26 Ocak 2015, Pazartesi

Taşeron İşçilere Kadro ve Taşeron Yasası İçin Kritik Tarih

Taşeron İşçilere Kadro ve Taşeron Yasası İçin Kritik Tarih. Taşeron işçiler taşeron yasasının çıkmasını ve taşeron işçilere kadro beklerken, Çelik'ten açıklama geldi.

Taraflar yarın bir araya gelecek ve kendilerine 10 Kasım'a kadar süre verdik. Bu yasama yılında, seçimlerden önce sorunu çözme gayretindeyiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı FarukÇelik, Soma'daki maden kazasında ilk bulgulara göre işletmenin kusuru olduğuna ilişkin ön bilgi aldıklarını belirterek, "Yandaş yakıştırmalarının kabul edilebilir tarafı yoktur" dedi.

Çelik, Güneydoğu Avrupa Savuma Bakanları Süreci Çerçevesinde Koordinasyon Komitesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bazı TRT çalışanlarının sosyal medyadaki paylaşımlarından dolayı sözlü savunmalarının istendiği iddiaları aktarılan Çelik, TRT'de hukuka aykırı işlem olacağına ihtimal vermediğini söyledi. Çelik, yetkililerle görüşeceğini ve konunun takipçisi olacağını ifade etti.

Taşeron işçilerle ilgili uzun süredir çalışma yürüttüklerini anlatan Çelik, sendikalarla, işçilerle, işverenlerle görüştüklerini belirtti. Taşeron işçilerin durumunun birçok sıkıntıyı içinde barındırdığını dile getiren Çelik, "Aldığımız bir karar işçi kesiminin aleyhine, aldığımız bir karar işveren kesiminin aleyhine tablo arz ettiğinden uzlaşmada zorluk yaşıyoruz" dedi.

Taşeron uygulamasının emeğin sömürüsüne döndüğünün altını çizen Çelik, "Bunun sürdürülebilirliği yoktur. Mutlaka çözüm bulma konusunda yarın yine taraflar bir araya gelecek ve kendilerine 10 Kasım'a kadar süre verdik. Uzlaşma noktasına geleceklerine inanıyorum. Bu yasama yılında, seçimlerden önce sorunu çözme gayretindeyiz" diye konuştu.

İflas eden Feniş Alüminyum çalışanlarının mağduriyetine de değinen Çelik, kıdem tazminatı fonunun gerekliliğine işaret etti. Çelik, şöyle konuştu:

"İflas gerçekleşmişse hareket alanımız daralıyor. Bu işletmede çalışan bir işçimizin emekliliğine 17 gün kalmış. 17 gün sonra tazminatını alacak, belki de ev sahibi olacak, sıkıntılarını giderecek. 30 yıldır beklediği süreci yakalama noktasındayken işverenin iflası sonucu karşı karşıya kaldığı durumu hepimiz görüyoruz. Bunun çözümü ne olabilir? 30 yıl beklettikten sonra tazminatını vereceğimize, aylık çalışması sonucu bireysel hesabına tazminatını yatırsak, işyeri iflas etse bile mağduriyetini ortadan kaldıralım diye bir çalışmayı tarafların huzuruna getiriyoruz.

Kıdem tazminatı yerine kıdem tazminatı fonunu getirip yılları beklemeden her ay hesaba yatması gereken tazminata neden sendikalar, siyasetçiler sıcak bakmaz. Tam 30 yıl sonra 17 günü kalan işçimizin tazminatını alamama sıkıntısını hepimiz yürekleri sızlayarak izliyoruz. Başka türlü işçinin emeğinin sömürülmesini engellemek mümkün değil."

Çelik, Soma'daki maden kazasında ilk bulgulara göre işletmenin kusuru olduğuna ilişkin ön bilgi edindiklerini belirterek, "Yandaş yakıştırmalarının kabul edilebilir tarafı yoktur" dedi.

"Özel şirket sahibinin siyasi parti mensubu olması yanlış bir şey mi? Soma'daki işletmenin ne sahibini biliyorum, ne tanıyorum. O zaman Türkiye'deki işletmelere siyasi yasak getirelim. Burada işletmenin kusuru varsa gerekli işlemler yapılacaktır" diyen Çelik, Türkiye'de iş kazalarında ölüm oranlarının 2002'de yüz bin işçide 16 iken şimdi bunun yüz binde 6'ya düştüğünü kaydetti.

Çelik, "Türkiye, iş kazalarını ve bu kazalardaki ölümleri azaltmaktadır" diye konuştu.

