MEB İl Dışı Atama İptal Hakkını Vermeli. Tercih Süresi sadece 4 Gün Verilmişti

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkamı Sedat DEGER 5 madde halinde sebepleri sıralayarak kaleme aldığı yazısında öğretmenlerin 2018yılı il dışı iptal hakkının verilmesini, geçen senelerde bu hakkın verildiğini hatırlatarak bu sene de verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, tercih süresine sadece 4 gün gibi kısa süre verildiği için sağlıklı bir tercih dönemi geçiremeyen ve bunun gibi bazı sebeplerden dolayı il dışı ataması çıkıp iptal ettirmek isteyen öğretmenlere atamalarını ilişiklerini kesmeyenlere iptal ettirme hakkını vermeli.
Milli Eğitim Bakanlığı önceki yıllarda illere göndermiş olduğu resmi yazılar ile öğretmenlere il içi ile il dışı atamalarının iptal edilebilme hakkını tanımıştı. Bu senede yani 2018 yılı il dışı atama ile ataması yapılan öğretmenlere de atamalarını iptal ettirebilme yolunu açan resmi yazıyı valiliklere gönderebilir ve il dışı atama iptal hakkını tanıyabilir.
MEB 10666275 sayılı ve İller arası yer değiştirme iptali konulu resmi yazısı ile 2017 yılında il dışı iptal hakkını tanımıştı. Yine MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 2016 yılında 27 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilen iller arası yer değiştirme atamalarının, öğretmenlerin istekleri üzerine iptal edebileceklerini 18 Temmuz 2016 tarihinde 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderdiği resmi yazı ile hak olarak tanımıştı. Ayrıca hatırlatmak gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında 1 Temmuz 2014 tarihinde, 2015 yılında 24 Haziran 2015 tarihlerinde il dışı iptal hakkını tanımıştı. 2016 ve 2017 yıllarında da bahsettiğim gibi il dışı atama iptal hakkını vererek her sene art arda bakanlığımızın il dışı iptal haklarını verdiğini göz önünde bulunduracak olursak Bakanlığımızın bu sene de aynı şekilde bu hakkı kolaylıkla tanıması zor olmasa gerek.
MEB geçen yıllarda olduğu gibi bu senede il dışı iptal hakkını öğretmenlere tanımalıdır. İptal hakkının verilmesi için geçerli sebepler öğretmenlerden gelen mesaj ve tespitlerime göre şunlardır;
1)Bilindiği üzere 2018 Yılı İl Dışı İsteğe Bağlı Yer Değiştirme tercihleri 5’i ile 8 Haziran 2018 tarihleri arasında yani sadece 4 gün gibi kısa sürede alındı. Aynı zamanda il dışı atama tercihlerinin alındığı 5 Haziran ile 8 haziran tarihleri okulların kapandığı hafta yani karne ve e okul işlemlerinin bitirilmeye çalışıldığı haftaya denk geldi. Yani öğretmenler il dışı atama tercihlerini yaparken aynı zamanda hem e okul işleri hem de okulun bitmesine dönük diğer iş ve işlemlerle uğraştılar. Bu da öğretmenlerin tercihlere tamamiyle odaklanamamalarına sebep oldu.
2)2018 yılı il dışı atama tercihlerinin başladığı gün ne yazık ki MEBBİS başvuru sayfası öğretmenlere ne yazık ki sabah açılacakken saat 16:00 civarı gibi açıldı ve bu yüzden MEB’de yaşanılan bu gecikmeden dolayı ilk gün tercih haklarını yeterince kullanamadılar.
3) Diğer bir yandan tercihlerin alındığı son günü olan 8 Haziran 2018 Cuma günü karnelerin dağıtıldığı gün ve tercihlerin de son günü olduğu için öğretmenlerin hem karne dağıttı işiyle uğraşmak hem de son günün getirdiği hem psikolojik yandan hem de tercih işlerini yetiştirme çabalarının birleşmesi son günü de sağlıklı bir tercih yapma fırsatından yoksun geçirmek zorunda kaldılar. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki 8 haziran Cuma günü Milli Eğitim Müdürlükleri de mesai saatleri içinde gerekli denetim ve onayların yetiştirebilmek adına öğretmenlerin son ana bırakmadan tercihlerini bir an evvel bitirme yönünde telkinde bulunması da öğretmenlerin aceleci şekilde hareket etmesini doğurdu ve tercihlerinde gerekli tüm araştırmaları yapamadan başvurmalarına sebep olmuştur.
4) Hala birçok okulun internet siteleri güncel bilgiler içermiyor. Tercihlerine açılan okullar hakkında bilgiye ulaşmak isteyen öğretmenler ise bu durumda ya yeterince bilgiye ulaşamadılar ya da eski bilgilere ulaştıkları için yanlış bilgilere göre tercih ettiler. Sözü gelmişken internet sitelerinde güncel bilgileri içermeyen aktif olarak bilgi girmeyen okulları MEB uyarmalıdır.
5) Tercihlere açılan okulları gerekli bilgilere ulaşmak isteyen öğretmenlerden bazıları mesai saatleri içinde bazı okulları aradıklarında ulaşamadılar. Normalde okulların telefonları çalarken açılmaması da ayrı bir sorgulanması gereken bir husus. Sonuçta okulu arayan öğretmen okul personelini saçına karakaşına değil okul hakkında bilgi almak adına arıyor…
Bu yüzdem temel olarak beş maddede sıraladığım sebepler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı il dışı ataması yapılmış öğretmenlere iptal hakkı tanıması yerinde bir adım olacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı özellikle İsteğe Bağlı İl Dışı atama iptal hakkından öğretmenlerin yararlanabilmesi için önceki yıllarda göndermiş olduğu resmi yazılarında iller arası isteğe bağlı ataması yapılan öğretmenlerin görev yerlerinden ayrılmamış olma şartını istiyordu. Bu sebeple 2018 yılı İl Dışı İptalini bekleyen öğretmenlerin okullarından ilişiklerini kesmemeleri ve görev yerlerinden ayrılmaması gerek. Bunu da vurgulamakta fayda olduğunu düşünüyorum.
Saygılar
Sedat DEGER
Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı
https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09
https://www.instagram.com/sedatdeger.sd/
https://www.sedatdeger.com 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet ASLAN 9 ay önce

