Malumunuz üzerine okullarımıza müdür ve yardımcıları mülakata dayalı olarak dört yıllığına görevlendirilmektedir, bir önceki yönetmelikte de sınav esaslı görevlendirme yapılmıştı. Mülakatlarla ilgili birçok şey yazıldı çizildi. Destekleyenler olduğu gibi eleştirenlerde oldu. Görevlendirmelerle ilgili hangi kriterler getirilirse getirilsin kuşkusuz eleştiri getirenler olacaktır. Mülakatla ilgili yapılan eleştirilerde de bazen işin dozu kaçtı diyebiliriz. Bazen mülakatta istediği puanı alamayanlar çok sevilip sayılan önemli kişileri dahi eleştirmekten geri durmadılar.

Diğer taraftan Güzel Ülkemizin başında fetö gibi seviyesiz bir terör örgütü bulunmaktadır ve bu terör örgütü mensupları devletimizin değişik kademelerine sızmaya çalışmaktadırlar. Tespit edilenler tasfiye edilirken hala kripto fetöcülerde bulunmaktadır. Burada vatanını milletini seven her vatandaşın fetö ile mücadele etmesi gerekir.

Mülakat komisyonlarına bu anlamda ihtiyaç duyulmaktadır. Okul yöneticiliklerinde tamamen mülakatı savunduğumu düşünmeyiniz. Ancak mevcut durumda görevlendirme için mülakat sistemi belli oranda olmalıdır.

Okul yöneticilikleri ile ilgili âcizane çözüm olarak gördüğüm düşüncelerimi siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

1-Özellikle ilk defa müdür yardımcılığına geçiş sınav+ mülakat sistemi ile yapılmalıdır. Sınavda 70 alanlar mülakata girmeli ve görevlendirme sınav+mülakat+ek 2 puanlarının toplamından oluşmalıdır.

2- Daha önceden müdür yardımcısı olarak veya okul müdürü olarak görev yapmış kişilerin tekrardan müdür yardımcılığı sınavına girmesine gerek olmamalı. Çünkü daha önceden bu hakkı kazanmış elde etmiş olarak düşünülebilir.

3- Daha önceden müdür yardımcısı veya okul müdürü olarak görev yapmamış olan öğretmenler için Sınav şartı getirilmelidir. Buradan hareketle idareciliğe geçiş sınav odaklı olacaktır.

4- Sınava girebilme şartı olarak aday öğretmeliği kaldırıldıktan sonra en az üç yıl öğretmen olarak çalışmış olmak şartı getirilebilir.

5- Okul Müdür yardımcıları Beş yıllığına görevlendirilmelidir. Okul müdürünün teklifi ile bir beş yıl daha uzatılabilmelidir.

6- Görevlendirileceği kurum itibari ile maaş karşılığı gireceği ders yükü olması yeterli görülebilir. Bu madde okul müdürlüğü görevlendirmelerinde de geçerli olmalıdır.

7- Müdür yardımcılığına ikinci beş yıllığına görevlendirilme kriterleri olarak, Okul müdürünün inhası ile Valilik tarafından görevlendirilmelidir. (her ne kadar bu madde mahkeme tarafından iptal edilmiş olsa da bir şekilde güncellenerek revize edilmelidir.) Buradan müdür inhası ile ilgili eleştiri gelebilir. Kurumlarımızda ekip çalışması ve kurum kültürü kuşkusuz çok önemlidir. Okul müdürünün de uyumlu çalıştığı müdür yardımcısının görev süresini uzatma yetkisi olmalıdır.

Okul müdürlerinin de görev süresi aynı kurumda sekiz yıl olmalı. Çünkü bir okula görevlendirilen okul müdürünün ilk yılında başarı beklenemez. Kurumu, personeli ve çevreyi tanıması en az 5-6 ayını alacaktır. Sekiz yılını dolduran okul müdürlerine rotasyon, yani zorunlu yer değiştirme uygulanmalıdır diye düşünüyorum.

Diğer önemli bir husus da beş yıllık stratejik plan yapan müdür mevcut sistemde stratejik planın dördüncü yılında görevlendirmesi sona ermektedir,planını dahi tamamlayamamaktadır.

En derin saygı ve muhabbetlerimle…

Mustafa YILDIRIM
yildirim8723@hotmail.com
KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
turgut öğretmen 1 yıl önce

Hatalısınız kardeşim.Sınırsız,sonsuz olmalı.Müdürler için 65 yaş sınırı kalkmalı,ölünceye kadar olmalı.

Misafir Avatar
Mehmet Ali Hoca 1 yıl önce

Nasıl olsa bizimkileri atıyoruz idareciliklere ...8 yıl bile az.10 yıl kalsınlar.Başkalarını bulmak için uğraşmayalım bir daha...

Misafir Avatar
Garip 1 yıl önce

fetoçu dediğiniz insanların hepsi yerinde şube müdürü okul müdürü bir sendikaya sırtlarını dayamışlar hep aynı her türlü pislik var duy sesimi Reis

Misafir Avatar
cemal 1 yıl önce

Biz 8 yıl dolmadan görevden alındık,o zaman nerede idin?

Misafir Avatar
alı koç 1 yıl önce

müdürler en fazla 4 yıl aynı okulda calışmalı. ogretmen en fazla aynı okulda 10 yıl. adamlar okula bır geliyorlar. neredeyse aynı okuldan emekli olacaklar.

Misafir Avatar
müdür 1 yıl önce

hadi sende müdür. Tanıyorum seni. Geçmişte nerdeydin. Sorarlar. müdür sorarlar. Seni çok iyi tanıyorum. geç onları

Misafir Avatar
ddd 1 yıl önce

Dön dolaş yine bana gel...

Misafir Avatar
mehmetttt 1 yıl önce

Mustafa Yıldırım mudur eğer mudur yard seçerseniz ciftlik olur cavus ahbab kesinlikle yanlış en doğru çözüm nimet baş dönemindeki yonetmenlik