Merhaba Kıymetli Okurlarım, “Bu haftaki yazımı bakalım kaç kişi okuyacak ve çevresiyle paylaşarak okumalarına vesile olacak?” diyerek yazıma mizah ile başlamak istiyorum.

Sihirli kelime “okumak”. Okumak kelimesini “Bir yazıyı meydana getiren harfleri, heceleri seslendirerek anlatılmak isteneni zihnimizde anlamlandırma süreci.” olarak tanımlayabiliriz. Okumanın sonucunda bir anlama veya anlamlandırma olmuyorsa biz okuma değil sadece ve sadece seslendirme yapmışız demektir.

Bu yazımızda eğitimcilerin okumaları üzerine ve buna bağlı olarak başta öğrencileri olmak üzere toplumun okuması üzerine etkisine değinmek istiyorum.

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda okuma ile ilgili istatistiklere baktığımızda kitap okuma oranında Türkiye; Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada yer alıyor. Kitap okuma oranı Avrupa’da %21 iken Türkiye’de %0.01 seviyesindedir. Öğretmenlerin, %33,4’ü düzenli kitap okurken yüzde 8’i hiç kitap okumuyor. Türkiye’de çocuklara baktığımızda da okuma becerileri açısından 35 ülke arasında 28. sırada bulunuyor. Yine Türkiye’de günde 6 saat TV izlenip 3 saat internet kullanılırken, kitap okumaya günde 1 dakika zaman ayrılmaktadır.

Yukarıdaki istatistikleri incelediğimizde toplumun öncüsü olan öğretmenlerimizin yüzde 8’inin hiç kitap okumadığı sonucunu görmek oldukça üzüntü vericidir. Düzenli kitap okuyan yüzde 33,4 dışında kalan yaklaşık yüzde 60’lık kesimin ise düzensiz olarak yani zaman zaman kitap okuduğu görülmektedir. Okumayan bir öğretmenin eğitim verdiği öğrenciye kitap okumayı sevdirmesi, ona bu alışkanlığı kazandırması mümkün müdür? Sigara içen anne babanın çocuklarına sigaranın zararını anlatmasıyla, kitap okumayan öğretmenin çocuğa kitap okumanın faydalarını anlatması arasında fark var mıdır? Ne kadar tesir edicidir, etkileyicidir, samimidir?

Bundan üç dört yıl önce görev yaptığım okulda teneffüste elimde okuduğum kitabım ile birlikte öğretmenler odasına doğru gidiyordum. Öğrencimin birisi yanıma gelip “Aaa öğretmenim, hangi kitabı okuyorsunuz?” diye sordu. Öğretmenlerimin hangi kitapları okuduklarını çok merak ediyorum öğretmenim, dediğinde aklımda hemen bir ekinlik canlandı. Çocuklarımızın hem iletişim becerilerini geliştirmek hem de onları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla “Öğretmenim Ne Okuyor?” etkinliğini okulumuzda başlatmaya karar verdim. Öğretmen arkadaşlarımızın da desteği ile okulumuzda “Öğretmenim Ne Okuyor?” köşesini oluşturduk. Bu etkinlik çocuklarımızın da okul içinde ellerinde kitaplarla dolaşmasını, daha çok kitap okumalarını ve boş zamanlarında kitaplar üzerine konuşmalarını sağladı. Bu etkinliğe paralel olarak öğrencilerimiz için de “Okudum, Tavsiye Ediyorum” köşesi oluşturarak öğretmen ve öğrencinin kitap okuma etkileşimini sağlamış olduk. Yeterli miydi? Hayır. Sırada veli ayağı vardı. Velilerimizin de en azından haftada bir evde ellerine kitap almalarını, çocuklarıyla kitap okumalarını veya çocuklarının okudukları kitaplar üzerinden evde sohbet etmeleri amacıyla “Ailece Okuyoruz” etkinliğimizi de uygulamaya geçirerek kitap okumayla ilgili okulumuzda öğrenci, öğretmen, veli işbirliğini sağlamış olduk. 

