Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı Sedat DEGER “Mülakatta elenen mevcut müdürlerin nasıl değerlendirileceği konusu belirsizliğini koruyor…”

22 Nisan 2017 Tarih ve 30046 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği kapsamında Nisan ayında gerçekleştirilen mülakatlar ile ilgili spekülasyonlar devam ederken 21 Haziran tarihinde 30445 sayılı Resmi Gazetede yeni Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yayımlandı.

21 Haziran tarihinde yayımlanan yeni yönetmelikte müdürlükte yeniden görevlendirme işlemleri incelendiğinde müdürlükte 4 ya da 8 yılını dolduran müdürlerin yeniden görevlendirilmeleri ile ilgili olarak;

Müdürlüğe yeniden görevlendirme

MADDE 27 – (1) Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda dört yıllık görev süresini dolduran müdürlerin aynı ya da farklı eğitim kurumlarına, bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda sekiz yıllık görev süresini dolduran müdürlerin ise farklı eğitim kurumlarına müdür olarak yeniden görevlendirilmelerinde, Ek-1’de yer alan Form üzerinden yapılacak değerlendirmeye göre belirlenen puanlar dikkate alınır. Demektedir.

Yani mevcut müdürlerin 4 yada 8 yılın sonunda yöneticiliğine devam edip etmemesi konusunda mülakat hususu kaldırılmış olup mülakata dayalı olarak yöneticiliklerinin geleceği belirlenemeyecektir.

Yine aynı yönetmelikte;

Müdürlüğe ilk defa görevlendirme

MADDE 24 – (1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %60’ı ile sözlü sınav puanının %40’ı dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir. Şeklinde sınav ve mülakatın olduğu görülmektedir.

Aslında burada eğitim adına çalışan sendika ve sivil toplum örgütlerinin, 22 Nisan 2017 Tarihli yönetmelik kapsamında yapılan mülakatlardan 60 puanın altında kalan müdürler ile 60 puanın üstünde puan alıp herhangi bir kuruma müdür olarak atanamayan müdürlerin önümüzdeki süreçte yani yeni yönetmelik kapsamında hangi statüde değerlendirileceği belirsizliğine dikkat çekmeleri gerekmektedir.

Ayrıca Yıllarca müdürlük yapmış kişilerin müdürlüğe ilk defa görevlendirecekler kapsamında sınav ve mülakat sistemine tabii tutulmaları hukuk ve vicdanen de bir haksızlık doğurması kuvvetle ihtimaldir.

Örnek olarak, okulunda 8 ya da 4 yılını doldurmuş olan ve bu son mülakatlara girerek 60 puanın altında kalmış bir okul müdürünün ya da 60 puanın üstünde fakat herhangi bir kuruma müdür olarak atanabilecek bir puan alamamış olan okul müdürlerinin durumunu düşünelim. Bunlar öğretmen olarak görevlendirilecekler. Önümüzde ki yıl bu müdürlerimizin durumu ne olacak? Mağduriyetleri sürdürülecek mi? Sınava ve mülakata mı girecekler? Yoksa EK-1 ile daha önce müdürlük yaptıkları için mevcut müdürler ile beraber mi değerlendirilecekler? Ki hukuken böyle olması gerekmektedir.

Sonuç olarak bu kişiler müdürlükte ilk defa görevlendirilmemektedirler. Daha önceden müdür olarak görevlendirilmişlerdir.

Saygılarımla.

Sedat DEGER
Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı

https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09
https://www.instagram.com/sedatdeger.sd/
https://www.sedatdeger.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İDARECİ 9 ay önce

EDİTÖR ARKADAŞ ŞAKA MI YAPIYORSUNUZ.NE DEMEK NASIL DEĞERLENDİRİLECEK.
ZATEN MÜDÜR OLAMAYANLAR DİREK ÖĞRETMENLİĞE DÖNERLER MERAK ETMEYİN.KOLTUK ONLARA TAHSİSLİ DEĞİLDİR.

Misafir Avatar
MEMATİ 9 ay önce @İDARECİ

Kime tahsisli, siz kul hakkı yiyerek el ayak öperek müdür ya da yardımcısı olan kişilere mi? Daha önceden müdür ya da yardımcılığı yapmış kişilerde ek2 ye göre görevlendirilmeli ya da 4 yılı dolan herkes sınav + ek2 ye göre görevlendirilmeli. MÜLAKATA HAYIR.

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
İDARECİ 9 ay önce @İDARECİ

SANA TAHSİSLİ

Beğenmedim (2)
Misafir Avatar
Kılıç 9 ay önce

Bu yıl görevlendirme yapmaz,mülakatı yok sayarsın,sorun çözülür.Liyakat esaslı yeni bir yönetmelikle görevlendirmeyi gerçeklsştirirsin ve kul hakkını yememiş olursun bı kadar basit...

Misafir Avatar
Yeni idareci 9 ay önce

Bu nasıl mantık anlamadım müdür ol birdaha koltuğu bırakma güzel iş çok saçma bir yazı ve mantık sınav başka birşey olmamalı mülakat falan is değil

Misafir Avatar
ziya 9 ay önce

dört yılını dolduran sınava alınmalı nede olsa mülakatla bedavadan müdür oldular.

Misafir Avatar
Hakan 9 ay önce

Yani bir kez müdürlüğü kapan 65 yaşınâ kadar müdür olarak kalsın diyorsunuz.yeterki müdür ol.bu nasıl bir zihniyet.her çıkarılan yeni bir yönetmelik mevcut müdürlerin yerini daha da sağlamlaştırıyor.

Misafir Avatar
MEMATİ 9 ay önce

Daha önceden müdür ya da yardımcılığına görevlendirilen, ancak istifa ettirilen ya da tayin vb. durumlarla görevinden ayrılan kişiler de ek:2 ye göre görevlendirlmeli. Şimdi adamlar diyor ki bizim adamlarımız ölünceye kadar müdür ya da yardımcı olsun, diğerleri sınava girsin bir de mülakata girsin okey dersek olurlar. Yok öyle, yönetmelik mutlaka değişmeli.

Misafir Avatar
652 9 ay önce

652 sayılı kanun hükmünde kararname 4 yıl kavramı vardı. Bu KHK yeni yayınlanan KHK ile yürürlükten kaldırılmadi. Teşkilat şeması ile. 4 yıl 8 yıl kavramının kanun dayanağı yok gibi. 657 de de süre yok.

Misafir Avatar
yönetici 9 ay önce

Bu site başka yazar bulmuyor mu? Sedat denilen arkadaş yönetmeliği ne biçim yorumlamış. Yazık bu arkadaş öğretmen değil mi? Başka editör yok mu?

Misafir Avatar
yaran var galiba 9 ay önce @yönetici

adam yazıyor ne zoruna gidiyor ne yaran var acaba sende yaz öyle klavye delikanlığı ile olmaz koçum ...

Beğenmedim (0)