banner220
Öğretmenlerin izin kullanmaları kaçınılmaz olduğu durumlarda amirlerinden izin almak yerine doktorlardan rapor aldıkları bilinmektedir. Bu çarpık durumun ise yine yanlış düzenlemeden kaynaklandığı bilinmektedir. B

Bilindiği üzere öğretmenlerin zorunlu mazeret izinlerinin dışındaki amirin isteğine bağlı 10 günlük mazeret izinlerini verme yetkisi okul müdürlerine verilmediği için öğretmenler zorunlu durumlarda sıkça rapor alma yoluna başvurmaktadırlar. Bu durumu kötüye kullanan çok sık rapor kullanan öğretmenlerin varlığı okullarımızda eğitim öğretimi aksatmakta, öğrencilerimizin eğitim hakkını ise ihlal etmektedir.

Oysa 15 Temmuz sonrası OHAL sürecinde Sağlık Bakanlığı tarafından rapor verilmesi zorlaştırıldığı, verilen raporların da İl Sağlık Müdürlükleri ya da Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından onaylanması gerektiği için aslında geçici olarak sorunun çözüldüğü görülmüştür. OHAL sürecindeki tecrübe rapor konusunun kötüye kullanıldığını, istenmesi halinde çözülebileceğini göstermiştir.

Ancak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda ve Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinde belirtilen izinlerin dışında akraba ya da komşu cenazesine katılmak gibi insani açıdan toplumsal görevler ve beklenmedik diğer durumlarda öğretmenlerin isteğe bağlı mazeret izinlerini kullanamamalarının öğretmenleri rapor almaya sevk ettiği de bilinmektedir.

Bir başka ifadeyle zorunlu durumlarda öğretmenler, kendi amirleri yerine izinlerini doktorlardan almaktadır. Bu durum ise hem sağlık kurumlarının gereksiz iş yükü ile meşgul edilmesi ve bekleyen hastaların haklarını ihlal etme durumuna sebep olmakta hem de sağlık raporlarının kötüye kullanılmasına neden olmaktadır.

Devletin okul müdürlerine güvenmemek gibi bir algıdan hareketle böyle bir karar aldığı açıktır. Ancak eğitimin aslında bu kadar güvenilmeyen okul müdürlerinin omuzlarında yürüdüğü gerçeği unutulmamalıdır. Örneğin il ve ilçenin çözmesi gereken hizmetli sorunu, onarım sorunu gibi daha birçok sorunu okul müdürlerine havale ederken, komşusunun cenazesine gitmek isteyen bir öğretmene izin dahi veremeyen müdür durumuna düşürmek devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz. Bu nedenle böylesi okullara ve eğitime zarar veren yanlış karardan dönülerek küçücük bir adımla bu sorun çözülebilir.

Çözüm önerisi:

Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinde değişiklik yapılarak amirin takdirine bağlı olarak verilen 10 günlük mazeret izinlerinin okul müdürü tarafından verilmesinin sağlanmasını önermekteyiz. Bu değişiklikle öğretmenlerin çok zorunlu durumlarda rapor almak yerine okul müdürünün vereceği mazeret izinlerini kullanacakları düşünülmektedir. Bu sayede bu sorun çok yönlü olarak kökten çözülmüş olacaktır.

Cafer GÜZEL
Lider Eğitimci Yazarlar Derneği
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Avaz 10 ay önce

Sayın Cafer Güzel,öğretmenlerin 10 günlük mazeret izinlerini vermeye yetkili amir zaten okul müdürüdür. AMİRİN TAKDİRİNE BAĞLI MAZERET İZİNLERİNDE, YETKİ OKUL MÜDÜRLERİNE DEVREDİLDİ.

(2) Amirin takdirine bağlı olan mazeret izinleri şunlardır:

a) Birinci fıkrada belirtilen hallerden başka, memurlara mazeretleri nedeniyle bir yıl içinde toptan veya kısım kısım olarak on gün izin verilebilir.
MADDE 6- (1) İzin vermeye yetkili amirler:
b) Taşra teşkilâtında: (Yani il ve ilçelerdeki memur, müdür öğretmen, hizmetli tüm personel)
4) Diğer memurlardan il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görev yapanlara şube müdürleri, eğitim kurumlarında görev yapanlara eğitim kurumu müdürleri,

Misafir Avatar
Cafer güzel 10 ay önce

İlk çıkışta böyleydi kısa bir süre içinde kaymakama verdiler bu yetkiyi o güncel değil

Misafir Avatar
Esra Nagihan 10 ay önce

Raporda sevklerde olduğu için bir kaç kendini bilmez öğretmen yüzünden artık alınamıyor. İşin cılkını çıkardılar. Onların yüzünden bütün memurlar mağdur edildi.