Eğitim-öğretim ortamındaki sorunları bir dış paydaş rolü ile ele almak, bu sorunlarla ilgili kamuoyu oluşturmak ve bu sorunlara dikkat çekmek için bu ihtiyaçlara ve amaçlara binaen kurulan Eğitimci Yazarlar Derneğinin kurucularından Eğitimci Yazar Sayın Sedat DEĞER’in geçenlerde kaleme aldığı yazıyı, özellikle yeni ders yılının başlamasına yakın olduğumuz şu günlerde, eğitim-öğretim ortamındaki bir sorun alanı ile ilgili konunun, zamanlaması manidar ve çok yerinde bir çıktısı olarak değerlendiriyorum.

Sayın DEĞER, söz konusu yazısında, ders yılı başında öğrencilere sunulan kitapların, ders yılı başlamadan evvel okula geldikten sonra öğretmenler eli ile belli aşamalardan/işlemlerden (ayırma ve poşetleme gibi) geçtiğini ve nihayetinde öğrenciye dağıtıma hazır hale getirildiğini, bu bağlamda öğretmenlere angarya uygulandığını, halbuki MEB’in bu işlemler için genel bütçeden taşraya ödenek gönderdiğini, ama ödeneklerin amacı doğrultusunda kullanılmadığından dolayı kitaplarla ilgili söz konusu işlerin hiç alakası/ilgisi, görevi ve sorumluluğu olmayan öğretmenlere kaldığını ifade ederek eğitim-öğretim ortamındaki bu sorun alanına ilişkin bir sorun tespitinde bulunuyordu, kamuoyunu bilgilendiriyordu ve MEB’e (ilgililere/yetkililere) bu sorun alanı ile ilgili bir konuda müdahil olması çağrısı yapıyordu.

Son olarak, öğreniyoruz ki, bu sorun alanına ilişkin temas ettiği bir konuda, Sayın DEĞER’in çağrısı MEB yetkililerince olumlu karşılık görmüş, Sayın DEĞER’i, konuya temas ettiği, dikkat çektiği ve ilgililerin/yetkililerin sorumlulukları/görevleri dahilinde müdahil olmalarına vesile/ön ayak olduğu için tebrik ediyoruz.

Bu konuyla bağlantılı ve aynı sorun alanında olduğunu düşündüğümüz duyuru biçiminde bir okul kapısının camına yapıştırılmış bir belge de, bizlere ulaştı.

Bu bağlamda, ilgililerin ve yetkililerin, görevleri/sorumlulukları dahilinde, vatandaşa ‘devletin, bunları alacak parası yok mu?’ dedirten söz konusu sorun alanındaki bu konuya da müdahil olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Okul müdürlüğünce kapı camına yapıştırılıp aleni olarak gerçekleştirildiği izlenimi veren duyuru şeklindeki bu işlemde, okulun 9.sınıfına kayıt için öğrencilerin yanlarında getirmeleri gereken evraklar/malzemeler yazılı, bunlar arasında aşağıdaki belgede de göreceğiniz üzere dikkatimizi çekenler şu malzemeler olmuştur:İlk iki maddede istenenler anlaşılır, lakin bunların altına sokuşturulanlar hem konuya dair ilgili mevzuata hem ilgili onlarca genelgeye göre hiç de anlaşılır ve kabul edilebilir değildir. Neler midir bunlar?

3- beş top kağıt

4- 50 TL’lik posta pulu

5- Beş kg klorak

6- Beş kg sıvı el sabunu

7- 5 kg sıvı yer temizleyici

Doğrudan ve dolaylı vergi yükümlülüğünü yerine getiren bir veli için okul müdürlüğünce çocuğunun kaydı sırasında kendisine yüklenen bu malzeme yükü, hangi vergi türü kapsamındadır? sorusunu sormadan edemiyoruz.

Hemen cevap vereyim: ÖRTÜLÜ ALENİ VERGİ.

Yasalarımızda, yönetmeliklerimizde yok bu vergi türü. Keyfi bir vergi aslında. İçinde de zaten çelişkileri barındırmakta. Ve vahim olan tarafı, bir gereklilik yani zorunluluk olarak sunulmasıdır. Anlayacağınız, yasada olmamasına rağmen, mevzuatta ve her fırsatta Sayın bakanların ağzından karşı çıkılmasına karşın zorla alınan bir vergi yani.

