Şube müdürlüğü rotasyonunu iki yıldır uygulanmazken bu sene şube müdürleri rotasyonunda kılavuz yayınlanarak süreç başlatıldı. Kılavuza göre, bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeler Haziran 2020’de İsteğe bağlı yer değiştirmeler Temmuz 2020’de, gerçekleştirilecektir.
Şube müdürlerinin yer değiştirmeleri, tercihleri dikkate alınarak yer değiştirmeye esas puan üstünlüğüne göre elektronik ortamda Bakanlıkça gerçekleştirilecektir
Şube müdürleri; il/ilçe millî eğitim müdürlükleri şube müdürü kadrolarına atanmak için yer değişikliği tercihinde bulunabileceklerdir.
Şube müdürlüğü rotasyon sürecinin başlamasıyla birlikte, rotasyon sürecine sevinen şube müdürlerinin yanı sıra rotasyondan hoşnut olmayan şube müdürleri de bulunmaktadır. Rotasyonun faydalı olacağını düşünüyorum. Şube müdürlerine rotasyon uygulanırken
Neden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarına Rotasyon uygulanmaz?
Neden ilçe Milli Eğitim Müdürlerine Rotasyon uygulanmaz?
Bunu anlayabilmiş değilim, rotasyon faydalısı ise şube müdürlerine uygulandığı gibi İl milli eğitim Müdür Yardımcılarına da uygulanmalı, ilçe Müdürlerine de uygulanmalı diye düşünüyorum. Milli Eğitim Bakanlığında görevde yükselme yönetmeliğinde değişiklik yapılacağı bilgisi Genel Müdür Hamza AYDOĞDU tarafından paylaşıldı. Yeni yönetmelik hazırlanırken umarım rotasyon konusu İl Milli Eğitim yardımcılarını ve ilçe Müdürlerini de kapsar.
Kariyer ve liyakat esaslı olacak yeni yönetmeliği kamuoyu çok olumlu karşıladı.
İlçe Müdürü olmak için 4 yıl öğretmenlik 4 yıl okul müdürlüğü 2 yıl şube müdürlüğü yapmış olma şartına herkesin çok ama çok olumlu bakacağı kanaatindeyim.
Tüm kadrolarda sıralı sistem olması en doğru olanıdır. Öğretmen-Müdür Yardımcısı-Okul Müdürü-Şube Müdürü veya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı-İlçe Milli Eğitim Müdürü şeklinde bir hiyerarşiye kimsenin en ufak olumsuz bir yorum getiremeyeceği kanaatindeyim.
Elbette kariyer ve liyakat esaslı bir sistem de bu şekilde olmalıdır.
Şube müdürleri rotasyonuna olumsuz bakan bir kesim, çeşitli bahanelerle rotasyonun olmaması yönünde kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadır. Ne pandemi ne de başka bir neden sürecin kesintiye uğraması için bir neden olmamalıdır. Nasıl ki 4-8 yılını dolduran Kurum Müdürleri ve müdür yardımcıları için süreç işliyorsa şube müdürleri içinde aynı şekilde süreç işlemelidir, devam etmelidir.
Efendim ben bir yolunu bulur rotasyona uğramam, ücretsiz izne falan ayrılırım gibi düşünceleri eğitim yöneticisi şube müdürlerine yakıştıramam doğru bulmam
Birçok faydası görülen Rotasyonun İl müdür yardımcılarına İlçe Müdürlerine de uygulanarak daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum. Değişime gelişime açık olmak gerekir.
Eğitimciler hangi kademe de olursa olsun, hangi bölgede, ilde, ilçede köyde hatta kırsalda olursa olsun fedakârca çalıştıklarını görüyoruz. En üst kademeden en alt kademeye kadar yüzlerce binlerce güzel örnekler sayabiliriz. İşte eğitimci bakanımız her süreçte ve en başta fedakârca çalıştığını gördük. Eğitimcilere moral veren pozitif yaklaşımlarını her adımında hissettik. Yine Personel Genel Müdürümüz Hamza AYDOĞDU eğitime katkı sunmak adına paylaşımlarını, pozitif yaklaşımlarını şiir tadında hissettik. Birçok il Milli Eğitimlerin eğitim programları, testler, denemeler, yaptıklarını gördük. Ankara, Bursa, Burdur, Siirt, Edirne, Zonguldak, Amasya, Sakarya, Gaziantep illerimizin birçok örnek çalışmaları kamuoyuna yansıdı gurur duyduk.
Müdürlerin, öğretmenlerin canlı derslerini, telekonferansla toplantılarını, ihtiyaç sahiplerine sırtlarında çuvalla un taşıdıklarını gördük. Vefa gruplarında gönüllü görev aldıklarını, öğrencilerle birlikte dezenfektan, siperlik ürettiklerini gördük. Bu örnekleri çok ama çok sayabiliriz çoğaltabiliriz.
Kısaca eğitimciler her zaman destan yazmıştır ve destan yazmaya devam edecektir. Efendim günümüzde alkışlama modası da var. Eğitimciler alkışı çoktaaannnn hak ettiler.
Güzel Türkiye’min, Anadolu’nun bir köyünde nice meçhul öğretmenler ne destanlar yazmıştır ne destanlar yazacaktır. Rotasyon nedir ki gülüm, Güzel Vatanımın her tarafı güzel, her tarafında en güzel şekilde görev yapılır, nice destanlar yazılır.
En derin saygı ve muhabbetlerimle…

