Bugün Çıkan 687 Sayılı Khk Neleri Düzenliyor?

**Müsadere edilen şirket, ortaklık payları ve varlıklarına ilişkin düzenleme

OHAL kapsamında kayyımlık yetkisi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kullanılan şirketler, ortaklık payları ve varlıkların, terör suçlarından dolayı müsaderesine karar verilmesi halinde müsadere kararı; bu şirket, ortaklık payları ve varlıkların TMSF tarafından satış ve tasfiye edilmesi suretiyle yerine getirilecek. Satış veya tasfiyeden elde edilen gelirler Hazineye irat kaydedilecek.

**Kış lastiği zorunluluğu düzenlemesi

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Bakanlık bu yetkisini valiliklere devredebilecek.

Kış lastiği uygulaması kapsamında araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkili olacak.

Kış lastiği yükümlülüğüne uymayan aracın işletenine 625 TL idari para cezası verilecek ve aracın lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecek. Para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

**Özel sektörün işçi istihdamına ilişkin düzenlemeler

31/12/2017 tarihine kadar işe alınacak sigortalılar için, işverene prim indirimi desteği ile gelir vergisi stopaj teşviği getirildi.

-1/2/2017 tarihinden itibaren (31/12/2017 tarihine kadar) özel sektör işverenlerince İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alınanların; (işe alındıkları tarihten önceki üç ayda SGK’ya kayıtlı olan sigortalılar dışında olmaları ve 2016 yılının Aralık ayına ilişkin sigortalı sayısına ilave olmaları kaydıyla) işe alındıkları tarihten itibaren 31/12/2017 tarihine kadar uygulanmak üzere, sigortalının aylık prim ödeme gün sayısının 22,22 TL ile çarpılması sonucunda bulunacak tutar, bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri sigortalı hisseleri dahil tüm primlerden mahsup edilecek. Bu şekilde işverene destek ödemesi yapılacak.

-1/2/2017 tarihinden itibaren (31/12/2017 tarihine kadar) özel sektör işverenlerince İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alınanların; (işe alındıkları tarihten önceki üç ayda SGK’ya kayıtlı olan sigortalılar dışında olmaları ve 2016 yılının Aralık ayına ilişkin sigortalı sayısına ilave olmaları kaydıyla) işe alındıkları tarihten itibaren 31/12/2017 tarihine kadar uygulanmak üzere, ücretlerinin 2017 yılında uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinin asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilecek. Ayrıca, bu kapsamda ücret ödemelerine ilişkin düzenlenen kâğıtlara ait damga vergisi (aylık brüt asgari ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden kısım kadar) beyan edilmeyecek ve ödenmeyecek.

-İşçi istihdamına ilişkin olarak yapılan bu düzenlemeler; kamu kurum ve kuruluşlarına ait işyerlerinin yanı sıra Devlet İhale Kanunu ile Kamu İhale Kanunu ve uluslararası anlaşma hükümlerine istinaden yapılan alım/yapım işyerlerinde, Kamu İhale Kanunundan istisna olan alım/yapım işlerine ilişkin işyerlerinde, sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar hakkında uygulanmayacak.

**Bankacılık Kanunu ile ilgili düzenleme

Bankacılık mevzuatı ile bankacılık usul ve prensiplerine uygun kredi kullandırma, bu kredileri temdit etme veya ek kredi kullandırma, taksitlendirme, teminata bağlama yahut sair yöntemlerle yeniden yapılandırma işlemleri zimmet suçunu oluşturmayacak.

**Özel öğretim kurumlarına ilişkin düzenlemeler

Öğrenci etüt eğitim merkezlerin kapatılırken, “Sosyal etkinlik merkezi” adı altında özel öğretim kurumları kurulabilmesi imkanı getirildi.

Sosyal etkinlik merkezleri, iköğretim ve/veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü özel öğretim kurumları olacak.

9 Şubat 2017 tarihi itibariyle faaliyet göstermekte olan öğrenci etüt merkezleri (dönüşüm programına alınanlar ), faaliyetlerine 1/7/2017 tarihine kadar devam edebilecek. En geç 29/7/2017 tarihine kadar, özel öğretim kurumları kapsamında; okul, kurs, özel eğitim okulu, mtorlu taşıt sürücüleri kursu, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, uzaktan öğretim kurumu ya da özel öğretim kursu olma şartlarına uygun hale getirilmeyen ve kurum açma izni buna göre düzenlenmeyen öğrenci etüt eğitim merkezleri hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanacak.

**Özel radyo ve televizyonlara ilişkin düzenleme

Özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarına frekans planlaması ve tahsisine ilişkin hususlarda bazı değişiklikler yapıldı.

OHAL uygulamaları kapsamında kapatılan özel radyo ve televizyonların; 15/7/2016 tarihi itibarıyla sahip oldukları yayın lisansları, yayın hakları, frekans ve kanal kullanımı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu nezdindeki benzeri izinleri Maliye Bakanlığının bu yöndeki talebi üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından ihya edilecek. İhya edilen bu lisans ve haklar ile frekans, kanal kullanımı ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu nezdindeki benzeri izinler, kapatılan özel radyo ve televizyonlara ait diğer varlıklarla birlikte ya da ayrı ayrı satılması durumunda bunların yeni alıcıları adına devri ve tescili işlemleri TMSF’nin bildirimi üzerine, gerekli bilgi ve belgelerin tamamlanmasını müteakip başkaca bir işleme gerek kalmaksızın en fazla bir ay içinde tamamlanacak.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda (madde 149/A) yer alan ve “Özel radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin suçlar” konusuna ilişkin hükümler içeren düzenleme kaldırıldı.

**Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatına ilişkin düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün “Yaygın özel öğretim kurumlarıyla ilgili hizmetleri yürütmek” görevi kaldırıldı. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.