Ayrıca, bu vergi türüne, örtülü kayıt parası ya da okul aidatı da diyebiliriz. Türlü türlü konmuş adları var zaten. Hepsi de, kesinlikle yasal adlar değil, uyduruk adlar.

Halbuki, şunu bilmekteyiz ki, nasıl ki, kitapların ayrılması/poşetlenmesi gibi işlemlerde kullanılmak üzere devletimizce taşraya genel bütçeden ödenek gönderiliyorsa, okulların temizlik ve diğer ihtiyaçları için de genel bütçeden ödenek gönderiliyor. Dileyen, okulların bu ihtiyaçları ile ilgili ödenekleri var mı yok mu? sorusunun cevabını bulmak üzere okulların MEBBİS/KBS vs... ilgili/yetkili oldukları ekranlarına bakabilir. İllerin, ilçelerin ve okulların bu ihtiyaçların temini için ihale/malzeme alımı yaptıklarını da biliyoruz ve görüyoruz. Demek ki, elindeki ödeneği, bu ihtiyaçların temini için kullananlar var. Ama yukarıda da görülmektedir ki, bu ihtiyaçları veliye yükleyenler de var. Yani, anlaşılıyor ki, malum sorun alanındaki bu konuya ilişkin bir disiplin ve standart olmadığı açık ve net.

Bakınız değerli arkadaşlar, saygıdeğer yetkililer, eğitim-öğretim ortamındaki bu sorun alanında, ödenekler var olmasına rağmen bazı ellerce amacına hizmet ettirilmiyor. Ettirilmediği için de kimi zaman öğretmenin bedenine kimi zaman da velinin cebine bir külfet biniyor/yükleniyor. Sanki, bu külfet onların yükümlülüğü... Hayır, sorumlular sorumluluklarını dosdoğru yerine getirmediği için külfet, onların yükümlülüğü halini alıyor.

Hatta, bazen de, bazı okulların telefon faturalarının, onlar için tahsis edilen ödeneklerden değil de, okulların kendi girişimleri ile buldukları kaynaklardan ödendiği haberlerini alıyoruz. Bu noktada da, okul müdürü zor durumda bırakılıyor. Yani, anlaşılan ve görülen şudur ki, genel bütçe ve diğer bütçelerin kullanımı bir standarta ve mali disipline kavuşmuş değil. Genel bütçeye bağlı ödenekler, eğitim-öğretim ortamındaki bu sorun alanında, nokta atış bir sisteme bağlı olmalarına rağmen bir türlü hedeflerine/amaçlarına ulaştırılamıyor. O zaman sorunun kaynağı, sistemde değil, bunun fiili duruma geçmemesinde, yani hareket etmemesinde... Hareket ve fiili durum ise özellikle taşradaki yetkili ellerce ortaya çıkarılabilir... Yani, görülebilir hale getirilebilir...

Sayın DEĞER’in bu noktada söz konusu sorun alanındaki bir konuya dair yazısı, var olan bir ödeneksel durumun harekete geçmesini ve fiiliyata dönüşmesini sağlamıştır. Yani, bu sorun alanındaki konulara, bir örnek teşkil etmiş ve yol gösterici olmuştur...

Bilinmelidir ki, eğitim-öğretim ortamında öğretmen-veli, birer iç paydaş konumundadır, öğretmenin/velinin bu konumlarında iken ne bir öğretmenin kitap poşetleme gibi bir görevi var ne de bir velinin okulun ihtiyacı olan temizlik vb... malzemeleri temin etme/alma gibi bir görevi var... İkisinin de böyle yükümlülükleri yok... Ama sanki varmış gibi ısrarla dayatılıyor...

Ayrıca, biliniz ki, okulların, genel bütçe dışında, okul-aile birlikleri, il özel idare bütçeleri de ayni/nakdi yönden destekçisidir.

Hal böyle iken, vergi yükümlülüğünü yerine getiren vatandaşa, neden hala malzeme listesi yapılıp, camlara yapıştırılarak aleni şekilde ilan edilip ‘şunları şunları getir ve ver’ denir?

