Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır? 2019 Yılı Jandarma Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?
Kamuajans.com - Her rütbeli personel bulunduğu görev, meslek sınıfı ve kıdemine göre bu maaşlar arasında değişim göstermektedir. Uzman çavuşlar da sınıflara göre daha yüksek maaş alabilmektedir. TSK'da görev yapan uzman çavuşların maaşı ve ekonomik hakları, Jandarma uzman erbaş maaşları, görev yapılan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Görev tazminatı olarak adlandırılan ve görev bölgesine göre değişen bu maaşlar, terör bölgesinde görev yapan uzman erbaşlara daha yüksekten verilmektedir.

Öncelikle uzman çavuşların kendi içlerinde sınıflara ayrıldığını söylememiz gerekir. Örnek olarak kimisi asayiş olabiliyorken kimisi JÖH diye adlandırılabilmektedir. Piyade olanları ve meslek sınıfları doğrultusunda askerlik görevlerini icra edenleri de mevcuttur. Sınıf farklılıklarından doğan bu ayrım tabi ki maaşlara da olumlu ya da olumsuz yönde etki edebilmektedir.


Türk Silahlı kuvvetleri her yıl Kara, Hava ve Deniz Komutanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı için binlerce uzman çavuş alımı yapmaktadır. Yıl başlarında verilen karara göre de bu mesleği üstlenenler için maaş bilgileri değişmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde görev yapan pek çok uzman çavuş bulunmaktadır. Ancak tümüne baktığımızda maaşlarının aynı kalmadığını, etken hususlar göz önünde tutularak değiştiğini görürüz. Aslında 3.500,00 TL ile 4.500,00 TL arası olan bu ücretler de yine bu maddelere göre artabilmektedir. 


Kişinin evli olup olmaması da maaş konusunu 231,00 TL’lik fark olarak etkilemektedir. Evliler bu artı ücreti alabiliyorken, bekar olanlar o ödemeden muaf tutulurlar. Bununla birlikte sahip olunan çocuk sayısı, 6 yaşını geçen ve geçemeyen durumları neticesinde de yine maaş konusunda değişikliklere neden olabilmektedir.

Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? için kadar dikkat çeken her konu geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren çoktan takip edilmeye başlandı. Bunu en çok enflasyon ve zam oranları konusu ile kanıtlayabiliriz.

Tezimizden yola çıkarak yıllık ve 6 aylık olarak yapılan zamların dikkatli incelenmesini de gösterebiliriz. Yarı zamanlı olarak da nitelendirebileceğimiz enflasyon oranları her yıl başında sıfır üzerinden ve en baştan belirlenmektedir. Sonrasında ise çıkan rakama enflasyon farkı dediğimiz başka bir rakam uygulaması yapılmaktadır.

2018 yılının ilk yarısı için yapılacak zam oranı%4 olarak belirlenmiştir. Bu zam oranı ile birlikte tüm maaşlar yine yukarıda belirttiğimiz etki sebeplerine göre değişmektedir.

Batıda görev yapanlar için Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? sorusunun cevabı için 4.500,00 TL denile biliniyorken bu sayı, doğuda görev üzerinden değerlendirildiğinde 6.000,00 TL’yi bulabilmektedir. Ayrıca:

Çalışmayan eş için ek 262,00 TL
Emekli eş için ek 30,44 TL
6 yaşından küçük her çocuk için ek 77,11 TL
6 yaş üzeri için ise ek 49,97 TL
yardım adı altında ödeme alınmaktadır.

Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa Nasıl Geçiş Yapılır?


Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? için yukarıda detaylı bilgi verdiğimizi umuyoruz. Yalnız bu kadar anlatılandan sonra akıllara astsubaylığa geçiş fikri gelebilmektedir. Ona da değinmek istedik…

Öncelikle başvuru yapmanız gerekir. Lise mezunu olarak müracaat edecekseniz

Uzman çavuş olarak en az 1 yıl görev yapmış olmanız gerekir.


25 yaşınızı henüz doldurmamışsanız “Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa Geçiş” sınavını başarı ile geçmeniz beklenecektir. Sonrasında mülakat ve spor alanlarında da uygulamalı bir sınava gireceksiniz. “Muvazzaf Astsubay Olur” raporunu alabilen herkes ise Astsubay Meslek Yüksekokulu hakkı kazanılmış sayılır..


Yüksekokul ya da lisans mezunu iseniz:

Uzman çavuş olarak 4 yıl görev yapmanız istenmektedir. Ancak 10 yıl ve daha uzun zaman dilimlerinde bu görevi sürdürenler astsubaylığa geçiş yapamazlar.


Yine Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa Geçiş” sınavını başarı ile geçmeniz beklenecektir. Sonrasında mülakat ve spor alanlarında da uygulamalı bir sınava gireceksiniz. “Muvazzaf Astsubay Olur” raporunu almanız istenecektir.


Sonrasında bireyler ASTASAK’a yani Astsubay Temel Kursu’na kabul edilirler. 6 aylık bir eğitim alarak başarı ile tamamlamaları durumunda da astsubay olurlar. 

polisnoktasi.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali 8 ay önce

orta okul mezunuyum acıktan Lise okuyorum uzman çavuş başvurusu Yapa Bilirmiyim Bide Nasıl başvuru yapıyoruz

Misafir Avatar
Beytullah korkmaz 12 ay önce

Başvuru han gi sayfada başladi