MEB, öğretmenin performans değerlendirmesi ile ilgili bir yönetmelik taslağı yayınlayarak paydaşların bilgisine ve görüşüne sundu.

Daha önce paydaşların bilgi ve görüşlerine sunulmadan jakoben bir anlayış ile yayınlanan yönetmelikler düşünüldüğünde eğitim camiasında istenmeyen hatta hoş görülmeyen söz konusu yönetmelik için izlenen bu yöntem elbette değerli ve önemlidir.

Yönetmelik taslağına bakıldığında öğretmenin adeta bir değerlendirme çemberi içine alındığını görebiliyoruz.

Öğretmen için ateş çemberi gibi bir etkisi olacağını ifade etmek çok da yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Zira öğretmen bu çemberin odağında.

Yani isteseniz de istemeseniz de şeklen ve esasen öğretmen odakta/merkezde olduğu için hedef tahtasında nişana ve her türlü saldırıya açık konumdadır.
Daha sarsıcı ifade etmek gerekirse öğretmenin mesleki bakımdan her tür güvenliği tehdit altındadır.

Kulağı çekilecek, havaya kaldırılacak, oyuncak edilecek, şamar oğlanı olabilecek, günah keçisi yapılabilecek bir konum... Gerisini siz hayal edin ve çıkarın artık...
Bakınız, bu yönetmelik taslağında neler var?

Bir kere dört yılda bir belirlenmiş konulardan öğretmen yazılı sınava girecek. Alan bilgisi başta olmak üzere diğer konularda tes edilecek.

Sonra çalışma arkadaşlarından tutun, velilere ve öğrencilere kadar geniş bir yelpazede bir değerlendirmeye tabi olacak.

Değerlendirmelere göre kendisine şekil verecek ve kendisini düzenleyecek.

Bu durumun doğal sonucu olarak geniş yelpazeli o ateş çemberi içinde öğretmenin özgürlük alanı giderek daralacak.

Öğetmen, çekiştirilen bir konumda mesleki özünü asla bulamayacak.

Daha gergin daha stresli daha depresif özelliklere sahip bir öğretmen hayal edin.

Değerlendirmelere tabi olması sebebiyle tüm bunları iç dünyasında yaşayacak.

Hatta ve hatta bildiklerini bilmeyenlere (öğrencilere) anlatacak olan öğretmenin, öğrenciler tarafından bilip bilmedikleri bile sorgulanabilecek.
İşte bu da göstergesi:

‘’ÖĞRETMENİM DERSİN KONULARINI ÇOK İYİ BİLİR.’’

Buna çok aklım ermedi.

Öğretmenin, öğrenci tarafından bilgisinin ‘iyi’ ve ‘kötü’ diye değerlendirilmesi ise ‘Güldür Güldür Şov’daki bu konuyla ilgili hazırlanmış olan skecin aslında bir hayal ürünü olmadığını ortaya koyar niteliktedir. Bu skeci izlemek için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayabilirsiniz:

(https://www.youtube.com/watch?v=zkSHbo0GDHg)

Not: Sınavlar ve değrelendirmeler ile öğretmen-öğrenci, veli-öğretmen, öğretmen-öğretmen ve öğretmen-yönetici ilişkileri ağır yara alabilir.

Sınavlar ve değerledirmeler ile eğitim-öğretim ortamı, her bakımdan ‘Yemekteyiz’ ve ‘İşte Benim Stilim’ gibi yarışma programlarındaki hal ve durum içine girebilir. Eğitim-öğretim ortamı BAYAĞILAŞMA YANİ KALİTESİZLEŞME RİSKİ ile karşılaşabilir.
Saygılarımla...

Yusuf SEVİNGEN 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mehmet 1 yıl önce

Bütün devlet memurlarına aynı sistem uygulanacaksa tamam.Doktor,hakim dahil 657 kapsayıcı tüm memurlara uygulanmış olsa nasıl olur?!!!!

Misafir Avatar
Aynı Değerlendirmeyi 1 yıl önce

doktor,hemşire,imam vb diğer memurlar için de aynı uygulama yapılsın madem , acil servislerde çocuk azarlar gibi hastasını azarlayanlar da memnuniyete göre puanlandırılsın

Misafir Avatar
Abdullah 1 yıl önce

Doktor hata yapar performans ceza yok...Hakim,savcı hata yapar sıkıntı yok.. Polis ,jandarma hata yapar sıkıntı yok..Bütün kurumlarda sıkıntı olmaz.. Fakat öğretmen hata yaparsa kızılca kıyamet kopar.. Performans herkese haram sadece öğretmene uygulanır. Hiçbir meslek grubuna düşman değiliz örnekleme için söyledim.. Öğretmenin aldığı maaş da maaş olsa....

Misafir Avatar
ddd 1 yıl önce

gelin performans değerlendirmesini öncelikle bakan milletvekillerinden başlatalım.. Allah aşkına hangi kurumda değerlendirme var? illa değerlendirme olacaksa biz değerlendirmeden korkmuyoruz...yalnız ek dersleri kaldırın maaşlar Avrupa standartlarına taşınsın... yada sadece milletvekili maaşlarının yarısı kadar olsun...Ne dersiniz?

Misafir Avatar
Mantıklı 1 yıl önce

Bunda sonra tüm öğrencilere 100. Sürekli geç gelen hatta dersin son 10 saniyesinde bile gelse geç yazmak lazım. Sonunda memnun olmazsa bana yani öğretmenine kötü puan verir mazAllah. Demedi demeyin. Bakanlık sistemi ve yönetmelikleri değiştirmeden ancak ve ancak mağduriyetler çıkar. Mahkemeler dolar taşar.

Misafir Avatar
meD 1 yıl önce

Kaliteli öğretmen yetiştirelim diyeceklerine sınav getiriyorlar.kimse öğrenciye dur bile demez artık.bu kadar patron olursa şirket batar.teog u kaldırdılar lise sisteminin içine ettiler.şimdi öğrermenide bitirdiler.

Misafir Avatar
M.akif 1 yıl önce

Öğretmenler hiç hata yapmayan değerlendirilemeyen mükemmel varlıklardır.

Misafir Avatar
zero 1 yıl önce

katılıyorum ama eksik.mutlaka bir değerlendirme ve kurum dışından müfettiş gibi denetim olmalı.Ayrıca ayn şeyi idareciler için de demelisiniz.İdareciler için öngörüleni daha ileri bir seviye olmuş.