Bizlere öğretmen arkadaşlarımız tarafından gelen bir çok dilek,temenni yada şikayet yazıları genelde öğretmenlerin objektif şekilde yönetilmediği yönünde. Hal böyle oluncada işin psikolojik boyutu devreye girmekte huzursuzluk, baskı altına alma, mobing dibi olumsuz durumlar yaşanmaktadır. Kimi öğretmenler bu duruma sessiz kalmakta, kimisi ise hakkını farklı mercalarda aramakta. Peki tek derdi okula huzurla gidip gelmek olan öğretmenin huzuru nasıl sağlanır, anlatmaya çalışalım.

Ders Programları Adil Olmalı
Her öğretmen ders programını eline aldığında tebessüm etmek ister. Aksi durumda ise sene boyunca sürecek olan bir mutsuzluk öğretmeni beklemektedir. Bu durumun yaşanmaması için okul idaresinin mümkün olduğunca objektif bir program hazırlaması, öğretmen istek ve önerilerini okul menfaatlerini gözeterek hazırlaması gerekmektedir. Çünkü bir sene boyunca öğretmeni mutlu yada mutsuz edecek bir ders programı bir anda kabusa dönüşebilir. Okul yöneticilerine düşen görevse ders programlarını hazırlarken kişisel menfaat gözetmeksizin obektif davranmaktır.
Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Bütünlük Sağlanmalı
Burada ki bütünlüktem kasıt branş farketmeksizin bu kursları öğretmen ve öğrecilere sunmaktır. Biliyoruz ki ana dersler dışındaki dersler kimi okul müdürleri tarafından sisteme eklenmemekte ve keyfi bir uygulama yaşanmaktadır. Oysa destekleme ve yetiştirme kurslarıyla ilgili böyle bir madde söz konusu bile değildir. Okul müdürleride bu hususu göz önünde bulundurup keyfi uygulamara neden olmamalıdır.
Çalışan Öğretmen Ödüllendirilmeli
Nasıl ki görevini eksik yapan ya da yerine getirmeyen öğretmen bir yaptırımla karşı karşıya kalıyorsa, işini görev layıkıyla fazlasıyla yerine getiren öğretmende teşvik edilmelidir. Bu bazen bir çift söz, bazense belge olabilir.
Okul İdareleri İdare Eden Olmalı
Bir öğretmen nasıl onlarca öğrenciyi idare edebiliyorsa okul yönetimide aynı çatı altında bulunduğu öğretmenleri yönetebilmeli ve yeri geldiğinde idare edebilmelidir. Burada işin hassas noktası kantarı doğru ayarlayabilmekte. Yapılacak olan iş ve görev dağılımlarında , kişisel menfaatler, sendika bağlantıları gözetilmemeli, iş ve işleyiş ön planda tutulmalıdır.Tabi burada öğretmenlerde idarenin iş ve işleyişine yardımcı olmalıdır.
Sosyal Faaliyetlere Yer Verilmeli
Eğitim- öğretim döneminin uzun bir yol olduğu düşünüldüğünde ve bu yolda yorulmalar, sıkılmalar olduğunu kabul edersek gerek öğrenci katılımlı gerekse öğretmenlerin bir arada olacağı sosyal faaliyetler öğrenci ve öğretmenlere itici güç olacaktır. Bu bazen bir gezi bazen bir kahvaltı bazende sportif,sanatsal bir faaliyet olabilir. Burada okul yönetimlerine düşen görev öğretmen,öğrenci ve velileri bir araya getirecek sosyal faaliyetlere yer vermek olacaktır.
Not: Bu ve benzeri maddeleri çoğaltabiliriz fakat burada önemli olan her zaman okulun iş ve işleyişi olmalıdır. Bunuda sağlayacak en önemli unsurlarda başta okul idaresi olmak üzere öğretmen,öğrenci ve velilerdir.
Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkan Danışmanı
Beden Eğitimi ve Spor Öeğretmeni
Çağın ALTUĞ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet 8 ay önce

Peki zamaninda derse hirmeyen ogretmen,derste ders anlatmayan ogretmen,acaip acaip giyinen ogretmenler hakkinda nasil tebdir alinacak onuda anlatsaniz ya

Misafir Avatar
necip 8 ay önce

beden öğretmeni yazı yazmış.. hem de okul yönetimi hakkında.. daha ne diyelim.. bence bedenci bu konuda görüş bildirebilecek seviyeye geldiyse zaten memlekette eğitimin problemleri çözülmüş demektir. bir söz de sendikaya: danışmanı bedenci olan sendika üyelerinin........ :-))) bu ülkede hakikaten insanlar tırlatmış..... artık sanıyorum herkes gülmeye başladı.. durum ciddiii....

Misafir Avatar
Ali Hoca 8 ay önce

Daha öğretmenliği bile öğrenemeden yönetici yapılanlar öğretmenleri yönetmeye çalışıyor sonuç vahim.

Misafir Avatar
....... 8 ay önce

Tabiki de mobbing yapılarak

Misafir Avatar
Dogrucu 8 ay önce

Simdiki okul mudurleri ogretmenlerini asagilamaktan hoslanirlar.Bu okuldaki 1 de 2 ogretmende olabilir.Gorusu disindakileri sevmezler

Misafir Avatar
Miymirik 8 ay önce

Öğretmenler yönetilmiyor birader öğretmenlerin bi kısmı kendi kendine bile değer vermeyen miymirik tarzda maalesef öyle saçını taramayıp terasını olmayan pallan boş çok adam var,..