Yorumlar

 • emrah

  taşeronların kadro hakkını verin artık
 • ALEMDAR

  burası taşeron vadisi...heran bu vadide herşey gerçekleşebilir...ammann dikkat..
 • HULUSİ

  taşeron meselesinin bir an evvel halledilmesi lazım. ya tüm taşeronları işten çıkarıp tamamen kpss ile memur alsınlar. yada taşeronları kadroya alsınlar. yoksa aynı devlet kurumunda aynı işi yapan biri memur biri taşeron arada iki kat maaş farkı adaletsizlik olur.
 • murat

  çalışanlara 4/c versinler kamuda taşerona ondan sonra tüm alımlar kpss ile olmalıdır
 • SALİM

  demekki ekono mi kötü? devlet bitmiş? ülke bitmiş? kamuda taşerona yasa gelince kerkes devletçi ve ekonomiyi düşünüyor? akp bitmiştir hele hele çalışma bakanı ve maliye bakanı bir an önce görevden alınmalıdır???
 • zoran

  3 çocuk babasıyım asgari ücret çalışıyorum adalet ve kalkınma partisinin adaleti nerdedir aldıgım maaş 3 çocuguma yetmiyor de yeter artık
 • MEMET

  vatandaş adlı kullanıcı 20 yıl önce kpss mi vardı o zaman bu işlere kimse tenezzül bile etmiyordu.
 • taşerona son

  kadrolulara maaş +prim işçiye 3 aylık maaşından yarım maaş ne adalet ama
 • sema

  taşeronların kadro hakkını verin artık
 • atabey cansever

  hayatt onlara güzell.. iişcinin halini anlayan yokk.. bu devrann böylee..
 • ALEMDAR

  taşerona karşıyız....istemiyoruz böyle düzensizlikleri adaletsizlikleri düşük maaşlarla zor kanaat geçinmeyi.. bizlerde 800 tlye devam.siz hiç kira verdinizmide anlamaya çalışıyorsunuz odun kömür taşıdınızmı hiç bakkala borçlandınızmı hiç..çocuğunuza para veremediğiniz gün oldumu bunun içinizde acısını çektinizmi..maalesef bunları yaşayan anlar sizler değil anlatıyoruz ama yine nafileeee...sizler memurlara habire zam üstüne zam verin onlarda bu ne ya diyipte 2500 3000 tl ye sövenler var.bunlar hep gerçek ve yaşanmaktadır.sizler ister kabullenin ister kabullenmeyin ama bizler 20 lira zamla sizlere dua ediyoruz.bunları bilinde sonra kimse demedi demeyin..1500 tlden aşağısı kurtarmıyor bakanım kurtarmıyor daaa..saygılar.
 • Körefezli Adem

  bizi yönetenlerin çalışana karışı yaklaşımında ciddi arıza var. asgari ücretin miktarı, taşeron işçiye kadrolu işlerin verilmesi yoluyla sömürülmesinin sağlanması, kıdem tazminatı ile ilgili niyetler büyük stres meydana getirmektedir. bunu görmüyor olamazlar.
 • yılmaz demir

  çoluk çocuğu geleceği için mücadele eden emekçi meydana indiği için .biri leri gelip onlar emekçi değildir pravaktördür diye inanacakkmı millet yazıklar olsun 4/c yi kyaşamıyan bilmez ancak yaşayan bilir .bizler yıllarca devlete millete hizmet yaptık bu mu karşılığı emeğin
 • yılmaz demir

  özelleştirmelerden gelen ve4/c ye mağdur edilenler ne insan çoluk çocuğuda ucube aileleride yabani hesap ediyorlar .4/c liler olarak insanız muhammedin ümetiyiz
 • vatandaş

  4/cye taşerona sözleşmeliye de kadro verilmekte neden çıktı. bu adamlar hak etmeden girmişler o işe. kpss gir kazan kadronu al. bu kadar basit. hükümette bunlara kadro verirse onlarada yazıklar olsun. tüm hak etmiş amas işe yerleşememişlerin vebali onların boynuna.
 • murat can

  10 yıllık hikaye senaryo aynı bitmez bu film
 • murat

  taşörene kadro veremez verirse ne olur biliyomusun ama şu bir gerçek vermesede kendi bilir 2 ucu pis deynek
 • 4-C

  okadar zekice hamleler yapılıyo ki seçime yakın zamanda köleleri azat etmek gibi kadro verecek delikanlılar daha evvel 100 binlere verdiğinde verirdi sandık göründü kesenin ağzı açıldı.bir takım kesime hitap ediliyor.eminimki biz 4-c çalışanlarına kadro yine verilmeyecek.çünkü oy alamayacaklar 4-c den
 • Web Siteye Giriş Yap