iptal hakkı asla verilmemelidir.O kişi iptal ederse o tercihine gidebilecek iken gidemeyenlerin hakkı ne olacak.

Misafir Avatar
Öğrwtmen 9 ay önce

Ne iptal hakkı böyle saçma birşey olnaz. Öğretmen olmuşsun ne istediğini bilmiyormusun.öyle eskisi gibi il emrinede gitmiyorsun Direkt okul istiyorsun.İptal edilince senin yerine senden sonra gelebilecek ama sırf senin yüzünden gelemeyen adamın hakkı ne olacak.

Misafir Avatar
Mert can 9 ay önce

Tayini bu yüzden çıkmayan in hakkını kim vetecek

Misafir Avatar
İptal falan yok 9 ay önce

Kesinlikle iptal yok. Yönetmeliğe klavuza kişi haklarına aykırı . Atamasını iptal ettirenin yerine başkası gidecekti. Kesinlikle iptal yok geçti o devirler . lider egtmci yazarlar derneği genrl başkaniiii babababa. Sorsan 3-5 yıllık ögretmendir kesin

Misafir Avatar
Eğitim Aşkına 9 ay önce

Diğer yorumuma ek olarak sunu da ifade etmek isterim ki bahsettiğiniz bahaneleri arttırmak mümkün. Karne dağıtma dediğiniz iş yarım saatlik bir is ve maalesef okulun son haftasında doğru dürüst derlere bile girilmedi. Yani anlayacağınız öğretmenlerin tercih süresince ywtwrince zamanı vardı. Dediğim gibi sırf haber olsun diye böyle şeyler paylasilmasin. Bu tür taleplerden dolayı meb de takvimlerini şaşırdı. Yazıktır günahtır. Ogretmen camiasının bir ferdi olarak bu kadar kararsız olan bir camianın fertlerinin Yetiştireceği öğrenciler de bizim gibi olur. Herkes vermiş olduğu kararların arkasında dursun ve sonuçlarına katlansiz.

Misafir Avatar
Eğitim Aşkına 9 ay önce

Arkadaşlar. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve sırf popülist olmak adına böyle haberlere yer vermeyin artik. Her sene kendi isteğiyle tercih yapıp sonra da tayini çıkınca da pişman olma modasında n da kurtulmak lazım. Madwm bir tercih yapıyorsun o zaman gideceksiz. Çünkü puan üstünlüğü sebebiyle atandığınız o okula belki de görev yapmak isteyen biri gidecekti ancak sizin atanmaniz sebebiyle ve atamanizin iptal edilmezi sebebiyle o okul öğretmensiz kalıyor. İnternet sitesi güncel değilmiş falanmis filanmış, bunlar hikaye. Kurallar net olmalı. Öğrencilere araştırmacı bir ruh kazandırma çabası içerisinde olan bir öğretmenin kendisinin bu çaba icerisinde olmaması zaten bambaşka bir problem. Özet olarak bazı haklar kazanilsin derken öğrencilerin mağduriyetleri oluşturulmasına müsaade edilmemeli.

Misafir Avatar
Fff 9 ay önce

Bence vermemeli.kardeşim bu iş oyuncak mı.iyi yap hesabını.sen istemeseydin belki bir başkası isteyecekti.yok öyle...

Misafir Avatar
Kara Murat 21 9 ay önce

Peki puanı yetmeyip atanamayan öğretmenin hakkı ne olacak. Tayin isteyen gidecek kardesim