ABONE OL

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu 2020 Yılı Kontenjanları Yazısı
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 8'inci maddesinde il/ilçelerin nüfuslarına göre açılabilecek özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının sayıları ve kurs açılışları ile ilgili düzenlemeler yapılmış olup uygulamanın nasıl olacağı konusundaki açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.


Kurucu/Kurucu Temsilcilerinin Yapacağı İşlemler


1- Türkiyw İstatistik Kurumunda tespit edilen il/ilçe nüfus sayıları esas alınarak hazırlanan özel motorlu taşıt sürücüleri kurslar 2020 yılı il/ilçe kontenjanları yazımız ekinde gönderilmiş oluğ ekteki tabloda il ve ilçelerin genel nüfus sayıları, ilçede açılan toplam kurs sayısı, işlemleri devam eden kurs sayısı ve ilçedeki boş kontenjanlar belirlenmiştir.


Başvurular boş kontenjana göre alınacak olup aynı kişinin ilçe kontenjanı için sadece bir başvurusu dikkate alınacaktır. Kontenjanı dolu olan ve kontenjandan fazla kurs bulunan il ve ilçelere başvuru yapılmaması amacıyla bir il/ilçeler başvuru ekranında kapatılmıştır.


2- Başvuru sahiplerine başvuru ekranı (https://ookgm.meb.gov.tr) 16 Temmuz 2020 Perşembe günü saat 10.00'da açılacak olup usulüne uygun başvuru yapmayanların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru ekranı 22 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 18.00'da kapatılacaktır.


3- Başvuru ve başvuru sonrası işlemler Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları Yönetmeliğinin 8'inci maddesi hükümlerine göre sırasıyla gerçekleştirilecek ve başvuru işlemlerinde herhangi bir gecikmeye sebebiyet verilmeyecektir.


4- Başvuru ekranına (https://ookgm.meb.gov.tr) müracaat sahiplerince aşağıdaki bilgiler girilecektir:


a) Başvuru yapan gerçek kişi ise kurucunun, tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin; kod ve numara arasında boşluk bırakılmadan nüfus cüzdan seri numarası, T.C. kimlik numarası, birinci derece yakınlardan bir kişinin (anne, baba, kardeş veya eş) T.C. kimlik numarası bilgileri yazılarak giriş yapılacak olup sonrasında başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ile adı ve soyadı otomatik olarak görüntülenecektir.


b) Başvuru sahibine uygun gerçek kişi/tüzel kişi alanı seçilerek başvuru sahibinin adli sicil kaydının olup olmadığı, öğrenim durumu (ön lisans, lisans, yüksek lisans ve kursta üç yıl çalışmış olmak gibi) gibi bilgiler seçilecektir.


c) Mezun olduğu okulun, bölümünü mezuniyet durumuna göre (makine, motor, otomotiv, mekatronik, otobüs, kaptanlığı, ulaştırma, trafik ve benzeri bölümler) seçecektir.


ç) Öğrenim durumunu kurslarda üç yıl çalışmış olarak seçenler, ön lisans üç yıl çalışmış veya lisans üç yıl çalışmış bölümünü seçeceklerdir.


d) Başvuruyu yapan kişi gerçek kişi ise ikametgah adresi ve vergi numarasını, tüzel kişi ise şirketin adını, vergi numarasını ve adres bilgisini girecektir.


e) Başvuru ekranına döner sermaye işletmesi hesabına kurucu/kurucu temsilcisi adına yatırılan ücretin banka dekont tarih ve numarası yazılacaktır.


f) Başvuru yapan gerçek kişi ise kurucunun, tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin cep telefonu numarası ve e-posta adresi yazıldıktan sonra; ''yukarıdaki bilgiler tarafından doğru olarak doldurulmuştur...'' açıklaması işaretlenerek ''kaydet'' butonuna basılarak bilgiler kaydedilecektir.


g) Elektronik ortamda yapılan başvuruya ait belge asıllarının başvuru süresinin bitim tarihinden itibaren beş iş günü içinde başvuru sahibi tarafından il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne teslim edilecektir.

İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Yapılacağı İşlemler

1- İl Milli Eğitim Müdürlüklerince başvuru onay işlemleri için personel görevlendirecektir. Personel MEBBİS şifresi ile başvuru yapanları tespit ederek başvuru ekranına girilen bilgilerin belgelerini alıp uygunluğunu tespit ederek MEBBİS üzerinden onay işlemini gerçekleştirecektir. Başvurulara itirazlar olması durumunda itirazlar süresi içerisinde Genel Müdürlüğe bildirilecektir. İtiraz sonrası değerlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra yine süresi içerisinde il milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenen noter huzurunda kura çekilmek suretiyle sıralama belirlenecektir. İller tarafından gönderilen sıralama sonuçlarının Bakanlığımıza ulaşması neticesinde başvuru sıralama sonuçları Genel Müdürlüğün internet sayfasında yayınlanacaktır.


2- Başvuru sıralamalarının Genel Müdürlüğümüz internet sayfasında yayınlandığı tarihten sonra il/ilçe milli eğitim müdürlükleri başvuru sıralamasına göre başvuru sahibine resmi yazı ile tebligatta bulunacaktır. Başvuru sahipleri de Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 5'inci maddesindeki hükümler ile diğer mevzuat hükümlerindeki şartları yerine getirmeyen müracaatlar reddedilecektir. Daha sonra ise sırası gelen başvuru sahibinin hak sahibi olacağı hususuna özellikle dikkat edilecektir. İl/İlçede kontenjandan fazla kişi müracaat etmiş ise önceki başvurular sonuçlanmadan bir sonraki kişiye tebligat yapılmayacaktır.


3- Başvuruda bulunup kurs açmasında sakınca görülmeyenler, evraklarını başvuru durumuna (gerçek kişi ya da tüzel kişilik) göre hazırlayacaktır. Örneğin, başvuru gerçek kişi olarak yapılmış ise evrakın gerçek kişi adına, tüzel kişilik olarak yapılmış ise evraktan tüzel kişilik (şirket/vakıf/dernek) adına düzenlenmesi gerekmektedir. İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri müracaatları alırken titiz bir inceleme yaparak bu duruma özellikle dikkat edeceklerdir.


4- Kontenjanlar o yılın takvim yılı ile sınırlı olduğundan başvuru sahiplerine yapılacak tebligat işlemleri en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar sonuçlandırılacaktır. Bu tarihe kadar sırası gelen başvuru sahibine tebligat yapılarak üç aylık süre başlatılacak, bu tarihten sonra sırası gelse bile başvuru sahibine tebligat işlemi yapılmayacaktır.


5- Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları Yönetmeliği'nin 8'inci maddesi altıncı fıkrasında ifade edildiği gibi mevzuatta belirtilen kriterlere uymadan müracaat edenler iki yıl süreyle başvuru yapamayacaklarından, şartları taşımayanlara müracaat etmemeleri konusunda gerekli uyarılar yapılacaktır.


6- Kura çekimi için notere ödenecek ücret, başvuru sahiplerinin il milli eğitim müdürlüğünün döner sermaye işletmesi hesabına yatırmış olduğu başvuru ücretinden karşılanacak olup kalan miktar döner sermaye işletmesi hesabına gelir olarak kaydedilecektir.


Kurs açmak için müracaat eden kuruculardan 5 yıl süreyle kurum açmama cezası bulunanlar ile herhangi bir sebepten dolayı kuruculuk hakkını kaybedenlerin durumları valiliklerce titizlikle incelenerek başvuruları kabul edilmeyecektir.'' denilmiştir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.