Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları İl/İlçe Kontenjanları Hakkında

 1- İlgi (b) Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında; "Merkez ilçe ve ilçelerin nüfusuna göre merkez ilçe ve ilçede açılacak kurum sayısı belirlenirken Türkiye İstatistik Kuruntunun her yıl belirlediği sayılar esas alınır. Nüfusu;

a) 10.000-20.000 arası olan ilçelerde bir,

b) 20.001-30.000 arası olan ilçelerde iki,

c) 30.001-50.000 arası olan ilçelerde üç,

ç) 50.000’den sonraki her 50.000 nüfus için ise üç kurum açılmasına izin verilir. Toplam nüfusu 10.000’in altında olan ilçelerde ise kurs açılamaz.” hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda 2017 yılı kontenjanları yazımız ekinde gönderilmiştir. Ekteki tabloda il ve ilçelerin genel nüfus sayıları, ilçede açılan toplam kurs sayısı ve ilçedeki boş kontenjanlar belirlenmiştir. Başvurular boş kontenjana göre alınacak olup aynı kişinin ilçe kontenjanı için sadece bir başvurusu dikkate alınacaktır.

2- İlgi (b) Yönetmeliğin 8 inci maddesinin dördüncü fıkrasında; “Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her yıl ilan edilen il ve ilçelerin nüfusuna göre kurs açılacak il ve ilçeler, Genel Müdürlüğün internet sitesinde Bakanlıkça Şubat ayı içerisinde ilan edilir. Kurs açılacak il ve ilçeler için kurucular tarafından başvuruların hangi tarih ve saatte başlayacağı başvuru tarihinden en az bir ay önce Genel Müdürlüğün internet sayfasında ilan edilir. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yönetmeliğinin 5 inci maddesinde belirtilen kurucu veya kurucu temsilcisine ait şartları taşıyanlardan kurs açmak isteyenler, başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde; kurs açmak istediği il ve ilçeyi, kurucu veya kurucu temsilcisinin kimlik, adres, iletişim ve öğrenim durumu bilgilerini, Genel Müdürlüğün internet sayfasında yer alan başvuru ekranından girerek müracaat eder.” hükmü gereğince başvuru ekranı 18 Mayıs 2017 Perşembe saat 15:00'te Genel Müdürlüğümüz internet sayfasında açılacaktır (www.ookgm.meb.gov.tr). Usulüne uygun başvuru yapmayanların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

3- İlgi (b) Yönetmeliğin 8 inci maddesinin beşinci fıkrasında; “Her il ve ilçe için müracaat eden kurucu veya kurucu temsilcisine ait kimlik bilgileri, öğrenim durumu ve adli sicil sorgulaması başvuru önceliğine göre Genel Müdürlükçe yapılır. Sorgulama sonucunda kurs açmasında sakınca görülmeyen müracaat sahiplerinin, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen belgeleri üç ay içerisinde tamamlayıp il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne vermesi gerektiği Genel Müdürlükçe ilgili valiliğe, valilikçe de müracaat sahibine yazı ile bildirilir. Kurs açmak üzere müracaat eden kurucu veya kurucu temsilcisi, verilen süre sonuna kadar belgelerini eksiksiz olarak teslim etmezse veya il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce yapılan inceleme sonucunda belgelerinin ilgili mevzuata uygun olmadığı tespit edilirse bu durum yazı ile müracaat sahibine bildirilir ve yazı ekinde belgeler iade edilir. Ayrıca konu hakkında Genel Müdürlüğe bilgi verilir. Bu kurucu veya kurucu temsilcisine iki yıl süre ile kurs açmak için Genel Müdürlüğün internet sayfasında yer alan başvuru ekranı girişine izin verilmez. ” hükmü gereğince müracaatlar Genel Müdürlüğümüz internet sayfasında yer alan başvuru ekranından tarih/saat/dakika/saniye önceliğine göre alınacaktır.

Başvuruda bulunan ve sorgulama sonucunda kurs açmasında sakınca görülmeyerek başvurusu kabul edilenlerin durumu ve sıralaması Genel Müdürlüğümüzce valiliklere bildirileceğinden, başvuru sahipleri başvurularının takibini valiliklerden de yapabileceklerdir. Valilikler bu sıralamaya göre ve ilgi (b) Yönetmelik’te belirtilen süre sonuna kadar ve ilgi (a) Yönetmeliğin 5 inci maddesi hükümlerine göre belgelerini eksiksiz olarak il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne teslim etmesi için başvuru sahibine resmî yazı ile tebligatta bulunacaktır.

Tebliğ tarihinden itibaren üç aylık süre başlayacakjblup bu süre sonunda ilgi (a) Yönetmeliğin 5 inci maddesi hükümleri ve diğer mevzuata göre istenen şartları yerine getirmeyen müracaatların başvuruları reddedilerek daha sonra gelen başvuru sahibi hak sahibi olacağından bu hususa özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

4- İlgi (b) Yönetmeliğin 8 inci maddesininyıltıncı fıkrasında; “Genel Müdürlüğümüz internet sayfasında yer alan başvuru ekranına aynı il veya ilçe sınırları içinde birden fazla kurs açma müracaatı olması durumunda, müracaat eden farklı kişiler ilk müracaattan itibaren sıralanarak farklı kişiler tarafından açılacak kurs sayısı kadar müracaat edilmesi halinde tümüne, farklı kişiler tarafından açılacak kurs sayısından fazla müracaat edilmiş olması halinde ise başvuru sırasına göre beşinci fıkra hükümleri doğrultusunda işlem başlatılır. Müracaat edenlerin belgelerinin iade edilmesi durumunda sırasıyla sonraki müracaat edenler için aynı işlem uygulanır.” hükmü gereğince müracaat eden kişilerin sırasına dikkat edilip müracaatları alınarak işlem başlatılacaktır.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.