Öğretmenin öncü ve rol model olduğu bir okulda, toplumda muhakkak ki etkisi olacaktır. Burada temel nokta eğitimci olarak bizlerin niyeti, samimiyeti, çabası. Öğretmenin sınıfa elinde kitap ile girmesi, okuduğu kitaptan bazı anekdotları dersin belirli bölümlerinde öğrencileriyle paylaşması, öğrencilerinin ne okuduğunu sorması ve sınıfta okuduğunu anlatmasını sağlaması, okuduğu kitabı anlatan öğrencilerini sınıf içinde onore etmesi, öğrencinin yaptığı bu işin önemli olduğunu hissettirmesi şüphesiz ki öğrencilerinin okumaya olan hevesini arttıracak, bakış açısını değiştirecektir. Öğrencilerinin ilgisine göre sınıfa götüreceği farklı farklı “kendine ait kitapları” öğrencilerine belirli bir sürede okuması için ödünç vermesi sınıf içinde “öğretmenin kitabını okuma” isteğini arttıracaktır. Çünkü o kitap öğrenci için sıradan bir kitap değildir. O kitap, öğretmenin kitabıdır. 

Liderim Öğretmenim isimli kitabım okurlarla buluştuğunda kitabımı almak için bana ulaşan Siirt Kurtalan Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Sayın İrfan Bayram okulundaki 55 öğretmeniyle her ay bir kitap belirlediklerini ve kendi mesleki gelişimlerine katkı sunacak kitapları okuyup daha sonra hep birlikte istişare ettiklerini söyledi. Takdir ettim, gurur duydum, gülümsedim, içim coştu. Yine Giresun Çıtlakkale Ortaokulu Okul Müdürü Sayın Baha Özdemir de Aksaray Valisi Sayın Hamza Aydoğdu’nun sosyal medya hesabında yazdığım yorumdan beni bularak kitabımı almak için bana ulaşmış ve eğitimle ilgili kitapları okuduğunu dile getirmiştir. Yine Tekirdağ Saray 75. Yıl Mehmet Uygun İlk-Ortaokulu Okul Müdürü Sayın Sunay Akbulut 100 öğrencili bir köy okuluna muhteşem bir kütüphane kazandırarak okumanın önemine fazlasıyla dikkat çekmiştir. Bunlar ülkemizden sadece olumlu anlamda benim verebileceğim üç örnektir.

Bizler toplumun öncüleri eğitimciler olarak öğretmeniyle, müdür yardımcısıyla, okul müdürüyle ve daha üst yöneticileri ile okumanın önemine her daim inanmalıyız ve okuma konusunda rol model olacak uygulamaların başrol oyuncusu olmalıyız. Okumadan okutamayacağımızı asla unutmamalıyız. Hepimize kitaplarla dolu bir hayat diliyorum. 

Sonuç olarak Malala Yousafzai’nin “Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem tüm dünyayı değiştirebilir.” sözünü söyleyerek öğretmenlik mesleğimizin kutsallığının ve büyüklüğünün, kitabın, kalemin gücünün ne denli etkili olduğunu ifade ederek yazıma son vermek istiyorum. Dünya Öğretmenler Günü’müz kutlu olsun… Kalın sağlıcakla…

Erkin SAÇAR
Eğitimci Yazar / Türkçe Öğretmeni
Instagram: LiderimOgretmenimKitabi
Gmail: erkinnsacar@gmail.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
büşra 3 hafta önce

tavsiye edeceğiniz kitap listesini paylaşır mısınız faydalı olacaktır teşekkürler.

Misafir Avatar
sinan 3 hafta önce

öğretmenlere düşman olan polis ve doktorları bize gönderin biz onları da okuturuz.

Misafir Avatar
Ahmet TAŞ 3 hafta önce

Öğretmenlerin geçim sıkıntısıyla dahi boğuşurken okuduklarını biliyoruz sen rahat ol delikanlı..Öğretmenleri çok düşünüyorsan geçim sıkıntılarından bahset.

Misafir Avatar
Ali 3 hafta önce

Okuyalım inşaAllah

Misafir Avatar
erkin saçar 3 hafta önce

insanlara akıl vermeyi bırak. işine bak. acaba sen nekadar okuyorsun cevabını bekliyorum .