banner220

666 Sayılı KHK'nın Bazı Hükümleri, Bazı Unvanlar Yönüyle İptal Edildi

666 sayılı KHK'nın bazı ibareleri iptal edildi

Ankara 5. İdare Mahkemesi , görülen bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi görerek, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye 666 sayılı KHK’nın 1. maddesiyle eklenen; Ek 10. maddenin birinci fıkrasının, 6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklik öncesinde yürürlükte bulunan (c) bendinde yer alan “…müfettiş,…” ibaresi ile (III) sayılı Ücret ve Tazminat Gösterge Cetveli’nin, 6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklik öncesinde yürürlükte bulunan (1) numaralı sırasında yer alan “…müfettiş,…” ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Bu başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, 26 Temmuz 2017 tarihli ve E:2017/141, K:2017/123 sayılı Kararı ile söz konusu ibarelerin Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline hükmetti. (Benzer bir Karar daha önce, Hazine Uzman ve Uzman Yardımcıları yönüyle de verilmişti. tıklayınız ...)

Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu iptal kararı; yapılmış olan düzenlemenin 666 sayılı KHK’nın dayandığı Yetki Kanunu kapsamında yapılabilecek düzenlemeler olamayacağı gerekçesiyle verildi.

Müfettiş (ve Müfettiş Yardımcısı) kadrolarında görev yapanlardan bazılarının ücret sitemi değişti

666 sayılı KHK ile getirilen ücret sistemi (ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak maaş ödenmesi), bazı kurumlarda 15 Ocak 2012 tarihinden sonra görev alan çeşitli unvanlardaki personelin maaşının bu tarihten önce aynı unvanlarda görev yapanlara göre daha düşük olması sonucunu da doğurmuştu.

Bu nedenle, (666 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'ya eklenen konuya ilişkin düzenlemeler çeşitli davalara konu edilmişti.

Anayasa Mahkemesinin verdiği Kararla, 375 sayılı KHK’nın ek 10/c maddesinde ve ek III sayılı cetvelinde yer alan “müfettiş” ibarelerinin, 6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklik öncesi haliyle iptal edilmesi nedeniyle;

**Kapsama dahil kamu kurum ve kuruluşlarında 15 Ocak 2012-7 Eylül 2016 tarihleri arasındaki dönemde göreve başlamış olan Müfettiş ve Müfettiş Yardımcıları etkilenecek.

**Karardan etkilenecek olan Müfettiş ve Müfetiş Yardımcısı unvanlı personelin maaşları, ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak değil, 15 Ocak 2012 tarihinden önce ilgili kurumlarda görev yapan aynı unvandaki personel hakkında geçerli olan ücret sistemi esas alınarak ödenecek.

Anayasa Mahkemesi Kararı için tıklayınız ... 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.