Mustafa YILDIRIM
Eğitimci Yazar
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali Al 2 hafta önce

Çok doğru. Bu İl Milli Eğitim yardımcıları kazık çakmış durumdalar maalesef.

Misafir Avatar
Ogretmen 2 hafta önce

Siz siyaset nedirbilir misiniz.Size ornek vereyim Antalya Korkuteli İlce Milli Egitim Muduru ,Elmaliya tayini cikti kararname geldi ama gireve baslatamadilar.Nicin mi esi AKP ilce kadin kollari baskani.Benim guzel ulkemin insanlari

Misafir Avatar
Rahim aydemir 1 hafta önce

20 yıldır ilçe mem olarak halen devam edenler var.bunlar sanırım dokunulmazlık zırhına bürünmüş.okul müdürüne ,sube müdürüne rptosyon uygulanırken ilçe müdürlerine neden uygulanmaz bunu birileri açıklamalı

Misafir Avatar
Ali 1 hafta önce

Meb kadar siyasetin ve sendikacılığın idareci görevlendirmede torpil ve yandaşcılık yaptığı başka bir bakanlık yoktur.Adam parti torpili ile yazılı sınavsız ilçe meb müdürü ve okul müdürü oluyor ama kariyer ve liyakat sıfır.İşi gücü para ve ek ders peşinde koşmak.

Misafir Avatar
YÖNETİCİ 1 hafta önce

Şube Müdürlerinin büyük bir çoğunluğu torpille atandığı ve mahkeme kararlarına rağmen oralarda durdukları için kul hakkı konusunda çok hassas değiller. Şimdi birbirlerine düştüler. Atanırken torpili büyük olanlar iyi yerler düşük olanlar kırsala yerleşmişti. Şimdi yer değişecekler ama büyük torpilliler razı değil.

Misafir Avatar
Ertan yanli 1 hafta önce

Neden olacak, siyasilerin emrindedirler de ondan,yoksa hangi sınavı geçip ilçe milli eğitim müdürü olmuşlar,ne yeterlikleri var,

Misafir Avatar
Polat 1 hafta önce

Rotasyon tüm meb yoneticilerine uygulanmalı kanun önünde herkes eşit olmalı

Misafir Avatar
2020 nin Laneti 1 hafta önce

2014 te ücretsiz izin alanlara ok, 2015 ok, 2016 ok, 2020 hülle, soruşturma. İl müdür yardımcılarına gücü yetmeyenler şube müdürü rotasyonu için sevinsinler ancak. Adalet yarım yamalak olmaz, ya hep ya hiç.