VATANDAŞI, ÖRTÜLÜ VERGİLERLE BUNALTMAMAK, KÜLFETE SOKMAMAK GEREKİR. HERKESTEN, EĞİTİM-ÖĞRETİM ORTAMINDA, VELİ/ÖĞRETMEN/ÖĞRENCİ/OKUL MÜDÜRÜ VS... İÇ PAYDAŞ KONUMUNDAKİ SORUMLULUĞU/GÖREVİ DAHİLİNDE FEDAKARLIK YAPMASI İSTENMELİDİR.

Ölçüyü kaçırmamak, yükümlülük kapsamını genişletmemek gerekir. O zaman birileri, şu soruyu sorma hakkına sahip olur:

‘EĞİTİM-ÖĞRETİM, PARASIZ MI, PARALI MI?’

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ayşe 10 ay önce

Eğitim parasız fakat okulda birtakım ihtiyaçlar için velilerin desteği şart...bence dışardan böyle atıp tutacağınıza okula uğrayın..adam gibi soruyı sorun..BİZLERİN ART NİYETLİ YORUMCULARA ihtiyacımız yoktur..Eğitim kalitesi için VELİ DESTEĞİ ŞART...

Misafir Avatar
Öğren 10 ay önce

1. sınıf velilerinden öğretmen ücreti alınıyor. Hem de öğrenci başı. Mesela kaliteli öğretmen için 5000 TL. Orta kalite öğretmen için 3000 TL. Seçilmeyen öğretmen için 1000 TL. Buna ne diyeceksiniz? Sözde eğitim bedava he :D:D:D

Misafir Avatar
istanbul 10 ay önce

Okulların ihtiyaçlarını bilmeden böyle yazmayın.Soruyorum bakanlık okulun hangi ihtiyacını karşılıyor?Atıp tutmayın.Yusuf Sevigen kaç gün yöneticilik yaptında yazıyorsun.

Misafir Avatar
Egitimci 10 ay önce

Degerli Arkadaslar...
Mebin okullara gonderdim dedigi odeneklerle Okullarin elektrik su dogalgaz telefon internet faturalari odeniyor
okullara Hizmetli verilmez
okullara temizlik malz.verilmez
Kirtasiye malz.verilmez
Guvenlik verilmez
Arizali Teknik malzemeleri tamir ettirilmez
Eski malzemeler yenilenmez.
Ama idareci 've Ogretmenlerden velilerimiz tarafindan en iyi egitim ve Cocugunun sinavlara hazirlanmasi istenir,
NASIL OLACAK.....
Hic birsey verme HERSEYI ISTE.
YOK OYLE BIR SEY....

Misafir Avatar
Ramazan 10 ay önce

Değerli dostlar okulda kalorifer bilgisayar yazıcı fotokopi makinası elektrik su tesisatı bozuldu hangi parayla yaptiracaksin sabun kağıt toner bitti neyle alacaksın okul boyanacak boyaciya parayı nasıl vereceksin bunları hesap eden varmı okullarda parayı okul aile birlikleri alır idare para almaz beş kişiden oluşan okul aile birlikleri o paraları okul için harcar kimse kimsenin parasını yemez her şey kayıt altindadir bu işin çözümü devletimizin bir an önce ilkokul ve ortaokullarada liseler gibi ödenek vermesinden geçiyor bu ödenekler milli eğitimler yerine doğrudan okullara verilmelidir liselerde olduğu gibi gücü olan velilerin çocuklarının okuduğu okullara bağış yapmaları ve okulda yapılan işleri takip etmeleri önem arz ediyor.

Misafir Avatar
öğretmen 10 ay önce

Degerli Arkadaslar... Mebin ilk ve ortaokullara gonderdim dedigi odeneklerle Okullarin elektrik su dogalgaz telefon internet faturalari odeniyor okullara temizlik malz.verilmez Kirtasiye malz.verilmez Arizali Teknik malzemeleri tamir ettirilmez . Ama idareci 've Ogretmenlerden velilerimiz tarafindan en iyi egitim ve Cocugunun sinavlara hazirlanmasi istenir, bu konuda sayın bakan da dahil olmak üzere vatandaşlarımız yanlış bilgilendiriliyor kamuoyu yanıltılıyor