşyaları, mesela masa saatini, kitaplıktaki bir kitabı saklayıp, çocuğunuzdan bu eşyaları bulmasını isteyebilirsiniz.

Kartopu: Evdeki atık kâğıtları elinizle sıkarak kartopu haline getirebilirsiniz. Bu kartopu şeklindeki kâğıtları çocuğunuzun atış yapabileceği bir mesafeye koyduğunuz sepete atabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Deneyelim Bulalım: Masaya içinde nohut, boncuk, ataç, lastik gibi farklı nesneleri koyarak bu nesnelerin renkleri, şekilleri, büyükleri ve uzunlukları hakkında konuşabilirsiniz.

Kutuda Ne Var? Kutuya koyacağınız bir nesneyi 10 soru sorarak ya da ipucu vererek çocuğunuzun bu nesnenin ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Bu etkinlik ve oyunlar dışında el işi becerilerini geliştirebilecek boyama, yapıştırma, kesme işlemlerini de yapabileceği etkinlikler planlayabilir. Evde Körebe, Deve-Cüce, Evet-Hayır, Köşe Kapmaca benzeri oyunlarda oynayabilirsiniz. 

Bu bilgiler Milliyet gazetesinde yazıları da çıkan Murat Atila'nın ''Bugün Ne Oynayalım Ailece Oyunlar'' adlı kitabından derlenmiştir.

4 Yaşındaki Çocuklar için Eğlenceli Oyunlar

4 yaşındaki çocuklar için oyunları artık biraz daha ayrıntılıı olabilir.  Çünkü bu yaştaki çocuklar zihinsel olarak artık daha çok şey bilirler. bundan dolayı onlar ile oyun oynamak daha da basitleşir. Yapbozların zorluk dereceleri de artmaktadır. Ayrıca resimdeki farkı bulma oyunları da ilgilerini çekebilir. Farkı bulma ve çıkartma kitapları bu yaşta ilgilerini çekmez ise ilerde bir zamana bırakabilirsiniz.

Balonlar ile eğlenmeye ne dersiniz? Önce sarı balonları siyah kalem ile arı motifinde boyamanız gerekiyor. Ardından oyuna başlayabilirsiniz. Arı temalı partiler için de iyi bir fikir. Hatta öncesinde arılarla ilgili hazırlanmış eğlenceli arı çizgi filmleri izlemeniz oyuna da renk katabilir.

Karton bardaklardan Kule Yapımı

Karton bardaklardan kule yapabilirsiniz. Bu piramidleri çoğaltarak aralarında araba sürebilir, kurgu hikâyeler oluşturabilirsiniz. Amaç sadece bardakları dizmek olmamalı. Çocuğumuzla kaliteli vakit geçirmek, eğlenmek, çocukların kas gelişimine, denge kurma becerisine katkıda bulunmak olmalıdır.

Kavanoz mumluk

Kavanoz mumluk yapımı için malzemeler

Ağzı geniş yüksekliği az bir cam kavanoz
Yapıştırıcı
Renkli kağıt
Mum
Makas
Pille çalışan bir mum ya da küçük yüzen mum

Nasıl yapılır

Kağıdı farklı boyutlarda şeritler halinde kesin.
Bir fırça kullanarak, kavanozun dışına tutkalı sürün.
Ardından, kağıt şekilleri kavanoza yapıştırmaya başlayın.
Tüm kavanoz kağıt şeritleriyle kaplanana kadar yapışmaya devam edin.
Akşamları, kavanozun içine ısı yaymayan led ışık yerleştirin. Mum yerleştirecekseniz kavanozun ağzının geniş olmasına özen gösterin aksi halde sıcak nedeniyle kavanoz kırılabilir.
 

Yorumlar (4)
ceren 1 ay önce
bence çok güzel
nefes 11 ay önce
bence bunlar çok guzel aktuveteler guzel buluyorum sizinde denemenizi istiyorum iyi gunler herkese
ceren 1 ay önce
okk
ay 10 ay önce
aktuvete deme çocuğuna olur mu aktivite doğrusu
13°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13