2019 Yarıyıl Tatili Mazeret Atamasının başlaması ile birlikte bazı uyuşmazlıklarında yaşanmasına şahit olmakta ve tarafıma gelen şikayetler sonucunda anlamaktayım. Bunlardan biri de maalesef duyuruda açık bir şekilde yazılmasına rağmen bazı il ve ilçelerde okul idareleri tarafından öğretmenlerin mazeret atamasına başvuru evraklarının okula teslim ettikten sonra ilçe ’ye de bizzat öğretmenler tarafından elden götürmeleri istenmesidir. Hatta bazı okul idarelerine duyuru hatırlatıldığında ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinin bunu böyle istediği sözde dile getirilmektedir. Fakat işin özünde ise duyuruda apaçık bir şekilde öğretmenin evrakları okula teslim etmekle yükümlü olduğu hatta yerleşim yerinde olmayanlar için bile elektronik ortamdan öncelikle olmak üzere okul müdürlüğüne evraklarını ulaştırılmasını gönderme hakkının tanındığı anlaşılmaktadır.

Peki ama okul idareleri yada iddia ettikleri gibi ilçe milli eğitim müdürlükleri neden evrakların ilçe milli eğitim müdürlüklerine öğretmenler tarafından getirmeleri açıkça duyuruda yazmasına rağmen öğretmenden istenmektedir,bilinmez ama mevzuata ve duyuruya göre öğretmenden evrakları sadece okula teslim etmesini yükümlü kıldığı ilçeye evrakların ulaştırılması bakımından ise bu yükümlülüğü okul idarelerine bıraktığı görülmektedir.

Peki Duyuruya göre Mazeret Atama Evraklarını Teslimi Bakımından Öğretmenin Rolü Nedir ?

İlgili Hükümler

2019 Yarıyıl Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu

2. Başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://personel.meb.gov.tr adreslerindeki MEBBİS Mazeret Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Başvuru Formu doldurularak yapılacak ve belgeler eğitim kurumu müdürlüğüne teslim edilecektir. Başvuru formu eğitim kurumu müdürlüğünce onaylanacak ve bir örneği öğretmene verilecektir

5. Öğretmenlerin şahsen başvuru yapmaları esas olmakla birlikte, görevli oldukları il/ilçe dışında bulunan öğretmenler, ibraz edilecek belgeleri e-posta, telefon, faks gibi uygun iletişim araçlarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğüne süresi içinde ulaştırarak başvurularının onaylanmasını isteyebilecektir. Yöneticiler bu başvuruları süresi içinde elektronik ortamda onaylayarak formun çıktısını göreve başladıklarında öğretmenlere imzalattıracaktır.

Duyurunun 2. Ve 5. Maddelerinden görüleceği üzere mazeret atamasına başvuran öğretmenlerin evrakları sadece okul müdürlüğüne teslim etme yükümlülüğü bulunup ilçe milli eğitim müdürlüğüne teslim etmekle ilgili bir yükümlülüğü bulunmaktadır.Ayrıca görev yaptığı ilçe veya il’de bulunmayan öğretmenlere ise hatta evrakları e-posta, telefon, faks gibi elektronik ortamda ulaştırma hakkı tanınmakta ve başvuru formuna imza atılmasını ise öğretmenin göreve başlamasında yapabilme hakkı tanınmıştır.

Yani Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere Mazeret Atama Evraklarını sadece okula teslimi bakımında yükümlü kılmıştır. Bu süreçte evrakların onaylanması ve ilçeye teslimi ise Okul Müdürlüklerine aittir.

Saygılar

Sedat DEGER
Öğretmen Hakları ve Hukuku 1 Kitabı Yazarı

https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09
https://www.instagram.com/sedatdeger.sd/
https://www.sedatdeger.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hacı 6 ay önce

okul idarecisi kurye mi? neden okuldan evrakları kendi cebinden ödediği para ile ilçeye götürüyor. Mevzuatın neresinde yazıyor bu görevin okul idarecisinin olduğu. Öğretmen de bir zahmet idareye yardımcı olsun. Okulun bu işler için görevlendireceği elemanı yoksa her seferinde bu işlerin peşine koşarsa okulda yaşanan aksiliklerden sorumlu tutulması önlenecek mi?

Misafir Avatar
mesut 6 ay önce

okul idaresinin makam aracı yada ekstra aldığı bir ücretmi var ağzı olan konuşuyor.

Misafir Avatar
suskun 6 ay önce

beyefendi peki okul idarecisi postacı mı kurye mi mesela okulun ilçeye uzaklığı 20 km idareci milli eğitime ya dolmuşla veya arabasıyla gidecek bu masrafı kim karşılayacak bunun için idareciye ayrı para mı veriliyor bence klavuz hatalı hazırlanmış öğretmen kendi evrakını kendi götürsün

Misafir Avatar
Ucuz Kahramanlık!.. 6 ay önce

Türibüne oynamanın yalın hali; Sedat Değer ve altı boş fikirleri.

Misafir Avatar
Sedat Değer, idarecilerle ne sorununuz var? 6 ay önce

Bazen yazılarınızı okuyorum.Sürekli muhalefet ve idarecilere yönelik olumsuz düşünceler görüyorum.Geçmişte idarecilerle ne sorun yaşadınız bilmiyorum.Ancak tarafsız değilsiniz.Subjektif değerlendirmeler yapıyorsunuz.Geleceğin Sadettin Teksoy’u mu olmak isatıyorsun anlamadım.Yukarıda bahsettiğin konuya hiç diğer taraftan baktın mı? Acaba sadece konu senin zannettiğin gibi mi? Biraz ucuz kahramanlık olmuyor mu sizinki?

Misafir Avatar
Uzay 6 ay önce

öğretmenlerden evrak istenmesi kadar saçma bir şey yok. her şey dys üzerinden yapılabilir. mebbiste herşey var neden insanları bu kadar yoruyorlar bilmiyorum.

Misafir Avatar
Neden öğretmen götürmesin? 6 ay önce

Sabah yedi, akşam yedi okulda olan, her şeyden sorumlu olan yöneticilerin görevleri arasına saat sekizde okula gelip, saat on üçte okuldan ayrılan öğretmenlerin kuryelik görevide eklendi.Ya öğretmenin evrağı hayalı ise, ya sonra itiraz ederse? Süreç tamamlandıktan sonra ne kadar iptal başvurusu oluyor? Ben başvurmadım, idare yaptıları nasıl çözeceğiz.

Misafir Avatar
okul idarecisi 6 ay önce

vurun abalıya okul idaresi köle her işi yapar sizde verin gazı. çok bilmişler