ABONE OL

Binasının Depreme Dayanıksız Olduğunu Düşünen Ne Yapmalı? Bina Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?


Her depremde olduğu gibi İzmir depreminde de ölümlerin ve yaralanmaların ardından binalar tartışmaya açıldı. Profesörlerin söylemiyle depremler değil binalar ve yapılar insanları öldürür. Söyleminden de anlaşıldığı üzere İzmir depreminde de daha önceki depremlerde olduğu gibi yine hasarlı binalar ve yanlış konumlandırma sebebiyle ölümler yaşandı.

Her ne kadar deprem anında yıkılmasada bir çok bina yanlış yapılması malzemede hile yapılması su havzalarına gibi sebeplerden ötürü hasar görebiliyor. Uzmanlara göre hasar olan evlerde yaşanmaya devam edilmesi kesin olarak ölümcül sonuçlar doğuracağı belirtilmesine rağmen bazı vatandaşlar kimi zaman binadaki çoğunluk sağlanamaması sebebiyle evlerini tahliye etmiyor. Kimisi ise evlerinden ayrıldıklarında ne yapacaklarını bilemediklerinden depremin bilinmez sonuna doğru ilerliyor.

Oturduğu evin hasarlı olduğunu düşünenleri yapması gereken adımlar ise şu şekilde;

İLK ADIM RİSK TESPİTİ

Duvarlarınızda varsa çatlakları bıçak ve benzeri ince bir malzeme ile derinliklerini ölçünüz. Risk oluşturması için 5 ile 10 santim aralığında olmalı

Binada var ise bodrum katında kiriş ve duvarlar kontrol edilmeli unutulmamalı ki binada taşıyıcı kolonlar zeminde bulunur.

Kiriş ve duvarlarınız elinize aldığınızda ufalanıyor ise buda binanızın depreme dayanıksız olduğunun işareti olabilir.

Yukarıda belirtilen durumlardan en az biri binanızda yaşanıyorsa acil olarak yetkili mercilere başvuru yapıp binanızın hasar tespitini uzmanlar tarafından yaptırmalısınız.

13 ADIMDA RİSKLİ BİNA TESPİTİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

-- Bakanlığa müracat

-- A.R.A.D.D. sisteminden veri girişi

--Teklif dosyasını inceleme (Sorumluluk, Bakanlık tarafından incelenir. Eğer uygun değilse, revize edilmek üzere iade edilir ya da ilgili makama resmi yazıyla iletilir)

-- Teklif dosyasının Cumhurbaşkanlığına sunulması

-- Resmi Gazete'de ilan edilmesi

-- Projeyi yürütecek idarenin belirlenmesi (Eğer proje Bakanlık tarafından gerçekleşecek ise 6306 sayılı Kanun kapsamında Hazineye ait taşınmazların Bakanlığa tahsis işlemleri yapılacak. Eğer proje ilgili idare veya TOKİ'ye yetki devredilmesi tarafından gerçekleşecek ise Hazineye ait taşınmazlar idareye devredilecek.

-- Kaynak tahsisi (Tahsis edilecek veya aktarılacak kaynak miktarına göre Makam Olur'u alınır ve ödemeye ilişkin Daire Başkanlığa iletiliyor)

-- Planlama, projelendirme (Her tür ölçekteki plan ve projeler onanmak üzere Mekansal Planlama Genel Müdürlüğe iletilir)

-- Uzlaşma (Bakanlıkça yürütülen uygulamalarda, proje bazında hak sahipler ile yapılacak sözleşme ve anlaşmaların şartları belirlenir, onaylanmak üzere Bakanlık Makamına sunulur)

-- Tahliye ve yıkım

-- Yapım süreci

-- Kat irtifakı ve tapu işlemleri

-- Kat mülkiyetinin Tesisi
Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.